Wrobis – bez zwolnień pracowników

Wszystkie inwestycje będą prowadzone


Z Tadeuszem Chodorowski, prezesem „Wrobis” S.A., rozmawia Jarek Ratajczak

W ubiegłym roku, w październiku „Wrobis” hucznie obchodził jubileusz 65-lecia działalności. 4 listopada dowiadujemy się, że firma złożyła do sądu wniosek o upadłość. Od tego czasu, unikał Pan komentarzy w tej sprawie. Od kilku dni trudno umówić się na rozmowę.

Tadeusz Chodorowski: - Teraz jeżdżę po kraju i spotykam się z inwestorami i wyjaśniam im sytuację naszej firmy.

No to powiedzmy - co z waszymi inwestycjami?

- Z naszej strony jest jasna deklaracja: to, co robimy będzie kontynuowane. Wiem, że jest dużo pytań o rozpoczętą w środę, 6 listopada rozbudowę centrum medycznego Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Inwestycję prowadzi Ekbud z Bogatyni, my będziemy z nimi współpracować. Chcę podkreślić, będziemy prowadzić wszystkie rozpoczęte inwestycje. Obecnie stawiamy we Wrocławiu m.in. biurowce przy ul. Dąbrowskiego i pl, Strzeleckim, osiedla mieszkaniowe – Jagodno, Olimpia i przy ul. Hallera, a także bibliotekę dla Politechniki Wrocławskiej i kampus EIT+ na Praczach Odrzańskich. Lista inwestycji realizowanych przez nas w całej Polsce jest dłuższa. To most w Darłowie, osiedle mieszkaniowe i opera w Szczecinie, czy remont dworca PKP w Kostrzyniu.

Skąd więc kłopoty finansowe „Wrobisu”?

- Nasze kłopoty związane są bieżącą działalnością. Chodzi o zaległości finansowe naszych kontrahentów i trudną sytuację na rynku budowlanym. Dementuję informację, która pojawiła się w lokalnej prasie, o 30 mln zł długu.

Czy w związku ze złożeniem do sądu wniosku o upadłość rozpatrywana jest redukcja zatrudnienia?

- Zatrudniamy w kraju i za granicą ponad 650 pracowników, w tym 150 wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Nie planujemy zwolnień grupowych w firmie.

Plany na przyszłość…

- Jesteśmy zainteresowani inwestycjami przy elektrowniach Opole i Turów. Myślimy też o nowych inwestycjach w Danii i Norwegii.

Przypomnijmy, Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 „Wrobis” S.A., obecnie spółka zależna Mostostalu Warszawa, złożyło w sądzie wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Na razie nie wiadomo kiedy upadłość zostanie ogłoszona. Według zarządu Mostostalu możliwość zawarcia układu z wierzycielami pozwoli na kontynuację działalności spółki „Wrobis” oraz spłatę zobowiązań wobec jej kontrahentów, w stopniu wyższym niż w przypadku upadłości likwidacyjnej. Przedstawiciele Mostostalu twierdzą, że warunki zaproponowane przez zarząd „Wrobisu” oraz aktualny portfel zleceń tej spółki zapewnią realizację układu z wierzycielami. Więcej czytaj tutaj.

Wrocławski „Wrobis” funkcjonuje na rynku budowlanym od 1948 r.. Firma wybudowała kilkaset obiektów takich jak: kopalnie, cementownie, hale fabryczne, szpitale i szkoły. Prowadzi także inwestycje poza granicami kraju – w Wielkiej Brytanii, Rosji czy Norwegii.
Jarek Ratajczak

Zgłoś uwagę