Program bezpłatnej sterylizacji lub kastracji psów i kotów w głównej mierze ma zapobiegać bezdomności zwierząt domowych będących własnością mieszkańców Wrocławia, którzy zakwalifikują się do udziału w programie. To także doskonała edukacja właścicieli zwierząt w zakresie przeciwdziałania bezdomności zwierząt oraz możliwość przeprowadzania pilotażowych badań w celu ewaluacji zasięgu i skutków działania programu.
Za realizację bezpłatnego programu odpowiada Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocławia, na którego zlecenie zabiegi sterylizacji lub kastracji psów i kotów wykonywane będą w Przychodni Weterynaryjnej „EVETA” przy ul. Ledóchowskiego 9 (obrzeża parku im. E. Stein) wyłonionej drogą zapytań ofertowych.
Warunki kwalifikacji osób uprawnionych do korzystania z programu
- przedstawienie zaświadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej,
- przedłożenie zaświadczeń o wysokości renty lub emerytury z 3. ostatnich miesięcy poświadczających uzyskanie najniższych z tego tytułu dochodów w 2018 r.,
- najniższe miesięczne kwoty emerytur i rent w 2018 r., wg aktualnych wskaźników brutto:
- emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 1029,80 zł;
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 772,35 zł;
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1235,76 zł;
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 926,82 zł.
- udokumentowanie własności zwierzęcia (umowa kupna, umowa adopcyjna, książeczka zdrowia psa lub kota).
Podstawy prawne programu:
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2018 r. poz. 650, 663),
- Uchwała nr LII/1247/18 z dnia 15 marca 2018 r. Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wrocław w 2018 r.” (Dz.Urz. poz. 79)