wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu powstała jednostka ds. zwalczania przestępczości środowiskowej
Budynek WIOŚ przy ulicy Chełmońskiego na Dąbiu. fot. Maciej Wołodko - www.wroclaw.pl
Budynek WIOŚ przy ulicy Chełmońskiego na Dąbiu.

Ma zająć się wykrywaniem przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku – przede wszystkim w zakresie nielegalnego postępowania z odpadami czy ściekami. O powołaniu Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej poinformował we wtorek 17 maja Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Reklama

To pierwsza tego typu jednostka w Polsce

Siedzibę ma przy ulicy Chełmońskiego 14 na Dąbiu. Jej funkcjonariusze będą prowadzić kontrole przewozu towarów niebezpiecznych i odpadów oraz współpracować z innymi służbami w przypadku pożarów nielegalnych składowisk czy awarii związanych z przestępczością środowiskową. W walce z przestępczością – również z praniem brudnych pieniędzy – pomóc mają im m.in. specjalistyczne bazy danych.

– Problem przestępczości środowiskowej istnieje i jest szczególnie widoczny na terenach przygranicznych, w tym na Dolnym Śląsku. Dlatego też cieszę się, że to właśnie w naszym województwie  powstała pierwsza taka komórka, umożliwiająca walkę z tego rodzaju przestępczością – mówił Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

Naczelnikiem wrocławskiego Wydziału został Paweł Pilszak. 

Docelowo, wszystkie wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w kraju, mają posiadać bądź wydziały, bądź zespoły ds. walki z przestępczością środowiskową. 

Kary za przestępstwa środowiskowe

Planowana przez rząd nowelizacja kodeksu karnego ma wprowadzać zaostrzone kary za przestępstwa środowiskowe. To m.in. do 12 lat pozbawienia wolności za nielegalne przemieszczanie odpadów przez granicę (do tej pory było to do 8 lat).

Nowelizacja ma także umożliwić nakładanie na sprawców przestępstw środowiskowych wysokich kar finansowych, w wysokości od 10 tys. do 10 mln złotych. Obligatoryjna nawiązka wpłacana byłaby na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl