Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocławianie mogli bezpłatnie wysterylizować zwierzaka do 7 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków.
W 2021 r. w ramach akcji darmowej sterylizacji przeprowadzono 296 zabiegów, a w 2022 r. już ok. 700.Małgorzata Szewczyk z Biura Wrocław Bez Barier UMW
Jak skorzystać z bezpłatnej sterylizacji psa lub kota we Wrocławiu?
Aby dokonać zabiegu należy mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzęcia oraz być mieszkańcem Wrocławia.
Pies lub kot musi również być zaczipowany. Dodatkowo – w przypadku psów – wymagane jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Koszt zabiegu finansowany przez miasto obejmuje:
- wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w lecznicy weterynaryjnej
- wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji
- zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku
- wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.
Jeśli w trakcie wizyty kwalifikującej, po badaniu klinicznym, stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np.: EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu), miasto nie pokrywa ich kosztów, jak również nie ponosi kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów lub usług.
Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę. Miasto nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne. Nie ponosi również kosztów związanych z ich leczeniem oraz nie pokrywa dodatkowych kosztów w przypadku ujawnienia nieprzewidzianych okoliczności w trakcie zabiegu.