wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zapobiegaj powstawaniu odpadów
Zapobiegaj powstawaniu odpadów

Produkujemy coraz więcej odpadów, a drobne zmiany naszego zachowania mogą sprawić, że śmieci będzie dużo mniej. Możemy zaoszczędzić pieniądze, pomóc przy tej okazji innym a przede wszystkim zadbać o środowisko.

Reklama

Każdy z nas, mieszkańców, może w swoim domu podjąć działania sprzyjające ograniczaniu powstawania odpadów. - W programie przeciwdziałania produkcji odpadów mamy wiele propozycji dla mieszkańców, ale zachęcamy do tego aby dzielić się także swoimi pomysłami - zachęca Joanna Malaszuk z wrocławskiego magistratu. - Wzrost ilości wodpadów można zauwazyć szczególnie od dwóch lat, kiedy zmieniły się przepisy dotyczące zbierania śmieci od mieszkańców - zauważa z kolei Anna Bytońska z Ekosystemu. - Jest to efekt tego, że coraz mniej śmieci trafia na dzikie wysypiska, ale także musimy przeciwdziałać powstawaniu śmieci - dodaje.

Teraz każdy wrocławianin produkuje średnio około kilograma śmieci dziennie. Tylko 17-18 procent jest przez nas segregowana. - To dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu, ale na tym nie możemy poprzestać, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w naszym programie - mówi Joanna Małaszuk.

Poniżej prezentujemy kilka prostych zasad, dzięki którym można znacznie ograniczyć ilość produkowanych przez nas śmieci. Lista ta nie jest zamknięta. Wypełniając formularz, który umieszczony jest na dole strony, można wysłać do wydziały środowiska i rolnictwa swój pomysł na to co zrobić by śmieci było mniej.

Magistrat planuje także stworzyć listę instytucji i miejsc, gdzie można zostawić niepotrzebne rzeczy, które nie trzeba od razu wyrzucać na śmietnik. - Jest wiele organizacji charytatywnych, które przyjmują ubrania, sprzęty lub meble - mówi Joanna Małaszuk. - Są także strony internetowe, na których można ogłaszać, że mam do oddania za darmo jakiś przedmiot, który nie jest mi już potrzebny a komuś może się przydać - dodaje. Urzędnicy zachęcają wszystkie takie organizacje, aby również zgłaszały się do wydziału środowiska i rolnictwa. W planach jest także m.in. oznaczenie miejsc gdzie można kupić napoje w butelkach zwrotnych czy utworzenie przy nowych PSZOK-ach miejsca rzeczy urzywanych - w tej chwili każda rzecz przywożona do PSZOK-a (także książki czy meble) jest odpadem i nie może być wykorzystywana już w żadem inny sposób.

Kilka prostych zasad jak zmniejszyć ilość śmieci:

  1. Idąc na zakupy zabieraj ze sobą torby wielokrotnego użytku, najlepiej wykonane z materiałów ekologicznych.
  2. Jeżeli już weźmiesz ze sklepu torbę foliową, zanim ją wyrzucisz wykorzystaj ją w gospodarstwie domowym np. do pakowania i przechowywania, albo jako torbę na śmieci.
  3. O ile to możliwe kupuj napoje w opakowaniach zwrotnych, albo w opakowaniach o dużych pojemnościach. Przygotowuj napoje w domu na bazie wody wodociągowej.
  4. O ile to możliwe kupuj środki czystości w opakowaniach o większej pojemności lub w opakowaniach uzupełniających.
  5. Nie marnuj żywności, planuj zakupy, nie kupuj nadmiernych ilości produktów, szczególnie o krótkim terminie przydatności do spożycia.
  6. Ograniczaj użycie naczyń jednorazowych.
  7. Kupuj produkty w opakowaniach nadających się do ponownego użycia, np. w pojemniczkach z tworzywa, które później można wykorzystać w gospodarstwie domowym do przechowywania żywności.
  8. Nie kupuj pojemników plastikowych do przechowywania produktów, do tego celu wykorzystuj opakowania po produktach (słoiki, pojemniki z tworzyw, puszki). Jeżeli nie robisz przetworów, słoiki możesz przekazać znajomym, którzy je robią, a butelki amatorom domowych soków i nalewek.
  9. Do pakowania drugiego śniadania wykorzystuj pojemniki wielokrotnego użytku lub  woreczki, które mogą być używane wielokrotnie.
  10. Naklej na skrzynce informację, że nie życzysz sobie ulotek.
  11. Przeczytane czasopisma przekaż komuś, kto chętnie je przeczyta, umów się ze znajomymi lub sąsiadami na wymianę czasopism – ograniczysz ilość odpadów i zaoszczędzisz.
  12. Jeżeli masz przydomowy ogródek kompostuj odpady we własnym zakresie – W Wydziale Środowiska i Rolnictwa możesz otrzymać kompostownik, który umożliwi przekompostowanie nawet tony odpadów zielonych i kuchennych rocznie. Jeżeli masz ogródek na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych również wyposaż go w kompostownik. Kompostując nie tylko ograniczasz ilość wytwarzanych odpadów ale otrzymujesz wartościowy kompost.
  13. Rzeczy używane, których już nie potrzebujesz np. meble, sprawny sprzęt AGD, ubrania, książki, zabawki sprzęty sportowe i dla dzieci oddaj instytucjom, które przekażą je potrzebującym.
  14. Zanim wyrzucisz odpady surowcowe przygotuj je tak aby nadawały się do recyklingu:
  • ze szklanych opakowań usuń zakrętki, zaciski, gumowe uszczelki oraz resztki żywności,
  • z odpadów papieru i tektury usuń elementy z tworzyw sztucznych i metali (np. spinacze, zszywki i okładki),
  • rozdziel opakowania składające się z różnych tworzyw np. wytłoczki z tworzywa od tekturki, folię aluminiową  zamykającą pojemnik z tworzywa po jogurtach lub serkach od pojemniczka.

15. Jeżeli jest to możliwe ogranicz ilość zużywanego papieru:

  • wysyłaj korespondencję pocztą elektroniczną zamiast tradycyjnych listów,
  • zrezygnuj z papierowych faktur i rachunków za media i usługi oraz z tradycyjnych wyciągów bankowych na rzecz dokumentów przekazywanych w wersji elektronicznej,
  • jeżeli musisz coś wydrukować, to drukuj dwustronnie,
  • tam gdzie to możliwe wykorzystuj papier wcześniej zapisany jednostronnie.

16. Jeżeli możesz wymień źródło ciepła na paliwo stałe na ogrzewanie sieciowe lub gazowe. W ten sposób wyeliminujesz zarówno odpady popiołu jak i ograniczysz emisję substancji szkodliwych do środowiska. Na wymianę ogrzewania możesz uzyskać dotację w ramach projektu KAWKA.

Masz inny pomysł jak zmniejszyć ilość śmieci? Podziel się swoją propozycją.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl