Jak co roku stolica Dolnego Śląska bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (ETZT), który trwa od 16 do 22 września. Hasłem tegorocznego ETZT na całym kontynencie jest „Chodź z nami!”, a we Wrocławiu podkreślane są jego dwa aspekty. Jednym jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu miejskim, drugim zaś uczestnictwo w życiu miasta osób z niepełnosprawnościami, które ciągle muszą mierzyć się z różnego rodzaju barierami.
– Wrocław od kilku lat wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Dbamy o to, aby w sposób spójny i przyjazny dla mieszkańców kształtować nowe przestrzenie lub adoptować już istniejące – wyjaśnia Tomasz Stefanicki z Departamentu Transportu i Infrastruktury Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Jednym z kluczowych elementów zrównoważonego systemu miejskiego jest mobilność mieszkańców. Zrównoważony transport obejmuje każde przemieszczenie się człowieka, niezależnie od tego, czy porusza się pieszo, czy jedzie hulajnogą, rowerem, komunikacją miejską lub samochodem. Ważne, aby brać pod uwagę środowisko i przestrzeń, które dają nam możliwości, ale też stawiają ograniczenia.
Tydzień pełen atrakcji
Program ETZT będzie pełen rozmaitych aktywności, które zachęcić mają wrocławian, by – komunikacją miejską, na rowerze, hulajnogą, na deskorolce czy pieszo - odwiedzili plac Kościuszki.
Wśród nich znalazły się propozycje dla uczestników zainteresowanych historią Wrocławia (w piątek, 20.09, będą mogli wziąć udział w spacerze historyczno-urbanistycznym „Plac – od Tauentziena do Kościuszki”) oraz amatorów fotografii (w sobotę, 21.09, zaproszeni zostaną na ETZT Wrocław Mobile Photo Trip 2019).Działająca przy placu Kościuszki galeria SiC! BWA Wrocław podczas ETZT zorganizuje autorskie oprowadzanie po wystawie „Porysowane” ukraińskiej artystki Janiny Myronovej (czwartek, 19.09), a Inne Centrum specjalnie dla działających w tej okolicy przedsiębiorców przygotuje spotkanie sieciujące - „Biznes Mixer - Przystanek Kościuszki”. Nie zabraknie i propozycji dla najmłodszych - będą oni mogli choćby wziąć udział w zorganizowany przez Vivid Gallery konkursie plastycznym „Fantastyczny, ekologiczny pojazd”.
Program ETZT

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019
W plenerze / Akcje społeczne / Dla wszystkich Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Dzień bez samochodu...
Jednym z najbardziej rozpoznawalnym wydarzeń całej akcji jest Dzień bez Samochodu przypadający na 22 września (niedziela).

Dzień Bez Samochodu 2019
W plenerze / Dla dzieci / Akcje społeczne / Dla wszystkich Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
... i bez biletu
22 września 2019 roku (niedziela) we Wrocławiu w autobusach i tramwajach nie kasujemy biletów, a z przejazdów MPK korzystamy bezpłatnie. W ten sposób obchodzony jest „Dzień bez samochodu”. Bez konieczności kupowania biletu będzie można się poruszać wszystkimi liniami komunikacji miejskiej na terenie miasta oraz dodatkowo:
- Liniami 133 i 609 na obszarze Gminy Kąty Wrocławskie
- Liniami 112 i 612 na obszarze Gminu Kobierzyce
- Liniami 917, 923, 937, 938, 948, 958 na obszarze Gminy Miękinia
- Liniami 100, 110, 120 na obszarze Gminy Siechnice
- Liniami 908, 930 na obszarze Gminy Wisznia Mała
- Liniami 904, 911, 914, 921, 924, 931, 934, 936 na obszarze Gminy Długołęka
Pociągami osobowymi Kolei Dolnośląskich i Regio Przewozów Regionalnych na terenie miasta Wrocławia.
Bezpłatnie będzie można podróżować liniami gminnymi łączącymi Wrocław z Gminami: Siechnice, Czernica oraz Kąty Wrocławskie.
- Liniami 827, 837, 847 i 857 na obszarze Wrocławia i Gminy Kąty Wrocławskie,
- Liniami 800, 810, 820 na obszarze Wrocławia i Gminy Siechnice,
- Liniami 845, 855 i 865 na obszarze Wrocławia i Gminy Czernica
W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w dniu 22 września 2019 roku (niedziela) w godzinach 6:00-22:00 zostanie zamknięta dla ruchu kołowego ulica Świdnicka na odcinku od ulicy Podwale do ulicy Piłsudskiego przy utrzymanym ruchu tramwajowym.
Wiąże się to ze zmianą tras linii autobusowych A, D, 106, 148, 149 i kursu wyjazdowego z zajezdni linii 602.
Więcej czytaj tutaj.
Wrocław Bada Ruch
- Gdzie powstanie nowy przystanek autobusowy?
- W których miejscach potrzebne są parkingi Parkuj i Jedź?
- Na jakiej trasie wytyczyć nową linię tramwajową?
Te decyzje podejmowane są m.in. na bazie wyników Kompleksowych Badań Ruchu miejskiego. W tym roku Biuro Smart City wraz z Departamentem Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia nawiązało współpracę z firmą Smart Citizen i rozpoczęło prace nad innowacyjnym sposobem usprawnienia prowadzenia badań wśród mieszkańców, które będą realizowane w kolejnych latach.
22 września podczas pikniku zrównoważonej mobilności odbędą się pierwsze pilotażowe testy nowego sposobu przeprowadzania badań. Szukaj Ankieterów w bluzach z hasłem Wrocław Bada Ruch, pomóż rozwijać transport we Wrocławiu i odbierz podarunek w postaci bonu na Vozillę lub hulajnogi elektryczne Bird!Do zobaczenia na placu Kościuszki!
Miasto wspiera alternatywne formy transportu
Dziś do Wrocławia każdej doby wjeżdża 240 tys. aut, aby móc sprawnie poruszać się po mieście, należy zatem wspierać różne alternatywne formy transportu. Istotne jest jednak to, aby poprawa warunków przemieszczania się cieszyła się poparciem społecznym, a to wbrew pozorom nie jest łatwe. To, co w dłuższej perspektywie jest dobre dla wszystkich „tu i teraz”, dla części z nas wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń, i to jest najtrudniejsze.
Ingerowanie w nasze codzienne zwyczaje przyjmujemy z wrogością, dlatego potrzebne są inicjatywy, pozwalające rozmawiać o naszych celach i o tym, jak możemy je osiągnąć. Całe szczęście nie jesteśmy w tym osamotnieni, dlatego nasz udział w europejskim wydarzeniu jest również formą rozpowszechnienia prowadzonych zmian oraz promocją przyjaznych dla otoczenia form mobilności, które są już dzisiaj dostępne dla mieszkańców.
Gdzie świętujemy
W wielu europejskich miastach podczas ETZT ważna ulica lub plac jest wyłączany z ruchu samochodowego na rzecz pieszych, rowerzystów oraz pasażerów komunikacji zbiorowej; we Wrocławiu w ostatnich latach były to kolejno most Uniwersytecki (2015) oraz ulice: Kazimierza Wielkiego (2016), Krupnicza (2017) i Ruska (2018).