wroclaw.pl strona główna Strategia Wrocławia 2030 - dokument programujący przyszłość miasta Wrocław Przyszłości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Strona główna
  3. Wrocław i jego mieszkańcy wyróżnieni nagrodą Paktu Mediolańskiego w Rio de Janeiro! Przeczytaj szczegóły!

Wrocław i jego mieszkańcy wyróżnieni nagrodą Paktu Mediolańskiego w Rio de Janeiro! Przeczytaj szczegóły!

Redakcja www.wroclaw.pl,

W organizowanym co dwa lata konkursie dobrych praktyk Paktu Mediolańskiego, Wrocław wziął udział po raz pierwszy. I od razu otrzymał wyróżnienie. - Międzynarodowe jury doceniło ogromną otwartość mieszkańców Wrocławia i ich społeczne zorganizowanie w pomocy uchodźcom w pierwszych dniach po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę - mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W ciągu kilku zaledwie tygodni niespełna 643-tysięczne miasto przyjęło ponad 187 tysięcy uchodźców, czyli powiększyło się o prawie 1/3. W kwietniu 2022 roku co czwarty mieszkaniec Wrocławia był uchodźcą. W przeważającej większości osoby te potrzebowały opieki i wsparcia. Wszyscy ci ludzie, każdy dorosły i każde dziecko, mieli zapewnione podstawowe potrzeby.

Empatia, potęga współczucia, spontaniczna potrzeba dzielenia się...

- Wrocław poradził sobie dzięki zaangażowaniu i ofiarności mieszkańców Wrocławia, organizacji pozarządowych i lokalnego biznesu – podkreśla wiceprezydent Mazur. – Wzbudzony został niewiarygodny kapitał społeczny, z empatią, potęgą współczucia i spontaniczną potrzebą dzielenia się.

Konsul Generalna RP w Kurytybie w Brazylii pani Marta Olkowska

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród miała miejsce wczoraj, 17 października, podczas 8. Światowego Forum Mediolańskiego Paktu Polityki Żywnościowej w Rio de Janeiro. Wyróżnienie, w zastępstwie Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, odebrała pani Marta Olkowska, Konsul Generalna RP w Kurytybie.

Wyróżnienie w konkursie Paktu Mediolańskiego ma dla Wrocławia ogromne znaczenie

Tegorocznemu Forum przyświeca hasło: „Żywność, aby wyżywić sprawiedliwość klimatyczną”. Spotkanie zostało poświęcone roli systemów żywnościowych, które są jednocześnie i przyczyną, i skutkiem obecnego kryzysu klimatycznego. Z kolei kluczem do udanej transformacji systemów żywnościowych jest społeczeństwo obywatelskie i sami obywatele. To oni są siłą napędową zmian politycznych,  mają wpływ na lokalne polityki i zmiany postaw konsumenckich. Dlatego Wrocław ze swoją praktyką idealnie wpisał się w rozważania na temat roli mieszkańców w kształtowaniu lokalnego systemu żywnościowego.

Wyróżnienie w konkursie Paktu Mediolańskiego ma dla Wrocławia ogromne znaczenie. Jesteśmy jednym z najmłodszych, jeśli nie najmłodszym sygnatariuszem Paktu. Dopiero zaczynamy poznawać własny system żywnościowy, i choć mamy w tym obszarze ogromny potencjał, to towarzyszy nam też świadomość, jak wiele jest do zrobienia.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl