wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 17°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

W Centrum Innowacji Przejście rozmawiano o uchwale antysmogowej

Bartosz Moch,

W czwartek, 2 sierpnia 2018 roku w Centrum Innowacji Przejście Urząd Miejski Wrocławia zorganizował spotkanie warsztatowe w sprawie uchwały antysmogowej oraz norm i regulacji prawnych dotyczących spalania paliw stałych we Wrocławiu.

Reklama

W spotkaniu uczestniczyło kilkanaście osób, w tym m.in. Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia, Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz przedstawiciele rad osiedli, stowarzyszeń, fundacji i instytucji związanych z ochroną powietrza oraz uczelni wyższych.

– Chcieliśmy podsumować obecny stan prawny i jednocześnie zastanowić się, co możemy zrobić dalej. Powinniśmy dołożyć starań, aby mieszkańcy mieli świadomość, co leży w gestii miasta, jeżeli chodzi o walkę ze smogiem. 1 lipca rozpoczęliśmy już kampanię informacyjną dla mieszkańców, ale jest to dopiero preludium do tego, co będzie następować w kolejnych miesiącach – podkreśla Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Podczas spotkania omówiono sposoby komunikacji z wrocławianami ogrzewającymi swoje mieszkania paliwem stałym w zakresie wyboru i zakupu właściwej jakości paliwa. Omówione zostały także zagadnienia uchwały antysmogowej.

– Tego typu spotkania podyktowane są troską o jakość powietrza oraz wdrażaniem w jak najlepszy i skuteczny sposób zapisów uchwały antysmogowej – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor „zielonego departamentu”.

Uchwała antysmogowa

Uchwała antysmogowa, jako akt prawa miejscowego, wprowadza ograniczenia lub zakazy w zakresie stosowanego do ogrzewania paliwa oraz użytkowanych instalacji
do ogrzewania. Swym zakresem obejmuje: mieszkańców, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie, wspólnoty i samorządy lokalne, jeżeli posiadają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe o mocy poniżej 1 MW.

Od 1 lipca 2018 r. mieszkańców obowiązuje zakaz stosowania:

Za kontrolę zapisów uchwały „antysmogowej” odpowiadają:

Więcej o uchwale antysmogowej przeczytacie tutaj.

Ogrzewanie oraz paliwa stałe

Podczas spotkania omówiono także rządowe zagadnienia w kontekście ogrzewania oraz paliw stałych. 5 lipca 2018 r. rząd przyjął nowelizację ustawy o systemie monitorowania
i kontrolowania jakości paliw. Nie jest ona jeszcze obowiązującym aktem prawnym, ze względu na trwający proces legislacyjny. Ustawa określać będzie odpowiednie standardy jakości dla paliw stałych.

Za kontrolę jakości paliw odpowiadać będzie:

Poruszono również temat związany z regulacjami dotyczącymi kotłów do spalania paliw stałych, które obowiązuje od 1 października 2017 r. oraz omówiono projekt „Poradnika zakupu dobrego węgla”, który ma dostarczyć informacji w zakresie praw i obowiązków, jakie przysługują nabywcom.

– Poradnik zawiera m.in. informacje o certyfikacie z wynikami badań węgla przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium. Jest źródłem informacji o najważniejszych parametrach paliwa. Ponadto każdy sprzedawca powinien dysponować dokumentami świadczącymi o pochodzeniu węgla – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Na zakończenie spotkania zaplanowano kolejne zadania w celu zwiększenia świadomości, podniesienia poziomu edukacji oraz stworzenia konsultacji społecznych dla mieszkańców.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl