wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. We wrocławskim Zoo urodziły się gnu białobrode

Po trzech latach, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, przyszły na świat gnu białobrode. To święto, bo w 28 ogrodach zoologicznych jest ich zaledwie 164 osobniki, a liczebność w naturze maleje drastycznie. Zmiana klimatu, rozwój rolnictwa i przemysłu oraz kłusownictwo powodują zmniejszanie się  migrujących stad antylop, zebr, gazel i żyraf, które każdego roku przemierzają ogromną część Afryki.

Reklama

Jedynym ogrodem w Polsce, gdzie można zobaczyć antylopy gnu białobrode, jest ten we Wrocławiu. Mieszka tu od 4 lat pięć osobników, samiec Jan oraz samice: Eefje, Elsa, Romi i Two-one. Pierwsze młode urodziły się w 2017 roku, a na kolejne trzeba było poczekać do teraz, czyli trzy lata. Dwójka gnu białobrodych przyszła na świat 26 maja i 9 czerwca br., a ich matkami są Eefie i Romi.

fot. mat. prasowe ZOO Wrocław

Rzadki gatunek antylopy

– Ten gatunek to rzadkość w ogrodach, bo są trudne w hodowli. Przede wszystkim trudno stworzyć stado hodowlane, czyli małą, zgodną grupę. Po drugie są bardzo płochliwe, a kiedy uciekają po prostu gnają przed siebie. Po trzecie, są to duże, bardzo szybkie i niebezpieczne antylopy, które potrafią zaatakować, więc nieustannie trzeba się mieć przy nich na baczności. Niemniej są to piękne zwierzęta – niezwykle zgrabne, z bardzo ciekawym umaszczeniem, nadzwyczaj silne i wytrzymałe, a do tego są symbolem wielkiej migracji zwierząt w Afryce odwiecznego cyklu życia. – mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych z wrocławskiego zoo.

O co chodzi z Wielką Migracją? To niezwykły spektakl Matki Natury. Ponad milion antylop, zebr, gazel i żyraf pokonują każdego roku około 3 tys. kilometrów podążając szlakami sezonowych opadów i świeżej trawy. Trasy przebiegają przez wiele krajów afrykańskich, w tym Angolę, Zambię, Mozambik, Tanzanię, Kenię, Zimbabwe, Botswanę, RPA, Namibię i mogą się zmieniać, w zależności od występowania gatunków zwierząt oraz przesuwania się strefy deszczów. W przypadku gnu białobrodych trasa prowadzi przez Kenię i Tanzanię. 

Ta wędrówka wielu gatunków zwierząt wprawia w ruch cały tamtejszy ekosystem, zyskuje cała przyroda. Podczas niej w stadach rodzą się młode, giną stare i słabe osobniki. Towarzyszy im codzienna walka o przetrwanie, bo chodzi nie tylko o podążanie za pokarmem, ale także unikanie niebezpieczeństw. Drapieżniki, jak lwy czy likaony, polują na swoich terytoriach, przez które wiedzie szlak, inne podążają za stadami, jak sępy i hieny, a jeszcze inne czają się przy wodopojach, jak krokodyle. Szacuje się, że każdego roku w trakcie Wielkiej Migracji ginie prawie 300 tys. jej uczestników, na skutek ataku drapieżników, wycieńczenia oraz głodu. Pojawią się też nowe, groźniejsze niebezpieczeństwa. 

– Mamy początek sierpnia, więc w tej chwili gnu białobrode powinny opuszczać Park Narodowy Serengeti w Tanzanii i zmierzać w okolice Rezerwatu Masai Mara w Kenii. Zatem czeka je jeden z najtrudniejszych etapów wędrówki – przeprawa przez rzekę Mara. Trudnych nie tylko ze względu na krokodyle, ale również na wysoki i stromy brzeg rzeki. Nie miałem okazji obserwować Wielkiej Migracji na własne oczy, ale fascynuje mnie ten spektakl natury. Dzięki niemu cała przyroda ożywa i myślę tu nie tylko o zwierzętach, bo poruszana milionami kopyt i nawożona odchodami gleba użyźnia się, a wyjedzona roślinność odradza. Niestety na skutek działalności człowieka ten spektakl może zniknąć. Ziemia jest przekształcana na pola uprawne, powstają kolejne kopalnie odkrywkowe i nowe osiedla ludzkie. Dodatkowo trasę migracji przecinają drogi, które utrudniają przemieszczanie się zwierzętom. Mam nadzieję, że uda się zachować Wielką Migrację i nie zostanie pofragmentowana tylko do obszarów chronionych. Byłaby to wielka strata dla przyrody. – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.  

Wycinek Wielkiej Migracji możemy zobaczyć we wrocławskim zoo obserwując wybieg Sawanny przed Afrykarium, na którym żyją wspólnie zebry i żyrafy oraz na wybiegach gnu białobrodych, między wybiegiem arui libijskich i sitatung oraz kobów sing sing. Warto zaznaczyć, że są to hodowle zachowawcze tych gatunków, a zoo ponadto wspiera ochronę zwierząt w Afryce. Dzięki specjalnemu funduszowi, utworzonemu z darowizn zwiedzających, czyli 1 zł dopłaty do biletu ZOO NA RATUNEK, w zeszłym roku trafiło prawie pół mln zł do sprawdzonych organizacji ochroniarskich na całym świecie, w tym w Afryce. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama