wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. KORONA GÓRek WROCŁAWIA
  5. Wzgórze Andersa (142 m n.p.m.)

Wzgórze Andersa (142 m n.p.m.)

Położone na osiedlu Huby, między ulicami Petrusewicza, Borowską, Kamienną i Ślężną, Wzgórze Andersa powstało po 1945 roku z gruzów zniszczonych budynków południa Wrocławia. Początkowo planowano tu budowę Pomnika Ziem Odzyskanych.

W czterdziestą rocznicę upadku Festung Breslau, 6 maja 1985 roku, przy udziale najwyższych władz komunistycznych z gen. Jaruzelskim na czele, dokonano uroczystego aktu wmurowania kamienia węgielnego. Zrobiła to osobiście Zofia Gomułkowa, gdyż wcześniej ustalono, że jej mąż zostanie patronem wzgórza i otaczającego go placu. Od tego momentu oficjalna nazwa wzgórza brzmiała: Wzgórze Władysława Gomułki Wiesława. 

Było to ulubione miejsce zimowych zjazdów sankami w latach 80 i 90. Latem z kolei chłopcy bawili się tu „w wojnę”, co było o tyle adekwatne, że miejscami górka się zapadała, a w gruzach, które ukazywały się pod warstwą ziemi, niejeden znalazł zardzewiały poniemiecki pistolet. 

Budowa Pomnika Ziem Odzyskanych jednak nigdy nie doszła do skutku, a po roku 1990 rada miejska uchwaliła zmianę nazwy na plac i Wzgórze Andersa. W związku z tym, że w 2005 roku rozpoczęła się tu budowa wrocławskiego aquaparku, usunięto część gruzu tworzącego wzniesienie.

W 2017 roku na samym szczycie powstał także tor do jazdy na rowerach, deskorolkach czy hulajnogach. Niebawem kolejna część obiektu zostanie zamieniona w plaże Wrocławskiego Parku Wodnego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!