wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na dachu Wroclavii otwarto pasiekę z 300 tys. pszczół
Na dachu Wroclavii otwarto pasiekę z 300 tys. pszczół Bartosz Moch
Na dachu Wroclavii otwarto pasiekę z 300 tys. pszczół

Pięć rodzin pszczelich zamieszkało na dachu galerii Wroclavia w centrum miasta. Każda z nich liczy między 50 a 60 tys. pszczół. Wkrótce ze zbiorów pasieki zostanie wyprodukowany pierwszy miód, a korzyści z kolejnych uli postawionych we Wrocławiu ma być znacznie więcej. To trzecia tego typu pasieka w stolicy Dolnego Śląska.

Reklama

W każdym z pięciu założonych we Wroclavii uli mieszka jedna pszczela rodzina. Pasieka znajduje się na dachu nad wjazdem na parking, w pobliżu skrzyżowania ul. Dyrekcyjnej i Joannitów. To miejsce na co dzień niedostępne dla gości centrum i odległe od bloków oraz biur. Jednak korzyści z działalności pszczół mają być dostrzegalne w całej okolicy, a odwiedzający Wroclavię wkrótce będą mieli okazję spróbować pochodzącego z pasieki miodu oraz wziąć udział w specjalnych warsztatach poświęconych tematyce miodu.

Pasieka jest wspólną inicjatywą firmy Unibail-Rodamco-Westfield, która prowadzi „domy dla pszczół” także w innych swoich centrach w Europie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, uczelni specjalizującej się w badaniach pszczół i ich oddziaływania na środowisko. Łącznie z Wroclavią w Polsce w centrach zarządzanych przez Unibail-Rodamco-Westfield działa 20 uli, w których mieszka ok. 1,2 miliona pszczół.

– W wielu naszych centrach prowadzimy pasieki i aktywnie ratujemy pszczoły, np. Warszawie, ale też w Paryżu i Sztokholmie. Cieszymy się, że teraz mogliśmy te pracowite owady ugościć także we Wroclavii. Pasieka ma mieć również walor edukacyjny, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym. Jeszcze w tym roku zapraszamy wrocławian na degustację pysznego, zdrowego miodu oraz na specjalne warsztaty kulinarne – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektorka Wroclavii.

Korzyści dla mieszkańców

Szacuje się, że pszczoły z Wroclavii będą wytwarzać min. 100 kg miodu rocznie. Jednak, jak podkreślają opiekunowie to nie produkcja miodu jest największą korzyścią z tego typu pasiek, ulokowanych w centrum miasta.

– Chcemy, prowadząc tę pasiekę, pokazać, że miasto nie musi być betonową pustynią, a owady są nam niezbędne dla zachowania bioróżnorodności i utrzymania w mieście zieleni. Na obecności pszczół skorzystają także okoliczni działkowcy. Poza tym dzięki pasiekom oswajamy także ludzi z pszczołami i pokazujemy, że te owady nie są agresywne i nikomu nie zagrażają – podkreśla prof. Adam Roman, dziekan Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.

Pszczoły to owady, które łatwo przystosowują się do swojego otoczenia. Ważne, żeby w okolicy było odpowiednio dużo terenów z roślinami, z których zbierają nektar i pyłki. W naszym klimacie występuje około 3 tysięcy roślin, które są dobrym źródłem pożytków dla pszczół, w tym drzewa i krzewy, jakie rosną w tej części Wrocławia, np. lipy, akacje, klony, żarnowce i śnieguliczki.

– Pszczoły mogą przemieszczać się w poszukiwaniu pokarmu nawet 2,5 kilometra, choć przyjmuje się, że tzw. loty produkcyjne ograniczają się do 2 km. Jeśli mieszkańcy okolic ulicy Dyrekcyjnej i Borowskiej chcieliby wesprzeć swoich nowych skrzydlatych sąsiadów, mogą to zrobić, sadząc na swoich balkonach i parapetach aksamitki, werbenę, wrzosy i wrzośce, lawendę oraz nasturcje – dodaje prof. Adam Roman.

Dobre efekty obecności tych pracowitych owadów po pewnym czasie powinny być dostrzegalne w całej okolicy. W innych miastach, w których postawiono ule, zauważalnie poprawiła się jakość miejskiej zieleni. Obserwowano to m.in. w Kopenhadze, gdzie w ciągu trzech lat miejskie skwery, parki, rośliny wzdłuż ulic wypiękniały, dzięki zapylającym je pszczołom.

Pszczoły nie takie straszne

Ulami we Wroclavii opiekuje się Paweł Migdał z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego, który odpowiadał za przeprowadzkę pszczelich rodzin na dach centrum handlowego. Jak podkreśla, pszczoły to niegroźne owady, których nie należy się bać.

– Pszczoły nie są agresywne, nie zagrażają ludziom. Atakują tylko wtedy, gdy same są w niebezpieczeństwie i zostaną sprowokowane. Wiadomo, że pszczoła po użądleniu ginie, a przecież te istoty nie są samobójcami. Większość użądleń jest spowodowane działaniem ludzkim – mówi.

Opiekun pasieki przynajmniej raz w tygodniu „przegląda” pszczele rodziny, a ule przechodzą rutynową kontrolę. Zdaniem Pawła Migdała zajmuje to niewiele czasu, resztę robią same owady. – Pszczoła koncentruje się na swojej pracy, na zapylaniu roślin i produkcji miodu, na człowieka nie zwraca uwagi, dopóki nie poczuje zagrożenia z jego strony.

– Klienci nie odczuwają obecności pszczół, w przeciwieństwie do roślin wokół nas. Współpraca z pszczołami układa nam się wzorcowo – dodaje Małgorzata Woźniak z Wroclavii.

Kolejne pasieki we Wrocławiu

Pasieka na dachu Wroclavii była w planach od samego początku istnienia obiektu. Już podczas otwarcia wspominano o tym pomyśle. Przypomnijmy, że jest to już trzecia tego typu inicjatywa w stolicy Dolnego Śląska. Trzy ule znajdują się bowiem na dachu Urzędu Wojewódzkiego przy placu Powstańców Warszawy, ostatnia pasieka jest położona na dachu Teatru Muzycznego Capitol przy ul. Piłsudskiego. Dodatkowo w 2014 r. w parku Grabiszyńskim postawiono także hotel dla pszczół. Nie jest to jednak pasieka z rodzinami pszczół produkujących miód.

W Europie pierwsze wielkomiejskie pasieki powstały w Paryżu jeszcze w XIX wieku, a teraz w stolicy Francji jest ich ponad 400, w tym pasieka na dachach katedry Notre Dame. Ule stoją też w Monachium (około 500 pasiek), Kopenhadze, Zurychu, a w Polsce są już m.in. w Warszawie i Krakowie.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl