4. „Uwaga płazy”! Takie tablice pojawiły się na Maślicach, gdzie migrują żaby i ropuchy

Redakcja www.wroclaw.pl,

Tablica "Uwaga płazy" na Maślicach ZDiUM
Tablica "Uwaga płazy" na Maślicach

Na wrocławskich Maślicach pojawiły się specjalne znaki mające na celu chronić dzikie zwierzęta w mieście. Gdzie pojawiły się tablice?

W zeszłym roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, uruchomił projekt społeczny „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeża”.

– Projekt był dla nas nas ważny z dwóch powodów – wyjaśnia Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM. – Po pierwsze miasto Wrocław w ramach kampanii „Dzikie w mieście” chce chronić dzikie zwierzęta oraz promować pozytywne zachowania, które pokazują, jak wspierać zwierzęta w miastach i eliminować potencjalne sytuacje konfliktowe z ludźmi. Po drugie po konsultacjach ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, jak również po analizie otrzymanych zgłoszeń oraz posiadanych danych, uznaliśmy, że drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają w miastach na tyle istotną barierę dla migracji zwierząt, będąc jednocześnie przyczyną śmierci wielu z nich, że warto pomyśleć o tablicach informacyjnych dla kierowców.

Tabliczki „Uwaga płazy”!

Tak rozpoczął się projekt dotyczący ochrony dzikich zwierząt na drodze, którego kontynuacją jest zaprojektowanie i wyniesienie tablicy informacyjnej „Uwaga płazy”.

– W tym przypadku o wsparcie zwróciła się do nas Rada Osiedla Maślice, która co roku we współpracy z lokalną społecznością oraz innymi instytucjami, organizuje akcję przenoszenia płazów – dodaje Piątek. – W ten sposób chcemy chronić dzikie zwierzęta na naszych drogach i pokazywać, że bardzo duża część zwierząt przekracza drogi, a pobocza pełnią również funkcję szlaków dla niektórych gatunków, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kolizji.

Wydział Architektury i Budownictwa oraz Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu zezwoliły na montaż nowej tablicy. Pierwsze dwa znaki pojawiły się już na odcinku od skrzyżowania al. Śliwowa – ul. Rędzińska do styku z ul. Ślęzoujście.

Czy tablice „Uwaga płazy” będą ustawiane czasowo lub na stałe, będzie zależało od obszaru, na którym funkcjonują płazy. Wiosna to okres migracji płazów z miejsc zimowania do miejsc rozrodu. W niektórych przypadkach szlaki masowej migracji przecinają się z drogami, w wyniku czego żaby i ropuchy giną pod kołami samochodów. I zasadniczo w tym okresie takie tablice informacyjne są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie wówczas, kiedy nie można wprowadzić innych rozwiązań.

– Jeżeli chodzi o akcję „PrzenosiMY ropuchy – Park Świetlików” organizowaną przez Radę Osiedla Maślice, Radę Rodziców SP26 oraz Maślickie Centrum Wolontariatu, to jest to akcja czasowa – dodaje Piątek.

Gdzie zgłaszać propozycje nowych lokalizacji tablic?

Zgłoszenia w sprawie tablic informacyjnych można przesyłać na adres:

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiuul. Długa 49, 53-633 Wrocławe-mail: [email protected]

Co roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu będzie zbierać zgłoszenia do 1 września. Następnie, po analizie wskazanych miejsc i ich ostatecznym wyborze we współpracy z Parterami projektu (Zarząd Zieleni Miejskiej, ZOO Wrocław, Ekosystem oraz MPK Wrocław), ale też Urzędem Miejskim we Wrocławiu (Wydział Środowiska i Rolnictwa), nowe znaki będą ustawiane w marcu.