wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Założenia planu energetycznego dla obszaru Gminy Wrocław

Założenia planu energetycznego dla obszaru Gminy Wrocław

Gminy odgrywają bardzo ważną rolę w polityce energetycznej, wpływając na rozwój infrastruktury energetycznej oraz racjonalizację i ochronę środowiska. Poznaliśmy założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru Gminy Wrocław na latach 2020-2035.

Reklama

– Rok 2017 był kolejnym rokiem, w którym odnotowaliśmy mniej dni, w czasie których przekroczone zostały normy jakości powietrza w naszym mieście. Przypomnę, że ilość tych dni systematycznie spada od roku 1990, kiedy to we Wrocławiu notowaliśmy ok. 160 dni z przekroczeniami tych norm. W 2016 było ich już tylko 60, a w ubiegłym roku nieco ponad 40. Oczywiście chcemy zejść do poziomu 35 dni, czyli obowiązującej normy europejskiej. Nie tylko maleje liczba dni, ale także maleją same wartości przekroczeń – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

fot. Patryk Załęczny

Założenia do planu pozwalają na zdobycie informacji o stanie zaopatrzenia gminy w energię oraz identyfikację ewentualnych zagrożeń. Realizacja założeń do planu zaopatrzenia wymaga oczywiście ścisłej współpracy przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców. Programy Unii Europejskiej i inne źródła finansowania dostępne dla samorządów są głównym źródłem wspierania realizacji planów zaopatrzenia w paliwa i energię.

24% obiektów do poprawy

– Prawo energetyczne zobowiązuje nas do zaplanowania zaopatrzenia i wykorzystania energii. Natomiast planowanie energetyczne jest nie tylko obowiązkiem nałożonym przez prawo energetyczne, ale daje także możliwość kreowania lokalnej polityki energetycznej – dodaje Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. – 76 % wrocławian jest w tym momencie ogrzewanych w sposób niepogarszający jakości powietrza w mieście. W tym momencie musimy zająć się pozostałymi 24% obiektów, czyli tak naprawdę również użytkowników. To jest pole naszej pracy – kontynuuje Wojciech Adamski.

Wrocław robi kolejny krok w kierunku zwiększenia kontroli nad sposobem ogrzewania. Dla zachowania spójności z planami rozwoju przedsiębiorstw energetycznych założenia do planów zaopatrzenia gminy w paliwa gazowe, energię elektryczną i ciepło są opracowywane na okres piętnastu lat. Co 3 lata są aktualizowane, podobnie jak plany rozwoju operatorów systemu elektroenergetycznego, które powinny zachowywać spójność z założeniami gminy. Ostatni plan został opracowany w 2004 roku, a jego aktualizacji dokonano w 2016.

– Założenia energetyczne będą uzupełnieniem, które pozwoli na przełożenie kluczowych aspektów studium zagospodarowania przestrzennego i strategii, jak również wymogów uchwały antysmogowej do nowego dokumentu. W ten sposób będziemy mogli wskazać, w jaki sposób przedsiębiorstwa energetyczne będą musiały dopasować się do rozwoju miasta. Prezydent musi skutecznie wymagać i domagać się, aby to przedsiębiorstwa energetyczne wpisywały się w rozwój miasta, a nie odwrotnie – powiedział Wojciech Kaczkowski, dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej

Cele strategiczne opracowywanego projektu

Harmonijny rozwój miasta

  • Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego
  • Zaspokojenie wszystkich potrzeb Miasta
  • Zrównoważony rozwój infrastruktury energetycznej

Kształtowanie i ochrona środowiska

  • Ograniczenie źródeł zanieczyszczeń (walka ze smogiem)
  • Ocena potencjału OZE
  • Zwiększanie efektywności energetycznej

 Wyspowa praca systemu elektroenergetycznego

  • Plan działań umożliwiający pracę wyspową Wrocławia

Zawartość dokumentu

  • Aktualny stan i przewidywane zmiany zapotrzebowania na energię
  • Przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie energii
  • Poprawa efektywności energetycznej
  • Wykorzystanie nadwyżek zasobów paliw i energii
  • Zakres współpracy z gminami ościennymi

Co zostanie wykonane w celu opracowania planu?

  • Badania ankietowe – zebranie danych
  • Analiza, badanie trendów, diagnoza
  • Zapewnienie zgodności z dokumentami: Studium Zagospodarowania Przestrzennego, Strategia Wrocław 2030, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, Uchwała Antysmogowa, Program Ochrony Powietrza
  • Definiowanie założeń
  • Wnioski, podsumowanie i zalecenia

Planowany harmonogram prac

  • Grudzień 2017 – rozpoczęcie prac (przygotowanie OPZ, ogłoszenie przetargu i wybranie wykonawcy)
  • Maj 2019 – wykonanie opracowania (opiniowanie, wyłożenie do publicznego wglądu)
  • Listopad 2019 – uchwalenie przez Radę Miejską Wrocławia

Aktualny plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa można znaleźć TUTAJ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama