wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. W ogrodzie Pałacu Królewskiego zamieszkało 80 tys. pszczół
Pasieka zlokalizowana jest na tyłach ogrodu Pałacu Królewskiego fot. Patryk Załęczny
Pasieka zlokalizowana jest na tyłach ogrodu Pałacu Królewskiego

Ogród Pałacu Królewskiego we Wrocławiu ma nowych mieszkańców. To dwie pszczele rodziny - w sumie około 80 tys. pszczół. To już czwarta tego typu inicjatywa zrealizowana w stolicy Dolnego Śląska.

Reklama

Pałacowy ogród to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców Wrocławia. Od czwartku, 11 października na tyłach ogrodu Pałacu Królewskiego stoją dwa ule - w każdym żyje około 40 tys. domowniczek.

– Wszystkie wielkie metropolie posiadają pasieki w centrum miast. Nie należy zapominać, że pszczoły to stworzenia, które są nierozerwalnie związane z naszą egzystencją na ziemi. W Londynie, Monachium czy Paryżu jest po kilkadziesiąt takich pasiek. Co prawda, we Wrocławiu otwieramy dopiero czwartą miejską pasiekę, ale wierzę, że nie będzie ona tą ostatnią – mówi dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, Maciej Łagiewski.

Nie dach muzeum, a barokowy ogród

Dach Muzeum Miejskiego Wrocławia jest okapowy i spadzisty, w związku z tym nie było możliwości, aby wzorem galerii Wroclavia ustawić pasieki na budynku.

Jacek Sutryk, członek rady Muzeum Miejskiego i dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia i Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa

– Być może wyszło jeszcze lepiej. Postawienie pasiek w ogrodzie daje pszczołom możliwość bliższego kontaktu z kwiatami, które o tej porze i jeszcze przez długi czas będą wydzielały niezbędny nektar – twierdzi dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia. - Pszczoły w żaden sposób nie zagrażają ludziom, a jestem przekonany, że zdecydowanie ożywią ten przepiękny, barokowy ogród.

Już w kilka chwil po otwarciu pasieki można było zauważyć wzmożoną pracę pszczół na krzakach lawendy, wrzosach i bukszpanie oraz na promenadzie, gdzie drzewa również wydzielają spadź i nektar.

Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa

– To zdecydowanie prospołeczny i proekologiczny ruch ze strony Muzeum Miejskiego. Przyjmuje się taką zasadę, że miasto, które jest przyjazne pszczołom, jest także przyjazne dla ludzi i tak właśnie można powiedzieć o Wrocławiu. Od blisko dwóch lat staramy się promować ideę pszczelarstwa w stolicy Dolnego Śląska i w konsekwencji możemy otworzyć kolejną pasiekę – dodaje Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa.

Efekty działalności pszczół już niebawem

Efekty obecności pszczół powinny być niebawem widoczne w całej okolicy. W innych miastach, w których postawiono ule, zauważalnie poprawiła się jakość miejskiej zieleni. N. w Kopenhadze w ciągu trzech lat miejskie skwery, parki i kwietniki wzdłuż ulic wypiękniały, dzięki zapylającym je pszczołom. 

– Bardzo się cieszę, że ta inicjatywa doszła do skutku i że w samym sercu Wrocławia może zamieszkać tak liczna pszczela rodzina. Liczę na to, że takich miejsc będzie więcej, co oczywiście przełoży się na to, że wszystko dookoła będzie bardziej zielone – mówi członek rady Muzeum Miejskiego i dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, Jacek Sutryk.

Pszczoły łatwo przystosowują się do swojego otoczenia. Ważne, żeby w okolicy było odpowiednio dużo terenów z roślinami, z których zbierają nektar i pyłki. W naszym klimacie występuje około 3 tysięcy roślin, które są dobrym źródłem pożytków dla pszczół, w tym drzewa i krzewy, jakie rosną w tej części Wrocławia, np. lipy, akacje, klony, żarnowce i śnieguliczki.

Wrocławskie pasieki 

Pasieka w ogrodzie Pałacu Królewskiego to już czwarta taka inicjatywa we Wrocławiu. Wcześniej ule ustawiono na dachach galerii Wroclavia, Urzędu Wojewódzkiego i Teatru Muzycznego Capitol. W 2014 r. w parku Grabiszyńskim postawiono także hotel dla pszczół. Nie jest to jednak pasieka z rodzinami pszczół produkujących miód.

W Europie pierwsze wielkomiejskie pasieki powstały w Paryżu jeszcze w XIX wieku, a teraz w stolicy Francji jest ich ponad 400, w tym pasieka na dachach katedry Notre Dame. Ule stoją też w Monachium (około 500 pasiek), Kopenhadze, Zurychu, a w Polsce są już m.in. w Warszawie i Krakowie.

Czytaj także: Na dachu Wroclavii otwarto pasiekę z 80 tys. pszczół

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl