wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla seniorów
  4. Być seniorem we Wrocławiu [DNI SENIORA]

Prawie co czwarty wrocławianin jest seniorem. Od lat miasto jest liderem w szeroko pojętych działaniach na ich rzecz. W wielu inicjatywach byliśmy prekursorami, przetarliśmy szlaki innym. Za przykład niech posłuży tutaj Wrocławska Karta Seniora, którą wprowadziliśmy jako pierwsi w kraju – o seniorach w stolicy Dolnego Śląska rozmawiamy z Robertem Pawliszko, pomysłodawcą i dyrektorem Wrocławskiego Centrum Seniora.

Reklama

Wielkimi krokami zbliżają się Wrocławskie Dni Seniora 2017. Jak liczną grupę mieszkańców Wrocławia stanowią seniorzy?

Robert Pawliszko, dyr. Wrocławskiego Centrum Seniora: – Ostatnie dane statystyczne pochodzą z końca 2015 r. i wskazują, że we Wrocławiu dwa lata temu mieszkało 166 tys. osób powyżej 60. roku życia. Dziś we Wrocławiu żyje około 180 tys. seniorów, którzy stanowią prawie jedną czwartą mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Jak więc widać, jest to bardzo liczna grupa.

Która przy obecnych tendencjach demograficznych stale rośnie…

– Od lat dochodzi do bardzo mocnej zmiany struktury demograficznej. Z jednej strony społeczeństwo się starzeje, z drugiej rodzi się coraz mniej dzieci. Do Wrocławia, ze względu na atrakcyjny rynek studiów i pracy, przybywa dużo młodych ludzi z całej Polski. Pamiętajmy jednak, że choć wielu z nich pracuje lub uczy się we Wrocławiu, to jednak mieszka w podwrocławskich gminach. Zaburza to nieco strukturę mieszkańców i powoduje, że jeszcze większy odsetek stanowią ludzie starsi. Ostatnio zajrzałem do badań sprzed kilku lat i okazało się, że 10 lat temu szacowano, że w 2030 r. seniorzy będą stanowić 23-25% mieszkańców Wrocławia. Mamy rok 2017 i już osiągnęliśmy ten stan.

Dni Seniora – Wrocław 2017

Dni Seniora – Wrocław 2017

Eventy / Dla seniorów / Akcje społeczne / Dla wszystkich
Termin od 15 września 2017 do 13 października 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
 

Jak Pana zdaniem seniorom żyje się we Wrocławiu?

– Jeszcze kilka lat temu powiedziałbym, że Wrocław jest liderem w szeroko pojętych działaniach prosenioralnych. W wielu inicjatywach byliśmy prekursorami, przetarliśmy szlaki innym. Za przykład niech posłuży tutaj Wrocławska Karta Seniora, którą wprowadziliśmy jako pierwsi w kraju. W ciągu ostatnich trzech, czterech lat wiele innych dużych ośrodków w Polsce poszło tą samą drogą, co my, stosując zainicjowane przez nas rozwiązania. Obecnie jesteśmy w dobrym położeniu, jeżeli chodzi o życie seniorów w mieście. Chcę podkreślić, że we Wrocławiu naszym głównym działaniem jest nie tylko aktywizacja osób starszych, bo to już naturalnie dzieje się od lat. Teraz mocniej skupiamy się na coraz większym i lepszym dopasowaniu oferty zajęć dla seniorów. Ta grupa naprawdę z każdym rokiem jest coraz bardziej świadoma swoich potrzeb i możliwości.

Co obecnie stanowi największe wyzwanie dla Wrocławskiego Centrum Seniora?

– W wiek senioralny wchodzą dziś osoby, które mają pełną świadomość internetu i potrafią korzystać z możliwości przebywania w sieci. To rodzi przed nami nowe kierunki działań. Pracujemy nad założeniami polityki senioralnej, jaką powinno się stosować w mieście. Będziemy je tworzyć razem z naszymi partnerami i innymi środowiskami, w tym naukowymi, by wymieniać się wiedzą i nakreślić wspólnie długofalowy plan działania. Proszę pamiętać, że Wrocławskie Centrum Seniora współpracuje z blisko 200 partnerami, wśród których są organizacje pozarządowe, firmy, jednostki administracji rządowej i samorządowej, placówki oświatowe, kulturalne. To pokazuje skalę naszych działań.

Robert Pawliszko, pomysłodawca i dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora, fot. WCS

WCS funkcjonuje od 2009 roku. Z jakich projektów przez tych ostatnich osiem lat jest Pan najbardziej dumny?

– Jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy certyfikat „Miejsca Przyjazne Seniorom” nadawany osobom i organizacjom, które działają dla i na rzecz osób starszych, a przyznawany przez samych seniorów. „Telefon Seniora” to kolejna nasza inicjatywa, umożliwiająca uzyskanie pełnej informacji o każdej potrzebie osób starszych. Wystarczy zadzwonić pod łatwy do zapamiętania numer: (71) 344 44 44 i zapytać o jakąkolwiek sprawę, a my na pewno postaramy się pomóc. Uważam, że jest to jeden z kluczowych pomysłów, które wprowadziliśmy, bo naprawdę dzwoni do nas sporo osób. Oczywiście seniorzy mogą również od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00 przyjść do naszego punktu informacyjnego przy pl. Dominikańskim 6 i uzyskać pełny pakiet informacyjny.

Przyznajemy także tytuł „Przyjaciel Seniorów” osobom, firmom, organizacjom, które promują inicjatywy skierowane do osób starszych, realizują projekty prosenioralne. Statuetka przyznawana jest trakcie inauguracji Dni Seniora przez Wrocławską Radę Seniorów. Od czterech lat realizujemy również projekt „Wrocław – Miasto Pokoleń”. Seniorzy odwiedzają placówki oświatowe we Wrocławiu, opowiadając o aktywnościach w jesieni życia. Działania te mają służyć zmianie postaw dzieci i młodzieży w stosunku do osób starszych oraz nauczyć postrzegania starości jako naturalnej fazy życia. Program cieszy się dużą popularnością i ma bardzo pozytywne skutki. Dodatkowo przy Wrocławskim Centrum Seniora działa kilka nieformalnych grup seniorów, realizujących akcje społeczne na rzecz dzieci, młodzieży oraz osób chorych.

I oczywiście nie zapominajmy o Wrocławskiej Karcie Seniora, w ramach której mamy już blisko 150 partnerów, którzy bezpłatnie, z dobrego serca oferują seniorom specjalne zniżki.

W piątek rozpoczyna się wielkie święto seniorów, czyli dziewiąta edycja Wrocławskich Dni Seniora. Jak duże pod względem organizacyjnym jest to wydarzenie?

– Działamy intensywnie przez cały rok, ale Dni Seniora są esencją tego, co dzieje się w mieście przez 12 miesięcy. Mówimy tutaj przecież o blisko dwustu imprezach w ciągu zaledwie jednego miesiąca! Podczas inauguracji władze Wrocławia przekazują symbolicznie klucze do bram miasta, czyli co najmniej przez miesiąc to właśnie seniorzy rządzą stolicą Dolnego Śląska. Marsz Kapeluszy, który odbędzie się już w ten piątek, ma charakter międzypokoleniowy i edukacyjny, bo bierze w nim udział kilkaset dzieci i młodzieży.

Wrocławskie Dni Seniora i nasze Centrum są już na tyle rozpoznawalne, że – jak co roku – gościmy w tych dniach wiele delegacji. Przyjeżdżają do nas goście z całej Polski: z Kołobrzegu, Opola, Częstochowy, z Podlasia, a nawet z zagranicy. W tym roku przybędzie również oficjalna delegacja z Berlina. Nasze święto ma więc charakter międzynarodowy.

Jakie główne atrakcje czekają na seniorów w ciągu najbliższego miesiąca?

– Jest ich bardzo wiele: wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, edukacyjnych, prozdrowotnych, sportowych. Pełny harmonogram znajduje się na naszej stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl oraz w formie papierowej –  dostępny w naszym Centrum. Odbędzie się wiele wydarzeń tanecznych, bo dochodziły nas głosy, że tego właśnie chcą seniorzy. Zaczęliśmy już w ostatnią sobotę na dachu Muzeum Współczesnego międzypokoleniową potańcówką, na którą przybyło bardzo wiele osób. Oczywiście, jak co roku, czeka nas Senioriada, czyli olimpiada dla osób w wieku 60+. Odbędą się także Targi Senioralne w Hali Stulecia połączone z przeglądem kilkudziesięciu kapel ludowych z całej Polski oraz z pokazem fontanny multimedialnej. Całą zabawę zakończymy Wrocławskim Balem Seniora 13 października. Również w tym dniu w Centrum Sztuki Impart odbędzie się koncert Haliny Kunickiej.

Czyli przez najbliższe cztery tygodnie czeka nas mnóstwo ciekawych wydarzeń dla seniorów?

– I nie tylko dla nich, bo zapraszamy do wspólnej zabawy i świętowania wszystkich chętnych. W święcie, w którego organizacji bardzo pomaga nam miasto Wrocław, wszyscy nasi partnerzy i wolontariusze, biorą przecież udział również dzieci, młodzież i osoby w średnim wieku. Zachęcam, żebyśmy wspólnie spędzili ten czas. Po ośmiu latach funkcjonowania Wrocławskiego Centrum Seniora mogę zapewnić że mamy w sobie jeszcze więcej zapału i sił, żeby zorganizować najwspanialsze Dni Seniora w historii.

Wrocławskie Centrum Seniora od stycznia 2009 roku wchodzi w skład Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Wcześniej funkcjonowało jako program finansowany przez Gminę Wrocław. Najważniejszym zadaniem WCS jest zbieranie informacji o ofercie dla seniorów w mieście. W piątek 15 września 2017 r. startuje dziewiąta edycja Wrocławskich Dni Seniora, które potrwają do 13 października.

Dni Seniora 2017 

W tym roku święto seniorów we Wrocławiu potrwa od 15 września do 13 października. W tym czasie zaplanowano szereg różnorodnych wydarzeń oraz konkursów dedykowanych seniorom.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl