wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Do 30 czerwca obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewasz dom lub mieszkanie. Złóż deklarację do CEEB online

Deklarację o źródłach ciepła można złożyć przez internet oraz w formie papierowej Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
Deklarację o źródłach ciepła można złożyć przez internet oraz w formie papierowej

Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do tej pory we Wrocławiu baza została wypełniona zaledwie w 20%. Kogo dotyczą przepisy i w jaki sposób można złożyć deklarację do CEEB? Najszybciej zrobisz to przez internet.

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Co ten wynikający z ustawy o termomodernizacji  obowiązek oznacza dla wrocławian? Każde znajdujące się w lokalu, budynku, hali urządzenie grzewcze o mocy mniejszej niż 1 MW musi być zgłoszone do bazy CEEB, a są nimi:

 CEEB - plakat CEEB - plakat

Nie zwlekaj, złóż deklarację już dziś

We Wrocławiu złożono do tej pory (4 maja 2022 r. – przyp. red.) 14 871 deklaracji, spośród ponad 73 tys. punktów adresowych, objętych obowiązkiem ewidencyjnym CEEB. Stanowi to 20% wypełnienia bazy CEEB w stolicy Dolnego Śląska, co i tak w skali całego kraju, wśród gmin powyżej 50 tys. punktów adresowych, pozwala stolicy Dolnego Śląska zajmować trzecie miejsce. Prowadzi Warszawa z wynikiem 26%.

Krajowe przepisy zobowiązują mieszkańców do złożenia odpowiedniej deklaracji: online albo w formie papierowej, za pośrednictwem gminy właściwej dla lokalizacji budynku. Gminom natomiast przybył kolejny obowiązek - wprowadzanie złożonych przez mieszkańców deklaracji do CEEB. Zachęcamy, żeby nie zostawiać spełnienia tego obowiązku na ostatnią chwilę, tylko zrobić to już teraz. Pamiętajmy, że niezłożenie deklaracji w terminie może się wiązać z karami, które przewiduje ustawa o termomodernizacji
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Kto jest zobowiązany do złożenia deklaracji

 Najczęściej deklarację do CEEB składają właściciele domów jednorodzinnych, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl Najczęściej deklarację do CEEB składają właściciele domów jednorodzinnych, fot. Tomasz Hołod / Redakcja www.wroclaw.pl

Jak i gdzie składać deklaracje

Formularz A - budynki i lokale mieszkalne

Formularz B - budynki i lokale niemieszkalne

– Właścicielem bazy CEEB jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i to ten urząd udziela szczegółowych informacji. Naszą rolą jest zebranie deklaracji w formie papierowej i wprowadzenie ich do bazy CEEB, prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Zachęcamy jednak do składania wniosków w szybszej i prostszej formie, przez internet – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Deklarację w formie papierowej można składać:

Deklaracja zawiera m.in. informacje, dotyczące adresu nieruchomości, danych osobowych właściciela oraz liczby i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła.

Terminy złożenia deklaracji do CEEB

Terminy zgłoszenia eksploatowanych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw:

Więcej informacji o CEEB i deklaracji o źródłach ciepła znajdziecie tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama