wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Polish NBS Hub in Wrocław powstał w naszym mieście. Co to takiego? (SZCZEGÓŁY)

Z inicjatywy ICLEI we Wrocławiu powołano „Polish NBS Hub in Wrocław”. Hub to ma być miejsce, w którym zostaną m.in. zgromadzone informacje odnośnie rozwiązań opartych naturze. Hub został utworzony w ramach projektu NetworkNature Hubs, który jest finansowany przez UE z programu „Horyzont 2020”.

Reklama

ICLEI  to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która zapewnia doradztwo techniczne samorządom lokalnym w celu osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

- Wrocław jest miastem, które ma ambicje i doświadczenie, aby podjąć to wyzwanie i stać się takim hubem, by razem z naszymi mieszkańcami realizować koncepcje NBS, czyli rozwiązań opartych na naturze – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i dodaje: - Dzisiaj już wiemy, że ich realizacja, ze względu na kryzys klimatyczny, stała się koniecznością, a z drugiej są to rozwiązania bliskie naszemu myśleniu o mieście. A wszystko to w oparciu o wiedzę, badania i wrocławski świat nauki, który w tym projekcie jest naszym partnerem.

Hub to ma być miejsce, w którym zostaną zgromadzone informacje odnośnie rozwiązań opartych na naturze, dobrych praktyk, rekomendacji dotyczących wdrażania rozwiązań na gruncie lokalnym.

Platforma NetworkNature dostarcza wiedzy odnośnie NBS na poziomie europejskim, dodatkowo każdy z Hubów ma możliwość prowadzenia strony w języku ojczystym, gdzie gromadzone są informacje odnośnie inicjatyw, projektów, dobrych praktyk realizowanych w danym kraju.

Ideą Hubu jest nawiązanie współpracy z miastami, naukowcami, praktykami w celu gromadzenia i transferu wiedzy na temat rozwiązań opartych na przyrodzie.

- Network Nature jest inicjatywą, której zadaniem jest zrzeszanie pod wspólnym parasolem miast, które wdrażają rozwiązania oparte na przyrodzie (NBS). Naszym zadaniem jest wymiana informacji, skalowanie i wdrażanie najlepszych rozwiązań. Na co dzień pracujemy z różnymi osobami prywatnymi, stowarzyszeniami, firmami, ale też miastami, urbanistami i architektami krajobrazu. Aktualnie to 46 projektów, 923 partnerów w 66 krajach na całym świecie. Niezmiernie się cieszę, że Wrocław dołączył do nas – stwierdza Anna Bruen z ICLEI.

To również potencjalne partnerstwa, które wspólnie mogą powalczyć o finansowanie zewnętrzne na projekty, szkolenia, inicjatywy związane z NBS.

- Z naszego doświadczenia, podczas realizacji projektów związanych z błękitno-zieloną infrastrukturą pojawiły się wyzwania dotyczące pozyskania specjalistów z zakresu projektowania rozwiązań związanych z mikroretencją bądź kwestie administracyjno-prawne. Podczas wielu konferencji i rozmów z innymi miastami okazało się, że inne miasta również zetknęły się z podobnymi problemami. Dlatego uczestnictwo w tym projekcie jest dla nas ważne - mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska, Wydział Energii i Klimatu UM Wrocławia

Hub otwierany jest przy wsparciu trzech uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego. W przyszłości Wrocław chce włączyć miasta, które są zainteresowane dzieleniem się wiedzą bądź jej zdobywaniem w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury oraz organizacje zrzeszające specjalistów w tej dziedzinie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl