wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. ODRAtujmy Odrę! Przyrodnicy zmienili oznakowanie rzeki na żałobne w związku z katastrofą ekologiczną

Przyrodnicy z koalicji organizacji działających dla rzek zmienili we Wrocławiu oznakowanie Odry na żałobne. W miejsce tradycyjnych niebieskich tablic z napisem Odra na mostach pojawiły się podobne czarne tablice. Zdaniem inicjatorów przedsięwzięcia, celem symbolicznej akcji jest zwrócenie uwagi na potrzebę rzetelnego śledztwa w sprawie katastrofy, zmian w zarządzaniu gospodarką wodną oraz wstrzymania prac regulacyjnych na rzece.

Reklama

Tony śniętych ryb, martwe ssaki, zakaz wędkowania i kąpieli w Odrze – latem doszło do katastrofy ekologicznej, która wstrząsnęła całym krajem. Słowa „tragedia”, „trucizna” i „śmierć” w ciągu kilku tygodni odmieniono przez wszystkie przypadki.

Skala zatrucia Odry była tak duża, że wrocławscy ekolodzy ogłosili żałobę. Symbolem akcji była zmiana oznakowania rzeki na czarne.

Zginęły setki milionów ryb, małży, ślimaków. Naruszony został cały ekosystem. To jest katastrofa, jakiej jeszcze na polskich rzekach nie było.
Krzysztof Smolnicki, Fundacja EkoRozwoju

Co zrobić, aby w przyszłości uniknąć podobnej katastrofy?

Zdaniem ekologów, dużym problemem jest to, że wciąż nie wskazano winnych katastrofy ekologicznej.

Katastrofa ekologiczna w Odrze stanowi efekt nałożenia się na siebie wielu niekorzystnych czynników. Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że nie była ona zjawiskiem naturalnym i nie wydarzyłaby się, gdyby nie wcześniej popełnione błędy w zakresie użytkowania i ochrony wód. Zarządzanie gospodarką wodną i szeroko pojęte zarządzanie środowiskiem wymagają pilnego unowocześnienia.
Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne

Ekolodzy wzywają do natychmiastowego zaprzestania regulacji Odry. 

Należy wstrzymać prace regulacyjne i podjąć działania na rzecz renaturyzacji Odry i jej dopływów oraz przynajmniej fragmentów jej doliny zalewowej, pod kątem zwiększenia zdolności buforowej rzeki i jej potencjału adaptacyjnego do zmiany klimatu i innych zaburzeń antropogenicznych. Renaturyzacja przyniesie korzyści naturze i człowiekowi, gdyż przyczyni się między innymi do regulowania skrajnie niskich i skrajnie wysokich przepływów poprzez połączenie rzeki z doliną, a zatem będzie sprzyjać zapobieganiu powodziom i suszom.
Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Eko-Unia

Zrzutka przyłączyła się do ratowania Odry

Akcję ODRAtujmy Odrę! wsparła również Zrzutka.pl.

Potrzebujemy rzek dla ludzi i ludzi dla rzek. Zamiast skostniałych instytucji wodnych współpracy różnych środowisk. Doskonałym przykładem jest wspólna akcja organizacji i wrocławskiej firmy Zrzutka.pl która zdecydowała się pro publico bono wspierać akcję na odratowanie Odry.
Krzysztof Smolnicki, Fundacja EkoRozwoju

Jak deklarują ekolodzy, zebrane środki przeznaczone zostaną na rzetelną analizę stanu Odry po katastrofie, przygotowanie międzynarodowego planu rewitalizacji ekosystemu Odry oraz narzędzi do rejestrowania i zgłaszania zanieczyszczenia rzek przez społeczeństwo – w tym aplikacji mobilnej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl