wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ruszył punkt konsultacyjny – pomogą uzyskać dofinansowanie na zmianę pieca

Ruszył punkt konsultacyjny – pomogą uzyskać dofinansowanie na zmianę pieca

Patryk Załęczny,

Ruszył punkt konsultacyjny – pomogą uzyskać dofinansowanie na zmianę pieca

Jak wymienić starego „kopciucha” na nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie? Gdzie szukać dofinansowania? Jakie dobrać ogrzewanie do mieszkania? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą mieszkańcom doradcy energetyczni. 28 lutego 2019 r. we Wrocławiu rozpoczął działalność pierwszy, stacjonarny punkt konsultacyjny.

Reklama

Uchwała „antysmogowa” nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne. Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można użytkować pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy, na paliwa stałe. Natomiast od 2028 roku będzie obowiązywał zakaz użytkowania wszelkich kotłów, pieców na paliwa stałe (tj.: klasy 3, 4, 5). Aby pomóc mieszkańcom uniknąć zagubienia i ułatwić proces wymiany pieców, miasto postanowiło stworzyć pierwszy, stacjonarny punkt konsultacyjny, który będzie odpowiadał m.in. za doradztwo.

– Nie chcemy zostawiać naszych mieszkańców z tym problemem samych. Stąd pomysł stworzenia punktu konsultacyjnego, w którym każdy będzie mógł porozmawiać z doradcą energetycznym. Taki osobisty kontakt to najlepsza pomoc zarówno w doborze właściwego ogrzewania, jak i możliwości jego sfinansowania – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. – Do sprawy podeszliśmy kompleksowo. Oprócz indywidualnych rozmów będziemy organizować spotkania dla mieszkańców i uruchomimy specjalny dział na naszej stronie internetowej – dodaje.

Od lewej: Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia, Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW

Punkt powstał przy ulicy Hubskiej

Punkt konsultacyjny mieści się przy ul. Hubskiej 8-16. Ruszył 28 lutego 2019 r. Konsultacje odbywają się dwa razy w tygodniu (środa, czwartek), w godzinach pracy urzędu (8.00-15.45). Ponadto, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji, został uruchomiony specjalny numer telefonu:

  • (71) 799 67 99,

oraz adres e-mailowy: [email protected], na który można kierować wszelkie zapytania.

– Punkt konsultacyjny otwieramy przy ulicy Hubskiej, w miejscu, gdzie obecnie mieści się Urząd Miejski Wrocławia oraz Wydział Środowiska i Rolnictwa. Dlaczego tam? Otóż jednocześnie będziemy mogli składać wnioski do programu KAWKA+, pozwalając tym samym mieszkańcom uniknąć czasochłonnych podróży po mieście. W punkcie konsultacyjnym przewidujemy od dwóch do trzech osób, które będą udzielały wrocławianom niezbędnych informacji – informuje Mariola Apanel, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW.

W pierwszym dniu działalności punkt cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców, ale głównie były to telefony z pytaniami. Do godziny 12:00 do doradców dzwoniło kilkanaście osób. 

Zakres działań:

  • doradztwo w zakresie programu KAWKA +,
  • doradztwo w zakresie programu „Czyste powietrze”,
  • informacje dot. możliwości dofinansowania zmiany źródła ogrzewania,
  • informacje dot. obowiązków, jakie nakłada na mieszkańców uchwała „antysmogowa”,
  • informacje dot. Lokalnego Programu Osłonowego, w ramach którego można ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie,
  • doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, czyli odpowiedź na pytanie: co do mojego mieszkania i dla mojego portfela będzie najkorzystniejsze?

– Wrocławski model wsparcia mieszkańców w zakresie doradztwa energetycznego jest wynikiem obserwacji modeli działających w innych miastach. W ramach dobrych praktyk stworzyliśmy, naszym zdaniem, ten najbardziej skuteczny. Na bieżąco będziemy zbierać opinie i dostosowywać nasze działania do potrzeb. Chcieliśmy, aby każdy miał możliwość kontaktu z doradcą. Stąd zarówno działania stacjonarne, jak i organizowane w terenie. Chcemy dotrzeć do wrocławian poprzez wspólnoty mieszkaniowe i administratorów budynków. W tym zakresie nawiązaliśmy współpracę z przedstawicielami NGO – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Pierwsze spotkania w terenie rozpoczną się na początku marca. – Już dziś zapraszamy na spotkanie mieszkańców osiedli Oporów i Psie Pole organizowane przez Fundację EkoRozwoju. To pilotaż osiedlowego doradztwa energetycznego, będący jednocześnie krokiem w dobrą stronę, aby pomóc przeciwdziałać smogowi we Wrocławiu. Zaczynamy od spotkań na osiedlach i warsztatowych konsultacji dotyczących technologii i finansowania. Będą też filmy instruktażowe. Chcemy przetestować pewne rozwiązania i sprawdzić, w jakim konkretnie zakresie mieszkańcy potrzebują doradztwa. Pamiętamy jednak, że Wrocław nie kończy się na dwóch osiedlach i prawdopodobnie niebawem rozszerzymy naszą działalność na inne miejskie obszary – twierdzi Krzysztof Smolnicki, prezes fundacji. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl