wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. 11 urodziny pantery mglistej z zoo we Wrocławiu

Pia jest jedną z dwóch panter mglistych w naszym zoo (jej partnerem jest samiec Chen). Z okazji jej 11. urodzin zoo opublikowało film z Pią w roli głównej i przypomniało kilka ciekawostek na temat zwierząt tego gatunku.

Cętki jak obłoki i różowy nos z piegami

Pantery mgliste zawdzięczają swoją nazwę nie tylko temu, że są wyjątkowo tajemnicze i nieuchwytne, ale także nieregularnym cętkom na futrze – każda z nich wygląda jak obłok.

Podczas wizyty w zoo warto także uważnie przyjrzeć się kształtowi ich głowy, która jest dłuższa i węższa niż u innych kotowatych. Ciekawostka: pantery mgliste potrafią rozwierać szczęki szerzej niż jakikolwiek inny kot! Interesujący jest także ich nos: różowy i nakrapiany ciemnymi „piegami”.

Choć pantery mgliste są dużo mniejsze od tygrysów (dorosłe osobniki ważą do 22 kilogramów), nie da się ich nazwać maleństwami:  wraz z bardzo długim ogonem mogą mieć do  2 m długości.

Zobacz zdjęcia Pii i jej partnera Chena.

Rodzą się i żyją wysoko nad ziemią

Pantery mgliste żyją w naturze w południowo-wschodniej Azji, głównie w Chinach, ale też między innymi Indiach, Nepalu, Kambodży, Laosie, Wietnamie, Tajlandii i Malezji.

Ich dom to pierwotne, wiecznie zielone tropikalne lasy deszczowe, gdzie mnóstwo czasu spędzają wśród konarów. Chronią się tam przed większymi drapieżnikami, takimi jak lampart i tygrys, ale także przed… pijawkami. Są niewiarygodnie zwinne. Potrafią zbiegać z pnia głową w dół, zwisać z gałęzi na tylnych łapach i robić mnóstwo innych akrobacji. Co ciekawe, ich młode rodzą się… w dziuplach!  

Bez naszej pomocy nie przetrwają

Niestety pantery mgliste są – podobnie jak wiele innych dzikich kotów – narażone na wyginięcie. Obszar, na którym żyją, nieustannie się kurczy: należy do jednego z najszybciej wylesiających się na świecie.

Poza utratą siedlisk (m.in. na potrzeby rozwoju rolnictwa i turystyki, a także ze względu na zmiany klimatu) panterom zagrażają też kłusownicy, którzy zabijają je dla ich pięknych skór i zębów, używanych m.in. w tradycyjnej medycynie.

Liczbę żyjących na wolności osobników szacuje się na zaledwie kilka tysięcy, dlatego 81 ogrodów zoologicznych na świecie (w tym zoo we Wrocławiu) objęło ten gatunek programem hodowli zachowawczej.

Wrocławskie zoo wraz z Fundacją ZOO Wrocław DODO wspiera także pantery żyjące w naturze – przekazuje pieniądze organizacji Hutan, która działa w prowincji Sabah na Borneo (Malezja), gdzie poza panterami chroni także orangutany i borneańskie słonie indyjskie.

Źródło: ZOO Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama