wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:17

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Powietrze
  4. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
  5. O Planie Gospodarki Niskoemisyjnej
O Planie Gospodarki Niskoemisyjnej

Co to jest PGN? Dlaczego powstał i jak można do niego przystąpić? To niektóre z najczęściej zadawanych pytań, związanych z „Planem Gospodarki Niskoemisyjnej”, na które odpowiadamy poniżej.

Reklama

Co to jest „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej”?

„Plan Gospodarki Niskoemisyjnej” (PGN) to strategiczny dokument, który został opracowany dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego – Wrocławia i czternastu gmin. W publikacji zebranych jest dziesięć obszarów gospodarki, dla których konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, pozwalających na ograniczenie zużycia energii, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza oraz na większe korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Po co został stworzony PGN?

PGN został stworzony, aby dać możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020 i kolejnych na działania z zakresu budowania gospodarki niskoemisyjnej, adaptacji do zmian klimatu i rozwoju ekologicznego transportu publicznego.

Wszystko po to, by:

  • zredukować emisję CO2, innych gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń pyłowych do powietrza,
  • zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii,
  • zwiększyć jakość życia mieszkańców Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, wprowadzić oszczędności dla lokalnego budżetu dzięki działaniom ograniczającym zużycie energii i paliw w budynkach użyteczności publicznej a to wszystko po to, by…

poprawić jakość powietrza, stan środowiska oraz jakość życia mieszkańców na obszarze Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Jak można przystąpić do PGN?

Wnioski można składać na bieżąco do 30 czerwca 2024 r. Liczba możliwych do zgłoszenia projektów nie jest ograniczona. Zgłoszenie wniosku do „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej” nie gwarantuje otrzymania dofinansowania. Projekty będą wybierane w konkursach.

Kto może zgłaszać projekty? 

Wnioskodawcami mogą być podmioty niezwiązane z samorządem, np. spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne (np. właściciele domów jednorodzinnych).

Czy PGN będzie zmieniany? 

„Plan Gospodarki Niskoemisyjnej” jest dokumentem otwartym i tworzonym przez wszystkie zainteresowane podmioty. Swoje propozycje do dokumentu można także przekazywać cały czas, a monitoring wskaźników, które są przedstawione w PGN będzie prowadzony w sposób ciągły.

Posłuchaj podcastu

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl