Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mięsożerne rośliny we Wrocławiu!
„Z wyjątkowych okazów z całego świata zbudujemy przepiękną, krwiożerczą dżunglę, w której zbuntowana część flory będzie szukała swojego pożywienia! Tylko tutaj będziesz miał okazję stanąć oko w oko z najbardziej groźnymi roślinami na ziemi!” – zapowiadają organizatorzy wystawy „Potworne Cuda”, którą w weekend 25 i 26 marca zobaczymy na Tarczyński Arenie we Wrocławiu.
Rośliny mięsożerne mają wiele odmian. We Wrocławiu będzie można zobaczyć m.in. potężne kapturnice, mające nawet metr wysokości, których uprawa zajęła 20-30 lat. – Te gigantyczne kapturnice gustują akurat w muchach, osach i pająkach. Przyjadą do nas od hodowców z Francji, Czech i Niemiec – mówi Michał Gąstał, przedstawiciel organizatorów wystawy „Potworne Cuda”.
- Jeszcze straszniejsze - oczywiście w cudzysłowie - są pochodzące z Azji dzbaneczniki, których kielichy mają nawet 3-4 litry objętości. Potrafią zwabić i upolować w naturze myszy, a nawet niewielkie ptaki. Dzbaneczniki są nazywane doskonałymi mordercami, bo zabijają i pożerają ofiarę, nie zostawiając żadnych śladów. Zjadają nawet pancerz chitynowy.Michał Gąstał, przedstawiciel organizatora wystawy
Zobacz zdjęcia najgroźniejszych roślin mięsożernych
Rośliny, które potrafią liczyć i odmierzać czas
Na wystawie we Wrocławiu zobaczymy też muchołówki ze Stanów Zjednoczonych, które potrafią liczyć i odmierzać czas. Wiedzą, kiedy zamknąć liście, na których usiadła ofiara, np. mucha. – Ich liście są wyposażone w czuciowe włoski, które im to umożliwiają. Tak tworzą pułapkę. Natura stworzyła tu niesamowity algorytm – opowiada Michał Gąstał.
Podczas wystawy na stadionie będzie można zobaczyć pokazy karmienia roślin. W programie są też warsztaty, jak hodować takie „mięsożerne stwory” w domu na parapecie. – Przykładem jest na przykład drosera capensis, rosiczka, którą bardzo trudno uśmiercić – mówi Michał Gąstał. I dodaje, że takich domowych roślin wcale nie trzeba dokarmiać owadami. – Owady to dla nich dodatkowy pokarm, który przyspiesza wzrost, ale nie jest konieczny.
Weekend roślin na Tarczyński Arenie we Wrocławiu 25 i 26 marca (godziny otwarcia)
Oprócz wystawy „Potworne Cuda” z mięsożernymi roślinami, na stadionie we Wrocławiu odbędą się w tym samym czasie dwa inne wydarzenia. Na Światowej wystawie bonsai, orchidei i sukulentów zobaczymy nawet 100-letnie okazy bonsai oraz kilkanaście tysięcy orchidei z całego świata. Będą też targi roślin kolekcjonerskich – PLANTPORN.
Godziny otwarcia wystaw i targów na Tarczyński Arenie:
- sobota, 25.03.23 - od 10:30 do 18:00
- niedziela, 26.03.23 - od 10:00 do 17:00
Wystawa „Potworne Cuda” [bilety, ceny]
- Bilet normalny: 45 zł
- Bilet ulgowy: 35 zł
- Bilet rodzinny 2+2: 130 zł
- Bilet VIP: 150 zł
Bilety ulgowe przysługują: dzieciom do 18. roku życia, uczniom i studentom do 26. roku życia, emerytom, rencistom i niepełnosprawnym (osoby korzystające z ulgi muszą przedstawić niezbędne dokumenty takie jak legitymacje, orzeczenia itp.)
Dzieci do 3. roku życia - wstęp bezpłatny (opiekunowie muszą na wejściu przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia dziecka)