Link do strony www.wroclaw.pl

Uniwersytet Ekonomiczny stawia na odnawialne źródła energii

Pierwsze baterie fotowoltaiczne staną na budynku rektoratu i stołówki w przyszłym roku, a do 2030 roku cały kampus Uniwersytetu Ekonomicznego będzie zasilany prądem i ciepłem z odnawialnych źródeł energii.

Wejście główne na kampus Uniwersytetu Ekonomicznego UE
Wejście główne na kampus Uniwersytetu Ekonomicznego

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego podpisał w czwartek porozumienie z amerykańskim zespołem Climate Reality Project o przystąpieniu do programu nazwanego „100 % Zaangażowania”. To inicjatywa firmowana przez byłego wiceprezydenta USA Alberta Gore’a, który dzisiaj jest mocno zaangażowany w walkę ze zjawiskiem globalnego ocieplenia oraz promocję odnawialnych źródeł energii.

Przez udział w projekcie UE otrzyma wsparcie Amerykanów w formie specjalistycznych szkoleń, warsztatów i doradztwa dotyczącego m.in. nowych rozwiązań technicznych. – To bezcenna wiedza. Technologie dotyczące odnawialnych źródeł energii to dzisiaj najdynamiczniej rozwijający się sektor branży energetycznej – mówi prof. Bożena Ryszawska, liderka Green Team, czyli Komisji Rektorskiej ds. Społecznej Odpowiedzialności, która pilotuje realizację przedsięwzięcia.  Amerykański zespół w przechodzeniu na zieloną energię wspomaga uczelnie, miasta, szkoły.

Wzorem spółdzielnia mieszkaniowa

Prof. Ryszawska kilka razy podkreśla: starania o poprawę jakości powietrza to dzisiaj jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, a problem smogu stał jednym z najpoważniejszych. – We Wrocławiu także nas to dotyczy.  Dobrze, że świadomość tego rośnie wśród mieszkańców. Dlatego uczelnia chce aktywnie zaangażować się w proces wprowadzania odnawialnych źródeł energii. To będzie nasz wkład w starania o tytuł „zielonej stolicy”, o który zabiega Wrocław.

Warunkiem przystąpienia do programu był audyt energetyczny obiektów uniwersyteckich. Tylko dzięki termomodernizacji budynków, wprowadzenia zabezpieczeń ograniczających marnowanie energii, można o 30 proc. ograniczyć jej zużycie. To zadania, które zwykle poprzedzają instalację nowych urządzeń.

Fot. Archiwum UE

Władze UE mają ambitne plany: do 2030 r. kampus uniwersytetu przy ulicy Kamiennej będzie w 100 procentach zasilany energią ze źródeł odnawialnych. – Ze względu na to, że uczelnia leży w centrum miasta, zakładamy, że w największym stopniu będziemy korzystali z paneli fotowoltaicznych. Można je zamontować na dachach bez dużej ingerencji w konstrukcję budynków. Bierzemy pod uwagę także rozwiązania wykorzystujące energię wiatrową oraz źródła geotermalne - zapowiada szefowa Green Team.

Green economy i rachunkowość ekologiczna

Prof. Bożena Ryszawska przywołuje przykład energetycznej modernizacji bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław – Południe. Na ich dachach zamontowano niedawno baterie fotowoltaiczne. – W całej Polsce już dwa tysiące gmin wykorzystuje programy finansujące niskoemisyjne technologie, ale na taką skalę to nowatorskie rozwiązanie w kraju. Natomiast my jesteśmy pierwszą w Polsce uczelnią, która współpracuje z Climate Reality Project - mówi.

Więcej o Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej na budynkach spółdzielni Wrocław - Południe

Udział w projekcie ma mieć także wymiar naukowy. Dzisiaj o ekologii mówi się na zajęciach ze społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. W programie studiów są także zajęcia dotyczące efektywności energetycznej oraz anglojęzyczne wykłady z zakresu green economy i green finance. – W planach mamy powołanie nowego kierunku studiów, kształcących liderów zielonej gospodarki – zapowiada prof. Bożena Ryszawska.

Pierwszy etap prac na Uniwersytecie Ekonomicznym kosztować ma ok. 9 mln zł. Część pieniędzy na ten cel uczelnia chce zdobyć z budżetu Unii Europejskiej.

Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook