wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wystawa prac ekspresjonisty Otto Muellera w Muzeum Narodowym

Wystawa, wspólne dzieło Muzeum Narodowego, berlińskiej Galerii Narodowej i wreszcie Fundacji Alexandra i Renaty Camaro, to pierwsza od 1931 roku kompletna prezentacja prac Otto Muellera. Malarza ekspresjonisty związanego z Wrocławiem jako artysta, pedagog i inspirator kolejnych pokoleń. Ekspozycja potrwa do 30 czerwca.   

Reklama

Urodzony w dolnośląskiej Lubawce Otto Mueller przeszedł do historii jako jeden z najbardziej znaczących malarzy ekspresjonistów, członek legendarnej grupy Die Brücke (należeli do niej także Ernst Ludwig Kirchner, czy Emil Nolde) i pedagog przedwojennej wrocławskiej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.

– Już za życia cieszył się ogromnym uznaniem i szacunkiem, choć niewątpliwie wzbudził szereg kontrowersji – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dodając, że dzieła Muellera znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów sztuki współczesnej, m.in. nowojorskiej Muzeum of Modern Art (MoMA).

Wystawa „Malarz.Mentor.Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”

Wystawa „Malarz.Mentor.Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia”

Wystawa
Termin od 9 kwietnia 2019 do 30 czerwca 2019

Miejsce Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zobacz

Na wystawie we Wrocławiu obejrzymy zarówno prace samego Muellera wypożyczone m.in. ze zbiorów Galerii Narodowej w Berlinie, czy Fundacji Camaro imieniem m.in. Alexandra Camaro (wrocławskiego ucznia Otto Muellera), jak i obrazy oraz rzeźby pedagogów i uczniów Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. – Dzięki tej wystawie zaprezentujemy prace Otto Muellera w kontekście wszystkiego, co działo się w latach 20. XX wieku we Wrocławiu – zaznacza Piotr Oszczanowski.

Mueller – Malarz, Mentor, Mag

Był prawdziwym przedstawicielem bohemy, żył i tworzył z rozmachem inspirując innych. Szkicował wiele tematów, choć we Wrocławiu jednym z dominujących są kobiece akty. – Sam mawiał, że może malować tylko to, co kocha – opowiada Dagmar Schmengler, jedna z kuratorek wystawy (wcześniej prezentowanej w Berlinie, gdzie ekspozycję obejrzało 96 tysięcy zwiedzających). By stworzyć cykl 8 litografii (do tzw. Teki cygańskiej) Mueller wyprawiał się na Bałkany i do Węgier, by uwieczniać cygański folklor.

Wspierał jako profesor studiujące młode malarki. – W tym kontekście jego postawa była bardzo antymieszczańska, nie był uprzedzony do uczących się artystek, dla niego liczył się przede wszystkim talent – podkreśla Schmengler. Dzięki temu dziś odkrywać można prace Grety Jahr-Queisser, czy Margarety Schultz-Dreier, uczennic Muellera.

Ostatnie z określeń malarza – mag – odnosi się do charyzmy, jaką posiadał malarz. – W obrazach Alexandra Camary można odnaleźć odniesienia wyraźnie wskazujące na to, że w środowisku artystycznym Mueller był postrzegany jako mag – dopowiada Dagmar Schmengler. 

W Muzeum Narodowym obejrzymy zarówno prace Otto Muellera (w 3 salach twórczość sprzed I wojny światowej), jak i pedagogów Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego – Oskara Molla, Alexandra Kanoldta, Georga Muche, Johannesa Molzahna, ale też uczniów (jak przywołanego już Camaro, Heinricha Tischlera, Willy'ego Schmidta, czy Polaka Jana Cybisa) i wspomnianych już dwóch uczennic. 

Ekspozycję można oglądać do 30 czerwca w gmachu Muzeum Narodowego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl