wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy we Wrocławiu. Można to zrobić przez Internet!

Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy we Wrocławiu. Można to zrobić przez Internet!

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Ulica Świdnicka we Wrocławiu wroclaw.pl
Ulica Świdnicka we Wrocławiu

Meldunku nie wpisuje się już do dowodów osobistych, ale każda osoba z obywatelstwem polskim, przebywająca na terenie kraju powinna zgłosić swój pobyt stały lub czasowy w ciągu 30 dni. Aby to zrobić, nie jest potrzebna już wizyta w urzędzie. Można to zrobić przez Internet, nie wychodząc z domu.

Reklama

E-meldunek dostępny przez Internet

Aby zameldować się przez Internet, należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl. Warunkiem skorzystania z tej formuły jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP albo podpisu elektronicznego.

Profil ePUAP umożliwia podpisywanie i wysyłanie dokumentów urzędowych przez Internet. Można go założyć między innymi za pomocą internetowego konta bankowego.

Obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje

Obecnie meldunek nie jest wpisywany do dowodów osobistych, ale nadal obowiązuje. Każda osoba z polskim obywatelstwem przebywająca na terenie RP powinna zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dni.

Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania jest data sporządzenia aktu urodzenia.

Zameldowanie i wymeldowanie na jednym formularzu

Znowelizowana ustawa wprowadza także zmiany w formularzu meldunkowym, pozwalające na zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego przy użyciu jednego formularza (dotyczy to też zameldowania na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego).

Wcześniej planowano, że od 2018 r. w ogóle zniknie obowiązek meldunkowy. Tak się nie stało, bo MSWiA uznało, że pozostawienie obowiązku meldunkowego jest niezbędne dla prawidłowej realizacji obowiązków administracji publicznej, chodzi m.in. o głosowanie w wyborach oraz o świadczenia społeczne, emerytury i renty.

Najpierw PESEL a potem dowód osobisty

Zmiany umożliwiają otrzymanie numeru PESEL przy ubieganiu się o wydanie dowodu osobistego. Obecnie obywatele polscy zamieszkujący w Polsce, którzy nie mają numeru PESEL, a chcący otrzymać dowód osobisty, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL, składając wniosek do organu gminy, a dopiero potem wnioskować o wydanie dowodu osobistego.

PESEL dla cudzoziemców

Zmiany w ustawie o ewidencji ludności dotyczą także przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL obcokrajowcom. Po zmianach mają go dostawać wszyscy cudzoziemcy meldujący się na pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski.

Przydatne linki do Urzędu Miejskiego Wrocławia:

Zameldowanie na pobyt stały obywateli polskich

Wymeldowanie z miejsca pobytu stałego i czasowego

Dowód osobisty – wniosek o wydanie dokumentu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl