Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Specyficzny klimat Wrocławia, który wynika z położenia geograficznego i ukształtowania terenu, ale i przepływające przez miasto rzeki to idealne warunki dla komarów. Na szczęście obecnie opady są zbyt niewielkie i szybko odparowują, skutecznie hamując ich rozprzestrzenianie się.
Inaczej to wygląda w miejscach, w których znajdują się zbiorniki ze stojącą wodą – pojemniki, beczki oraz stare opony, gdzie gromadzi się deszczówka, baseny, oczka wodne bez rybek lub bez zainstalowanych filtrów. Dlatego w okolicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz przy domach jednorodzinnych można zauważyć więcej komarów.
W walce miasta z komarami: Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów
Od ponad 20 lat istnieje Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na podstawie jego raportów wyznaczane są miejsca, które wymagają przeprowadzenia oprysków. Głównym założeniem jest kontrolowane ograniczenie komarów, a nie ich eliminacja.
Wrocław jest jedynym miastem w Polsce, które ma stały, wieloletni program ograniczania populacji komarów z wypracowanym schematem działań. Wiele miast i mniejszych gmin, doceniając nasze działania, korzysta z porad Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia dotyczących ograniczania liczebności populacji komarów nadmiernie rozwijających się na ich terenach.Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska UM Wrocławia
Do tej pory preparatem biologicznym oraz chemicznym wykonano z samolotu opryski na powierzchni 250 ha Wrocławia, a metodą naziemną na 4,9 ha. Co ważne, ze względów bezpieczeństwa nie prowadzi się odkomarzania w okolicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osiedli czy domów jednorodzinnych.
Komar nie siada. Co Ty możesz zrobić?
Niestety często to sami mieszkańcy są hodowcami kolejnych pokoleń komarów. Jak więc ograniczyć ich powstawanie?
- Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożlwiający jej gromadzenie, np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
- Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
- Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. butelki, puszki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 000 komarów).
- Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie przepływać.
- Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.
- Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
- W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
- Jesienią i wiosną usuwaj samice, które znalazły schronienie w takich pomieszczeniach, jak strychy i piwnice.