We Wrocławiu projekt składa się z dwóch części – przypomina kształtem skrzydła motyla. Pierwszy obszar (prawe skrzydło) to obszar Sępolna i części Biskupina – nazywane miastem ogrodem. W ramach projektu ma zostać zbadana ewolucja miasta-ogrodu, jak funkcjonuje po 100 latach i z jakimi problemami się boryka. Drugi obszar (lewe skrzydło), to obszar Ołbina, czyli dzielnica z intensywną zabudową śródmiejską, gdzie mieszka wiele osób, które potrzebują kontaktu z zielenią w bliskim sąsiedztwie swojego domu. W ramach projektu, na Ołbinie, powstaną eksperymentalne rozwiązania tzw. parki kieszonkowe i zielona ulica, tworzące systemy mikrozieleni. Mają one wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców tego obszaru.
Zamierzone efekty projektu
We Wrocławiu projekt Grow Green jest koordynowany przez miasto Wrocław i współrealizowany wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.
[articleGallery ids=,603647 names=,zalozenia-projekty-grow-green-02-01 type=single-image crop=none]
Zaangażowanie mieszkańców
Bardzo ważnym elementem projektu jest zaangażowanie w niego samych mieszkańców. W pierwszym etapie zostali oni poproszeni o wskazanie miejsc na Ołbinie, które powinny znaleźć się w projekcie. Za pośrednictwem strony internetowej nadesłano ponad 120 propozycji, z których wybrano ostatecznie 7 lokalizacji.
W drugim etapie mieszkańcy mają brać udział w projektowaniu mikrozieleni. Powstaną grupy projektowe składające się z przedstawicieli specjalistów z różnych dziedzin, architektów krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów i właśnie mieszkańców. Pierwsze spotkanie informacyjne odbyło się 27 listopada 2017 w siedzibie Rady Osiedla Ołbin.
W trzecim etapie projektu nazwanym dziedzictwo, chodzi o to, aby mieszkańcy opiekowali się powstałą zielenią, dbali o nią i czuli się za nią odpowiedzialni.
Harmonogram, czyli kamienie milowe
rok 2017: Opracowanie wytycznych odnośnie "nature based solutions" na potrzeby projektowe. Pierwsze spotkania z mieszkańcami informujące o projekcie, celach, zasięgu oraz edukujące w zakresie "nature based solutions".
rok 2018: Opracowanie badania dotyczącego miasta-ogrodu (Sępolno i część Biskupina). Prace projektowe z udziałem uprawnionych specjalistów, z włączeniem mieszkańców.
rok 2019: Realizacja projektów pilotażowych.
rok 2020: Rozpoczęcie monitoringu przez uczelnie.
rok 2022: Zakończenie projektu.