wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Złote algi w Odrze to już nie hipoteza. Szkodliwe drobnoustroje potwierdzone w próbkach wody

Złote algi w Odrze to już nie hipoteza. Szkodliwe drobnoustroje potwierdzone w próbkach wody

Maciej Wołodko,

Odra we Wrocławiu, sierpień 2022 fot. Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Odra we Wrocławiu, sierpień 2022

Przyczyną masowego śnięcia ryb mogły być toksyczne gatunki glonów. Instytut Rybactwa Śródlądowego potwierdził obecność tzw. złotych alg w próbkach wody z Odry. To rzadkie mikroorganizmy, toksyczne dla ryb i małży, ale nie dla człowieka. Rozwijają się w słonej wodzie. Przeczytajcie szczegóły.

Reklama

Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry tzw. złote algi

– IRŚ z Olsztyna po dodatkowych badaniach znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabijających organizmy wodne – ryby i małże, ale nie są one szkodliwe dla człowieka – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana przez TVP 3 Wrocław.

Hipotezę o złotych algach postawili w ostatnich dniach naukowcy z Berlina. Badania próbek wody potwierdzają obecność tych mikroorganizmów w Odrze.

Skąd wzięły się nietypowe glony w Odrze?

Zdaniem dr Alicji Pawelec z WWF, ten gatunek alg występuje tylko w przypadku zasolenia wody. W nie zanieczyszczonej rzece nie rozwinąłby się. Wzrost glonów może być konsekwencją zasolenia Odry.

Ekolodzy mówią o zjawisku „sukcesji gatunków”. W wyniku zasolenia wody, organizmy słodkowodne zastępowane są przez słonowodne. Pierwsze pojawiają się słonowodne glony, takie jak sinice, bruzdnice czy tzw. złote algi. Te zaś rywalizują między sobą wydzielając toksyny.

- Glony walczą między sobą w sposób chemiczny, na przykład za pomocą białek o charakterze neurotoksycznym. Zwłaszcza sinice charakteryzują się takim działaniem – mówił prof. Roman Żurek, hydrobiolog z Zakładu Badań Ekologicznych, cytowany przez tv24.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl