Strategia „Wrocław 2050” to dokument wyznaczający kierunek, w jakim trzeba poprowadzić miasto, aby za ćwierć wieku stało się jeszcze lepszym miejscem do życia dla wszystkich jego mieszkańców. Dlatego jej treść wypracowywana jest zarówno przy ich współpracy, jak i ekspertów związanych z konkretnymi dziedzinami długoterminowego planowania przyszłości aglomeracji. Następnie do strategii będą dostosowane przyszłe polityki i programy miejskie.
Prace nad tym dokumentem trwają od kilku lat i właśnie dobiegają końca. Ich elementem było pięć warsztatów, które odbyły się na przełomie stycznia i lutego 2025 r. w Strefie Partycypacji ODLOT przy ul. Piłsudskiego. Ich organizatorem było Biuro Strategii Miasta oraz Wydział Partycypacji Społecznej.
Teraz potrzebne są konkrety
Jak twierdzi Agnieszka Grabarczyk, kierownik zespołu ds. strategii i rozwoju miasta w Biurze Strategii Miasta, właśnie rozpoczął się etap konsultacyjny Strategii Wrocław 2050.
Obecnie jesteśmy w momencie, kiedy próbujemy skonkretyzować pewne działania, które chcemy, żeby wybrzmiały w tym dokumencie. Zorganizowane przez nas warsztaty mają w tym pomóc. Zaprosiliśmy przedstawicieli różnych dziedzin i grup społecznych, z którymi chcemy wypracować pomysły na nowe projekty i przedsięwzięcia, które powinny realizować cele wskazane w strategii.Agnieszka Grabarczyk
W spotkaniach wzięli udział zarówno eksperci od dawna zajmujący się Strategią ,,Wrocław 2050'”, jak i wrocławscy radni, naukowcy, przedstawiciele poszczególnych dzielnic miasta, ościennych gmin, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, deweloperzy, studenci oraz specjaliści z różnych branż.
Aby Wrocław wyróżniał się na mapie Polski i Europy
Warsztaty dotyczyły pięciu aspektów (wymiarów horyzontalnych) zawartych w Strategii ,,Wrocław 2050”, m.in. metropolitalnej pozycji stolicy Dolnego Śląska, wysokiej kultury współpracy, błękitno-zielonego oraz neutralnego klimatycznie miasta. Ich tematem były również inteligentne technologie dla jego mieszkańców. Celem tych spotkań była konkretyzacja zapisów zawartych w dokumencie oraz znalezienie takich cech Wrocławia, które mogłyby wyróżnić go na tle innych polskich i europejskich miast. Stanowiły one również platformę dyskusji nad stojącymi przed nim trudnymi dylematami oraz poszukiwania ich możliwego rozwiązania.
Liczy się zdanie mieszkańców
W połowie marca proponowany tekst Strategii „Wrocław 2050” zostanie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej. Kolejnym etapem pracy nad nią będzie zaproszenie do współpracy mieszkańców miasta. Publiczne konsultacje odbędą się na różnych wrocławskich osiedlach już na przełomie marca i kwietnia 2025 r.:
- 25 marca 2025, godz. 17:30 - 19:30, Barbara, ul. Świdnicka 8B
- 27 marca 2025, godz. 17:30 - 19:30, Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ul. B. Krzywoustego 286
- 1 kwietnia 2025, godz. 17:30 - 19:30, Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, ul. Legnicka 65
- 3 kwietnia 2025, godz. 17:30 - 19:30, CK Agora, ul. Serbska 5a
- 8 kwietnia 2025, godz. 17:30 - 19:30, Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Asfaltowa
Gotowy dokument Strategia 2050 powinien trafić na sesję Rady Miejskiej Wrocławia do zatwierdzenia w drugiej połowie roku.