wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Minister pracuje nad przepisami, które proponował Wrocław

Minister pracuje nad przepisami, które proponował Wrocław

Minister pracuje nad przepisami, które proponował Wrocław

Głos Wrocławia o zaostrzenie przepisów antysmogowych został usłyszany. Ministerstwo Rozwoju konsultuje regulacje, które zakażą sprzedaży przestarzałych pieców i kotłów.

Reklama

Wrocław apelował o te przepisy już w lutym. – Szczególnie pilne wydaje się opracowanie przepisów dotyczących wymagań jakościowych dla paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży detalicznej, standardów emisyjnych dla kotłów domowych instalacji grzewczych oraz wprowadzenia narzędzi skutecznej kontroli przestrzegania tych wymogów – pisał wówczas w liście do ministra środowiska Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Rozporządzeniem regulującym wymagania wobec pieców na paliwo stałe zajęło się Ministerstwo Rozwoju. Dokumenty są już w drodze legislacyjnej na etapie konsultacji. Nowe regulacje mają wejść w życie w styczniu 2018 roku. Ustawodawca zamierza dopuścić do użytku i obrotu tylko nowoczesne akredytowane kotły piątej generacji, które będą spełniać wyśrubowane normy emisji zanieczyszczeń.

Przepisy dotyczą kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli tych stosowanych głównie w domach. Dopuszczone do użytku mają być co prawda kotły automatyczne i ręczne, ale te drugie nie są produkowane w tak wysokiej klasie. W praktyce więc sprzedawane będą piece automatyczne, które dzięki budowie nie dopuszczają np. do spalenia śmieci.

– Projektowane rozporządzenie ma sprawić, że dostępne będą w sprzedaży i dopuszczone do montażu wyłącznie kotły o najlepszych parametrach emisyjnych, czyli klasy 5. W tej chwili, głównie ze względu na cenę, największym zainteresowaniem cieszą się kotły najtańsze, a tym samym najmocniej emitujące zanieczyszczenia – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia, za które odpowiada w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu.

Ministerstwo w swoim projekcie zakłada, że aby szybciej zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i wymusić wymianę najstarszych pieców będzie działał system wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych. Przepisy ministerstwa są przygotowaniem Polaków do regulacji unijnych, które wejdą w życie w naszym kraju 1 stycznia 2020 roku. Nowe regulacje będą dotyczyć także jakości sprzedawanych paliw stałych: węgla kamiennego, brykietów, pelletów zawierających co najmniej 90% węgla kamiennego, paliw bezdymnych i odpadów węglowych: mułów i flotokoncentratów.

Wrocław przygotował już wcześniej pakiet swoich działań dla poprawy jakości powietrza. W maju br. został przedstawiony plan wymiany pieców na paliwa stałe w budynkach ZZK. Przygotowana jest specjalna mapa, na podstawie której pracownicy ZZK wraz z zarządcami odwiedzają mieszkańców i namawiają ich na wymianę pieców w ramach programu „Kawka”. Do wymiany jest łącznie ok. 30 tys. „złych pieców”, z czego około 23 tys. w zasobie komunalnym. W ciągu 5 lat planowana jest wymiana pieców w budynkach zasobu komunalnego.

Czytaj więcej – Wrocław walczy ze smogiem 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl