wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:26

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Gdzie kupić domowe zwierzę?
Zwierzę domowe można kupić w dwóch miejscach - w schronisku lub w zarejestrowanej hodowli. Zwłaszcza w drugim przypadku należy jednak dokładnie sprawdzić hodowlę. Fot. Pixabay.com Pixabay.com
Zwierzę domowe można kupić w dwóch miejscach - w schronisku lub w zarejestrowanej hodowli. Zwłaszcza w drugim przypadku należy jednak dokładnie sprawdzić hodowlę. Fot. Pixabay.com

Zgodnie z obowiązującym prawem zwierzę domowe można kupić w dwóch miejscach - w schronisku lub w zarejestrowanej hodowli. Zwłaszcza w drugim przypadku należy jednak dokładnie sprawdzić hodowlę, z której zamierzamy nabyć zwierzaka. Co świadczy o dobrym hodowcy?

Reklama

– Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem zwierzęcia z hodowli jest to, czy działalność „naszego” hodowcy jest legalna, czy jest on członkiem organizacji kynologicznej uprawnionej do wydawania rodowodów i zobowiązanej do prowadzenia ksiąg hodowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami – podkreśla pracownik „zielonego departamentu” Marcin Wierzba. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Wiedza i doświadczenie hodowlane

Dobry hodowca nie rozmnaża zwierząt przypadkowo, zawsze przyświeca mu jakiś konkretny cel zmierzający do wydobycia najlepszych cech danej rasy. Dotyczy to nie tylko cech eksterieru, ale też konstrukcji psychicznej. Często np. w przypadku szczeniaków hodowca nastawiony jest na uzyskanie psów sportowych, terapeutycznych lub towarzyszących, dzięki czemu będzie prowadził selekcję w kierunku uzyskania pożądanych cech, przy jednoczesnej eliminacji wad fizycznych i psychicznych szczeniąt.

Hodowca powinien również przeprowadzać badania rodziców szczeniąt pod kątem najczęstszych problemów zdrowotnych, typowych dla danej rasy oraz udostępniać wyniki tych badań nabywcy szczeniaka. Nabywca zwierzaka może również chcieć przeprowadzić badania genetyczne, potwierdzające pochodzenie np. szczeniąt (badania DNA rodziców i ich potomstwa w celu potwierdzenia danych rodowodowych).

Odpowiednie środowisko i pomoc przy wyborze

Jeżeli hodowca kocha zwierzęta i traktuje je należycie, jedną z podstawowych kwestii, o których nie zapomni jest zapewnienie maluchom stymulującego środowiska rozwoju. Warto więc zwrócić uwagę, w jakich warunkach hodowlanych przebywa zwierzę przed decyzją o jego zakupie. – Chociażby w przypadków psów z tzw. „pseudohodowli” oraz z niektórych hodowli domowych mamy pewność, iż takie osobniki nie mają szans na właściwą stymulację sensoryczną oraz wczesną socjalizację, tak więc nawet mimo dobrego życiowego startu, stają się psami zaniedbanymi lub zaburzonymi – dodaje Marcin Wierzba.

Dobry hodowca jest także zawsze gotowy do rozmowy na temat rasy i osobnika oraz zbiera szczegółowe informacje o warunkach, w jakich będzie rozwijało się zwierzę. Natomiast w przypadku, gdy po zakupie okaże się, że popełniliśmy błąd w wyborze zwierzaka lub wyniknęły jakieś inne trudności życiowe, hodowca powinien być gotowy do przyjęcia pupila z powrotem. Warto więc zapytać przed zakupem, czy istnieje możliwość zwrotu zwierzęcia w razie nieprzewidzianych okoliczności.

Przykłady dobrych praktyk

Jakie przykłady świadczą o trosce hodowcy o jego zwierzęta? Pierwszy dotyczy jednej z hodowli psów rasy „Golden Retriever”. Hodowca obejmuje patronatem osoby, które zakupiły szczenię. Polega on na tym, że w okresie 5-10 dni od od momentu pojawienia się psa u nowego właściciela w jego domu pojawia się, polecona przez hodowcę, znająca się na rzeczy osoba, która obserwuje relacje psa z jego nową rodziną, odpowiada na wszelkie pytania właścicieli i pomaga w zaprojektowaniu rozsądnego planu wychowawczego.

Drugi przykład dotyczy hodowli białych owczarków szwajcarskich, w której hodowca osobiście prowadzi „zajęcia przedszkolne” dla swoich szczeniąt i ich nowych właścicieli. Podczas takich zajęć jest czas na socjalizację szczeniaków, pozytywne wprowadzenie podstawowych komend i na rozmowę z klientami. Zajęcia „są wliczone” w cenę szczeniaka.

– Te i inne działania hodowców świadczą niewątpliwie o ich zaangażowaniu i pasji. Szukajmy także dobrego hodowcy, a nie tylko ładnego psa. Pozwólmy się sobą zaopiekować komuś, kto wie co i po co robi, zwłaszcza jeżeli sami nie mamy doświadczenia w opiekowaniu się zupełnie innym gatunkiem – kończy Marcin Wierzba.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl