wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Założenia planu energetycznego dla obszaru Gminy Wrocław

fot. pixabay.com

Gminy odgrywają bardzo ważną rolę w polityce energetycznej, wpływając na rozwój infrastruktury energetycznej oraz racjonalizację i ochronę środowiska. Poznaliśmy założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru Gminy Wrocław na latach 2020-2035.

Reklama

– Rok 2017 był kolejnym rokiem, w którym odnotowaliśmy mniej dni, w czasie których przekroczone zostały normy jakości powietrza w naszym mieście. Przypomnę, że ilość tych dni systematycznie spada od roku 1990, kiedy to we Wrocławiu notowaliśmy ok. 160 dni z przekroczeniami tych norm. W 2016 było ich już tylko 60, a w ubiegłym roku nieco ponad 40. Oczywiście chcemy zejść do poziomu 35 dni, czyli obowiązującej normy europejskiej. Nie tylko maleje liczba dni, ale także maleją same wartości przekroczeń – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

fot. Patryk Załęczny

Założenia do planu pozwalają na zdobycie informacji o stanie zaopatrzenia gminy w energię oraz identyfikację ewentualnych zagrożeń. Realizacja założeń do planu zaopatrzenia wymaga oczywiście ścisłej współpracy przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców. Programy Unii Europejskiej i inne źródła finansowania dostępne dla samorządów są głównym źródłem wspierania realizacji planów zaopatrzenia w paliwa i energię.

24% obiektów do poprawy

– Prawo energetyczne zobowiązuje nas do zaplanowania zaopatrzenia i wykorzystania energii. Natomiast planowanie energetyczne jest nie tylko obowiązkiem nałożonym przez prawo energetyczne, ale daje także możliwość kreowania lokalnej polityki energetycznej – dodaje Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.
– 76 % wrocławian jest w tym momencie ogrzewanych w sposób niepogarszający jakości powietrza w mieście. W tym momencie musimy zająć się pozostałymi 24% obiektów, czyli tak naprawdę również użytkowników. To jest pole naszej pracy – kontynuuje Wojciech Adamski.

 

Wrocław robi kolejny krok w kierunku zwiększenia kontroli nad sposobem ogrzewania. Dla zachowania spójności z planami rozwoju przedsiębiorstw energetycznych założenia do planów zaopatrzenia gminy w paliwa gazowe, energię elektryczną i ciepło są opracowywane na okres piętnastu lat. Co 3 lata są aktualizowane, podobnie jak plany rozwoju operatorów systemu elektroenergetycznego, które powinny zachowywać spójność z założeniami gminy. Ostatni plan został opracowany w 2004 roku, a jego aktualizacji dokonano w 2016.

– Założenia energetyczne będą uzupełnieniem, które pozwoli na przełożenie kluczowych aspektów studium zagospodarowania przestrzennego i strategii, jak również wymogów uchwały antysmogowej do nowego dokumentu. W ten sposób będziemy mogli wskazać, w jaki sposób przedsiębiorstwa energetyczne będą musiały dopasować się do rozwoju miasta. Prezydent musi skutecznie wymagać i domagać się, aby to przedsiębiorstwa energetyczne wpisywały się w rozwój miasta, a nie odwrotnie – powiedział Wojciech Kaczkowski, dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej

Cele strategiczne opracowywanego projektu

Harmonijny rozwój miasta

Kształtowanie i ochrona środowiska

 Wyspowa praca systemu elektroenergetycznego

Zawartość dokumentu

Co zostanie wykonane w celu opracowania planu?

Planowany harmonogram prac

Aktualny plan zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa można znaleźć TUTAJ.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl