wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Ekonomiczny stawia na odnawialne źródła energii

Uniwersytet Ekonomiczny stawia na odnawialne źródła energii

Wejście główne na kampus Uniwersytetu Ekonomicznego UE
Wejście główne na kampus Uniwersytetu Ekonomicznego

Pierwsze baterie fotowoltaiczne staną na budynku rektoratu i stołówki w przyszłym roku, a do 2030 roku cały kampus Uniwersytetu Ekonomicznego będzie zasilany prądem i ciepłem z odnawialnych źródeł energii.

Reklama

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego podpisał w czwartek porozumienie z amerykańskim zespołem Climate Reality Project o przystąpieniu do programu nazwanego „100 % Zaangażowania”. To inicjatywa firmowana przez byłego wiceprezydenta USA Alberta Gore’a, który dzisiaj jest mocno zaangażowany w walkę ze zjawiskiem globalnego ocieplenia oraz promocję odnawialnych źródeł energii.

Przez udział w projekcie UE otrzyma wsparcie Amerykanów w formie specjalistycznych szkoleń, warsztatów i doradztwa dotyczącego m.in. nowych rozwiązań technicznych. – To bezcenna wiedza. Technologie dotyczące odnawialnych źródeł energii to dzisiaj najdynamiczniej rozwijający się sektor branży energetycznej – mówi prof. Bożena Ryszawska, liderka Green Team, czyli Komisji Rektorskiej ds. Społecznej Odpowiedzialności, która pilotuje realizację przedsięwzięcia.  Amerykański zespół w przechodzeniu na zieloną energię wspomaga uczelnie, miasta, szkoły.

Wzorem spółdzielnia mieszkaniowa

Prof. Ryszawska kilka razy podkreśla: starania o poprawę jakości powietrza to dzisiaj jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, a problem smogu stał jednym z najpoważniejszych. – We Wrocławiu także nas to dotyczy.  Dobrze, że świadomość tego rośnie wśród mieszkańców. Dlatego uczelnia chce aktywnie zaangażować się w proces wprowadzania odnawialnych źródeł energii. To będzie nasz wkład w starania o tytuł „zielonej stolicy”, o który zabiega Wrocław.

Warunkiem przystąpienia do programu był audyt energetyczny obiektów uniwersyteckich. Tylko dzięki termomodernizacji budynków, wprowadzenia zabezpieczeń ograniczających marnowanie energii, można o 30 proc. ograniczyć jej zużycie. To zadania, które zwykle poprzedzają instalację nowych urządzeń.

Fot. Archiwum UE

Władze UE mają ambitne plany: do 2030 r. kampus uniwersytetu przy ulicy Kamiennej będzie w 100 procentach zasilany energią ze źródeł odnawialnych. – Ze względu na to, że uczelnia leży w centrum miasta, zakładamy, że w największym stopniu będziemy korzystali z paneli fotowoltaicznych. Można je zamontować na dachach bez dużej ingerencji w konstrukcję budynków. Bierzemy pod uwagę także rozwiązania wykorzystujące energię wiatrową oraz źródła geotermalne - zapowiada szefowa Green Team.

Green economy i rachunkowość ekologiczna

Prof. Bożena Ryszawska przywołuje przykład energetycznej modernizacji bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław – Południe. Na ich dachach zamontowano niedawno baterie fotowoltaiczne. – W całej Polsce już dwa tysiące gmin wykorzystuje programy finansujące niskoemisyjne technologie, ale na taką skalę to nowatorskie rozwiązanie w kraju. Natomiast my jesteśmy pierwszą w Polsce uczelnią, która współpracuje z Climate Reality Project - mówi.

Więcej o Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej na budynkach spółdzielni Wrocław - Południe

Udział w projekcie ma mieć także wymiar naukowy. Dzisiaj o ekologii mówi się na zajęciach ze społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. W programie studiów są także zajęcia dotyczące efektywności energetycznej oraz anglojęzyczne wykłady z zakresu green economy i green finance. – W planach mamy powołanie nowego kierunku studiów, kształcących liderów zielonej gospodarki – zapowiada prof. Bożena Ryszawska.

Pierwszy etap prac na Uniwersytecie Ekonomicznym kosztować ma ok. 9 mln zł. Część pieniędzy na ten cel uczelnia chce zdobyć z budżetu Unii Europejskiej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl