wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Włącz się w zazielenianie Ołbina!

Włącz się w zazielenianie Ołbina!

Włącz się w zazielenianie Ołbina!

Powstała strona internetowa projektu GROW GREEN adresowana do mieszkańców.

Reklama

Siedem podwórek na wrocławskim Ołbinie oraz jedna ulica zostaną zazielenione w ramach unijnego projektu badawczego Grow Green. Aby przybliżyć mieszkańcom to co będzie się działo w ich najbliższym otoczeniu, powstała strona internetowa, na której na bieżąco będą się pojawiać informacje dotyczące postępów w projekcie, spotkań z mieszkańcami, oraz najważniejsze zagadnienia dotyczące realizowanych zadań.

Przystosowanie miasta do zmian klimatu

Obcowanie z naturą to czysta przyjemność zwłaszcza dla osób, które większość swojego życia spędzają w gęsto zabudowanych dzielnicach dużych metropolii. To tam najtrudniej jest wygospodarować tereny zielone, które poza poprawą estetyki miałyby wpływ również na polepszenie warunków środowiskowych i klimatycznych danego miejsca oraz, co bardzo ważne, poprawę jakości życia mieszkańców.

Powodzie, susze, upały, zła jakość powietrza – to problemy, z którymi w obliczu postępujących zmian klimatu, borykają się  europejskie miasta. Ograniczone możliwości działania w obszarze zwartej zabudowy, z którą mamy do czynienia w dużych metropoliach sprawiają, że potrzebne są zupełnie nowe rozwiązania i pomysły. Dlatego powstał projekt Grow Green.

– Celem projektu jest sprawdzenie możliwości przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych – mówi Joanna Kiernicka-Allavena, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Parki kieszonkowe, zielone ściany czy dachy

Te przykładowe rozwiązania to właśnie parki kieszonkowe, zielone ściany czy dachy, które mają pojawić się na siedmiu podwórkach wrocławskiego Ołbina oraz na ulicy Daszyńskiego.

– Niewielkie parki, czyli parki kieszonkowe, to optymalny sposób aby wprowadzić zieleń w miejsca, gdzie zwarta zabudowa uniemożliwia standardowe rozwiązania – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska, Ogrodnik Miejski. – Ważne, że przy projektowaniu takich parków wykorzystujemy rośliny rodzime, które są zaaklimatyzowane do  lokalnych warunków i ich utrzymanie nie wymaga dodatkowej pielęgnacji.

Bardzo ważnym elementem projektu jest zaangażowanie w niego samych mieszkańców. W pierwszym etapie zostali oni poproszeni o wskazanie miejsc na Ołbinie, które powinny znaleźć się w projekcie. Za pośrednictwem strony internetowej nadesłano ponad 120 propozycji, z których wybrano ostatecznie 7 lokalizacji. W kolejnym etapie mieszkańcy mają brać udział w projektowaniu mikrozieleni. Powstaną grupy projektowe składające się z przedstawicieli specjalistów z różnych dziedzin, architektów krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów i właśnie mieszkańców.

Na potrzeby projektu powstała strona internetowa www.wroclaw.pl/growgreen, na której mieszkańcy mogą znaleźć najważniejsze informacje dotyczące projektu. Każde z podwórek wybranych do zazielenienia ma swoją podstronę, która będzie  na bieżąco uzupełniane w miarę postępów w projekcie. Znajdą się tu również informacje o planowanych spotkaniach z mieszkańcami, oraz relacje z nich.

We Wrocławiu projekt Grow Green jest koordynowany przez gminę Wrocław i współrealizowany wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej S.A.

Projekt zakończy się w 2022 roku. Jego wyniki mają posłużyć do przygotowania rekomendacji dla innych miast europejskich dotyczących tego jak korzystać z systemów mikrozieleni w celu zwiększenia odporności na zmiany klimatu, oraz opracowanie wzorca partycypacji z mieszkańcami. 

 
Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 730283

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl