wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co robić ze zużytymi bateriami

Co robić ze zużytymi bateriami

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez baterii. Małe magazyny energii towarzyszą nam od najmłodszych lat. Mimo, że producenci prześcigają się jak wydłużać ich żywotność, to prędzej czy późnej musimy je wymienić na nowe. Ze starą baterią trzeba jednak postępować ostrożnie, bo może być niebezpieczna dla środowiska.

Reklama

Budzimy się dzięki budzikowi, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, robimy zdjęcia aparatem fotograficznym, włączamy telewizor pilotem... Wszystko dzięki bateriom. Co roku 18 lutego obchodzimy dzień baterii, który ma przypomnieć, że zużyte baterie nie mogą trafić do przypadkowego kubła na śmieci, a już na pewno nie na wysypisko.

Rocznie każdy Polak używa średnio 8 baterii, co daje ich nawet 300 milionów rocznie (!). To 7,5 mln kg. Aż 90 proc. z nich to baterie  jednorazowe. Dlaczego zużyte baterie są takie niebezpieczne? Mają w sobie metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć), które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit czy mangan. Ponadto kwasy lub zasady zawarte w elektrolicie mają właściwości żrące i korozyjne. Wyrzucanie ich do odpadów zmieszanych to działania bardzo szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia.

Jedna bateria guzikowa – używana np. w zegarkach – może skazić 1 m sześcienny gleby lub zatruć 400 litrów wody.

Baterie są całkowicie bezpieczne jeśli tylko są prawidłowo użytkowane i przechowywane. Tyczy się to również ich wyrzucania, a także późniejszej utylizacji. Nie musimy się obawiać skutków ubocznych w momencie, gdy wiemy, jak postąpić ze zużytymi bateriami. Gdzie można we Wrocławiu oddać zużyte baterie? Zbiórki są prowadzone w sklepach, gdzie można kupić nowe baterie. Odpady niebezpieczne są także przyjmowane w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK-i we Wrocławiu są przy ul. Janowskiej i K. Michalczyka.

O tym, gdzie można wyrzucić inne odpady niebezpieczne, można sprawdzić na mapie przygotowanej przez Ekosystem - kliknij i sprawdź.

Nie trzeba oczywiście oddawać do punktów zbiórki każdej pojedynczej baterii. Przez pewien czas można je gromadzić w domu, by później zbiorczo zanieść je do punktu. Wystarczy jedynie oddzielić baterie od pozostałych odpadów, pamiętać o wyjmowaniu baterii z nieużywanych przedmiotów i regularnie odnosić je do punktów zbiórki.

Baterie później trafiają do sortowni, gdzie są dzielone pod względem składu chemicznego, a następnie przekazywane do zakładu recyklingu. Tam baterie są m.in. kruszone, mielone i rozdzielane elektromagnesami. Dopiero wtedy odzyskiwane się poszczególne surowce m.in.: złom, smoła, grafit, tworzywa sztuczne, papier, rtęć, nikiel, kadm itp.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl