W ciągu kilku zaledwie tygodni niespełna 643-tysięczne miasto przyjęło ponad 187 tysięcy uchodźców, czyli powiększyło się o prawie 1/3. W kwietniu 2022 roku co czwarty mieszkaniec Wrocławia był uchodźcą. W przeważającej większości osoby te potrzebowały opieki i wsparcia. Wszyscy ci ludzie, każdy dorosły i każde dziecko, mieli zapewnione podstawowe potrzeby.
Empatia, potęga współczucia, spontaniczna potrzeba dzielenia się...
- Wrocław poradził sobie dzięki zaangażowaniu i ofiarności mieszkańców Wrocławia, organizacji pozarządowych i lokalnego biznesu – podkreśla wiceprezydent Mazur. – Wzbudzony został niewiarygodny kapitał społeczny, z empatią, potęgą współczucia i spontaniczną potrzebą dzielenia się.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagród miała miejsce wczoraj, 17 października, podczas 8. Światowego Forum Mediolańskiego Paktu Polityki Żywnościowej w Rio de Janeiro. Wyróżnienie, w zastępstwie Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, odebrała pani Marta Olkowska, Konsul Generalna RP w Kurytybie.
Wyróżnienie w konkursie Paktu Mediolańskiego ma dla Wrocławia ogromne znaczenie
Tegorocznemu Forum przyświeca hasło: „Żywność, aby wyżywić sprawiedliwość klimatyczną”. Spotkanie zostało poświęcone roli systemów żywnościowych, które są jednocześnie i przyczyną, i skutkiem obecnego kryzysu klimatycznego. Z kolei kluczem do udanej transformacji systemów żywnościowych jest społeczeństwo obywatelskie i sami obywatele. To oni są siłą napędową zmian politycznych, mają wpływ na lokalne polityki i zmiany postaw konsumenckich. Dlatego Wrocław ze swoją praktyką idealnie wpisał się w rozważania na temat roli mieszkańców w kształtowaniu lokalnego systemu żywnościowego.
Wyróżnienie w konkursie Paktu Mediolańskiego ma dla Wrocławia ogromne znaczenie. Jesteśmy jednym z najmłodszych, jeśli nie najmłodszym sygnatariuszem Paktu. Dopiero zaczynamy poznawać własny system żywnościowy, i choć mamy w tym obszarze ogromny potencjał, to towarzyszy nam też świadomość, jak wiele jest do zrobienia.
Źródło: materiały prasowe