wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Założenia planu energetycznego dla obszaru Gminy Wrocław

Założenia planu energetycznego dla obszaru Gminy Wrocław

Założenia planu energetycznego dla obszaru Gminy Wrocław fot. pixabay.com

Gminy odgrywają bardzo ważną rolę w polityce energetycznej, wpływając na rozwój infrastruktury energetycznej oraz racjonalizację i ochronę środowiska. Poznaliśmy założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru Gminy Wrocław na latach 2020-2035.

Reklama

– Rok 2017 był kolejnym rokiem, w którym odnotowaliśmy mniej dni, w czasie których przekroczone zostały normy jakości powietrza w naszym mieście. Przypomnę, że ilość tych dni systematycznie spada od roku 1990, kiedy to we Wrocławiu notowaliśmy ok. 160 dni z przekroczeniami tych norm. W 2016 było ich już tylko 60, a w ubiegłym roku nieco ponad 40. Oczywiście chcemy zejść do poziomu 35 dni, czyli obowiązującej normy europejskiej. Nie tylko maleje liczba dni, ale także maleją same wartości przekroczeń – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

fot. Patryk Załęczny

Założenia do planu pozwalają na zdobycie informacji o stanie zaopatrzenia gminy w energię oraz identyfikację ewentualnych zagrożeń. Realizacja założeń do planu zaopatrzenia wymaga oczywiście ścisłej współpracy przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców. Programy Unii Europejskiej i inne źródła finansowania dostępne dla samorządów są głównym źródłem wspierania realizacji planów zaopatrzenia w paliwa i energię.

24% obiektów do poprawy

– Prawo energetyczne zobowiązuje nas do zaplanowania zaopatrzenia i wykorzystania energii. Natomiast planowanie energetyczne jest nie tylko obowiązkiem nałożonym przez prawo energetyczne, ale daje także możliwość kreowania lokalnej polityki energetycznej – dodaje Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. – 76 % wrocławian jest w tym momencie ogrzewanych w sposób niepogarszający jakości powietrza w mieście. W tym momencie musimy zająć się pozostałymi 24% obiektów, czyli tak naprawdę również użytkowników. To jest pole naszej pracy – kontynuuje Wojciech Adamski.

Wrocław robi kolejny krok w kierunku zwiększenia kontroli nad sposobem ogrzewania. Dla zachowania spójności z planami rozwoju przedsiębiorstw energetycznych założenia do planów zaopatrzenia gminy w paliwa gazowe, energię elektryczną i ciepło są opracowywane na okres piętnastu lat. Co 3 lata są aktualizowane, podobnie jak plany rozwoju operatorów systemu elektroenergetycznego, które powinny zachowywać spójność z założeniami gminy. Ostatni plan został opracowany w 2004 roku, a jego aktualizacji dokonano w 2016.

– Założenia energetyczne będą uzupełnieniem, które pozwoli na przełożenie kluczowych aspektów studium zagospodarowania przestrzennego i strategii, jak również wymogów uchwały antysmogowej do nowego dokumentu. W ten sposób będziemy mogli wskazać, w jaki sposób przedsiębiorstwa energetyczne będą musiały dopasować się do rozwoju miasta. Prezydent musi skutecznie wymagać i domagać się, aby to przedsiębiorstwa energetyczne wpisywały się w rozwój miasta, a nie odwrotnie – powiedział Wojciech Kaczkowski, dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej

Cele strategiczne opracowywanego projektu

Harmonijny rozwój miasta

  • Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego
  • Zaspokojenie wszystkich potrzeb Miasta
  • Zrównoważony rozwój infrastruktury energetycznej

Kształtowanie i ochrona środowiska

  • Ograniczenie źródeł zanieczyszczeń (walka ze smogiem)
  • Ocena potencjału OZE
  • Zwiększanie efektywności energetycznej

 Wyspowa praca systemu elektroenergetycznego

  • Plan działań umożliwiający pracę wyspową Wrocławia

Zawartość dokumentu

  • Aktualny stan i przewidywane zmiany zapotrzebowania na energię
  • Przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie energii
  • Poprawa efektywności energetycznej
  • Wykorzystanie nadwyżek zasobów paliw i energii
  • Zakres współpracy z gminami ościennymi

Co zostanie wykonane w celu opracowania planu?

  • Badania ankietowe – zebranie danych
  • Analiza, badanie trendów, diagnoza
  • Zapewnienie zgodności z dokumentami: Studium Zagospodarowania Przestrzennego, Strategia Wrocław 2030, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, Uchwała Antysmogowa, Program Ochrony Powietrza
  • Definiowanie założeń
  • Wnioski, podsumowanie i zalecenia

Planowany harmonogram prac

  • Grudzień 2017 – rozpoczęcie prac (przygotowanie OPZ, ogłoszenie przetargu i wybranie wykonawcy)
  • Maj 2019 – wykonanie opracowania (opiniowanie, wyłożenie do publicznego wglądu)
  • Listopad 2019 – uchwalenie przez Radę Miejską Wrocławia

Aktualny plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa można znaleźć TUTAJ.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl