Dzięki uczestnikom biegu, zyskają dzikie zwierzęta, które cierpią na skutek kłusownictwa i nielegalnego handlu. Wśród nich są lemury katta, żółwie promieniste i fenki.
Czytaj także: Z Wrocławia do Barcelony w obie strony – tyle przebiegli uczestnicy Wild Run 2021

Wild Run 2021 – Niech pozostaną dzikie
W plenerze / Biegi i maratony Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Poprzednie edycje „Wild run” pokazały, że jest to impreza nie tylko sportowa, ale przede wszystkim integracyjna. Wśród około 4 tysięcy uczestników były rodziny z małymi dziećmi w wózkach i nastolatkami, dziadkowie z wnukami, grupy przyjaciół i drużyny w strojach firmowych. Nie brakowało również sportowców, jak drużyna wrocławskich siatkarzy Gwardii, która prowadziła rozgrzewkę. Jednak górę nad rywalizacją sportową brała zabawa i chęć pomocy dzikim zwierzętom w ich środowisku naturalnym.
Do którego teamu należysz w tym roku? Ambasadorami V edycji #WILDRUN2021 zostały gatunki w sposób szczególny...
Opublikowany przez ZOO Wrocław Poniedziałek, 8 listopada 2021
– Przyznam, że trochę baliśmy się w zeszłym roku edycji wirtualnej, ale - jak się później okazało – zupełnie niepotrzebnie. Wzięło w niej udział tysiąc osób z całej Polski, a także Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemiec, Irlandii, Węgier, Holandii, Norwegii, Chorwacji, Belgii, Czech i USA. Dużą grupę stanowili wśród nich biegacze i spacerowicze z psami. Poza tym dołączyli przedstawiciele organizacji, które wspieraliśmy, m.in. Kukang na Sumatrze, Green Viet w Wietnamie czy Talarak na Filipinach – mówi Anna Mękarska, prezes Fundacji Dodo.
Jak wziąć udział w biegu Wild Run?
Udział w biegu należy zarejestrować online na stronie biegu Wild Run, przebiec wybrany dystans rejestrując wynik w jednej z aplikacji do pomiaru czasu i wczytać w portalu datasport lub przesłać mailem organizatorom. Należy zrobić to w terminie między 7 października, a 2 grudnia 2021 r.
Biegnąc pomożemy m.in. fenkom, Zoo Wrocław
– W biegu może wziąć udział dosłownie każdy. Nie ogranicza uczestników liczba miejsc, bo jest w zasadzie nieograniczona. Pogodę mogą wybrać, bo o terminie biegu decydują sami. Kondycja również jest na dalszym planie, bo do dyspozycji biegaczy są trzy dystanse – 1, 5 i 10 km, choć namawiam do trenowania i próby uzyskania najlepszych wyników – podkreśla Jacek Urbanowicz ze Stowarzyszenia Pro-run Wrocław.
Biec można w pojedynkę lub w grupie. Klasyfikacja obejmuje po 11 grup wiekowych dla obu płci – od 0 do powyżej 70 lat. Każdy z zarejestrowanych uczestników biegu otrzyma podstawowy pakiet startowy, który zawiera drukowany numer startowy, medal biegu, dyplom elektroniczny oraz elektroniczny numer startowy.
Dodatkowo pierwszych tysiąc osób otrzyma ekologiczną torbę bawełnianą z wizerunkiem jednego ze zwierzęcych bohaterów biegu. Organizatorzy namawiają do wyboru rozszerzonego pakietu, w którym znajdują się dodatkowo koszulki w trzech wariantach do wyboru – z wizerunkiem lemura katta, żółwia promienistego i fanka ora chusta typu komin.
Torba Wild Run 2021, Zoo Wrocław
Konkurs dla uczestników Wild Run
Dla uczestników biegu przygotowano także konkurs „Wildrun 2021”. Wystarczy zrobić zdjęcie w trakcie biegu charytatywnego na rzecz dzikich zwierząt i opublikować na swojej tablicy na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #WILDRUN2021. Do wygrania są podwójne bilety do wrocławskiego zoo oraz zestawy ręcznie wykonanych zabawek dla kotów, które powstały w górach Mongolii. Zdjęcia można publikować do 31 grudnia 2021 r.
Spośród wszystkich oznaczonych zdjęć komisja wybierze 5 najlepszych i nagrodzi.
Regulamin konkursu dostępny tutaj.
– W tym roku, podobnie jak w poprzednim, namawiamy uczestników do robienia zdjęć i filmików z biegu. Relacje foto i video można również umieszczać na fanpage'u wydarzenia Wild Run 2021 na Facebooku lub przesyłać na adres mailowy [email protected]. Po zakończeniu biegu wybierzemy najciekawsze i nagrodzimy je – dodaje Anna Mękarska.
Dziki bieg dla dzikich zwierząt
Ideą „Wild run” jest realna pomoc dzikim zwierzętom w środowisku naturalnym. Do tej pory środki zebrane dzięki biegowi pomogły m.in. manatom w Senegalu, okapi w Demokratycznej Republice Kongo, pingwinom przylądkowym w Republice Południowej Afryki, oryksom szablorogim w Tunezji, niedźwiedziom himalajskim w Laosie i Wietnamie, gibonom białopoliczkowym w Laosie, panterom mglistym na Borneo, świnkom wisajskim na Filipinach, łuskowcom, a także rodzimym wilkom, rysiom, żubrom i żółwiom błotnym.
Tegoroczny bieg poświęcony jest pomocy zwierzętom z Afryki i Azji, które padły ofiarami kłusownictwa i nielegalnego handlu. Są wśród nich wspomniane już lemury katta, fenki, żółwie promieniste, ale również orangutany borneańskie, lori kukang, łaskunki jawajskie, żółwie pustynne, filipińskie żółwie leśne i łuskowce.
– Każdy z nas trzyma kawałek świata w swoich rękach. Wbrew pozorom bardzo dużo od nas zależy, w tym ochrona przyrody w Afryce czy Azji, która gwarantuje nam istnienie tu, w Polsce – wyjaśnia Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.
Zebrane podczas tegorocznej edycji Wild Run środki posłużą nie tylko zapobieganiu wzrostowi popytu na dzikie zwierzęta, ale również na leczenie i rehabilitację zwierząt odebranych kłusownikom lub przemytnikom.
Bieg charytatywny Wild Run 2021 – Niech pozostaną dzikie patronatem honorowym objął prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
mat. prasowe Zoo Wrocław