wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Toksyczne tzw. złote algi w Odrze. Niemiecki instytut wydał komunikat
Odra we Wrocławiu, sierpień 2022 fot. Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Odra we Wrocławiu, sierpień 2022

Toksyczne algi w Odrze to problem spowodowany przez człowieka – poinformował niemiecki Instytut Leibniza do spraw Ekologii Wód Słodkich i Rybołówstwa Śródlądowego (IGB). Gatunek glonów został wstępnie zidentyfikowany mikroskopowo jako Prymnesium parvum, który znany jest z tworzenia i wydzielania silnych toksyn.

Reklama

Analizy genetyczne są nadal prowadzone. W próbkach stwierdzono ponad 100 000 komórek Prymnesium na mililitr, choć stężenie to zostało już rozcieńczone przez dopływ Warty. Obecnie trwa liczenie kolejnych próbek.

– Ten gatunek glonów występuje właściwie wyłącznie w wodzie słonawej i wymaga podwyższonego poziomu soli, który naturalnie w ogóle nie występuje na zagrożonym odcinku Odry. W oficjalnej stacji pomiarowej Państwowego Urzędu Ochrony Środowiska we Frankfurcie nad Odrą od około dwóch tygodni mierzone są jednak znacznie podwyższone, nienaturalne ładunki soli, które musiały powstać w górnym biegu rzeki. Masowy wzrost glonów spowodował również znacznie podwyższone odczyty dla tlenu, pH i chlorofilu. W górnym biegu Odry i jej dopływów znajduje się wiele zapór, gdzie praktycznie nie występuje wymiana wody, zwłaszcza przy obecnych niskich stanach wody. Jeśli silnie zasolona, ciepła i bogata w składniki odżywcze woda miałaby dłuższy czas przebywać w tych zbiornikach z powodu zrzutów przemysłowych, byłoby to równoznaczne z bioreaktorem do hodowli alg w wodzie słonawej – wyjaśnia naukowiec IGB dr Jan Köhler, który prowadzi badania nad algami.

Jak zaznacza w komunikacie IGB, algi z gatunku Prymnesium parvum w Odrze, to nie jest zjawisko naturalne, ale zdecydowanie problem spowodowany przez człowieka.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl