wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. KORONA GÓRek WROCŁAWIA
  5. Wzgórze Cmentarz Żołnierzy Polskich (137 m n.p.m.)

Wzgórze Cmentarz Żołnierzy Polskich (137 m n.p.m.)

Położone w pobliżu cmentarza, Wzgórze Cmentarz Żołnierzy Polskich upamiętnia zmarłych w czasie II Wojny Światowej Żołnierzy. Zostało utworzone w latach 1968-1979. Spoczywają tu uczestnicy Kampanii Wrześniowej, którzy zmarli w niewoli niemieckiej, polegli na froncie żołnierze 2 Armii Wojska Polskiego i walki podziemnej, przymusowi robotnicy cywilni czy ofiary terroru hitlerowskiego.

Pierwotnie cmentarz, na którym pochowani zostali polscy żołnierze, znajdował się na terenie obecnego parku Grabiszyńskiego. Po 1958 r. zaczęto na nim chować również prochy żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego odnajdywane stopniowo w zbiorowych mogiłach.

W połowie lat 60. zapadła decyzja o przeniesieniu cmentarza. Chciano nadać mu bardziej monumentalny charakter, ale także brakowało miejsca na kolejne pochówki. Wybrane zostało usypane z gruzu wzniesienie nad rzeką Ślęzą, które uformowano na kształt nieregularnego wieloboku. Przed wejściem postawiono natomiast siedem granitowych bloków z wykutymi na nich rocznikami, w czasie których miała miejsce II wojna światowa. 

Na nowy cmentarz przeniesiono prochy żołnierzy zmarłych w obozach jenieckich w Pieszycach i Bielawie, a także bezimienne ofiary zbrodni hitlerowskich zamordowane w ostatnich miesiącach wojny na terenie Dolnego Śląska. 

W roku 1979 w centralnym miejscu obiektu ustawiono betonowy pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego autorstwa Łucji Skomorowskiej. Ma kształt dwóch stojących blisko siebie kolumn o wysokości 23 m i nieregularnej powierzchni pełnej załamań czy uskoków, które symbolizują skrzydła husarskie. W dolnej części kolumn znajdują się płaskorzeźby ze scenami z kampanii wrześniowej, ostatnich miesięcy wojny oraz daty: 1939, 1945. Przed pomnikiem znajduje się z kolei tablica pamiątkowa wraz z trzema zniczami.

Ciekawostką jest, że u stóp wzgórza znajduje się również cmentarz żołnierzy włoskich, którzy zginęli we Wrocławiu w czasie I wojny światowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!