Wrobis złożył wniosek o upadłość

Kolejna wrocławska firma z tradycjami walczy o przetrwanie

  • fot./ www.wrobis.com.pl

    fot./ www.wrobis.com.pl

  • fot. www.wrobis.com.pl

    fot. www.wrobis.com.pl


Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 Wrobis, obecnie spółka zależna Mostostalu Warszawa, złożyło w sądzie wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 2 Wrobis S.A. powstało w 1948 r. Funkcjonuje w branży budownictwa przemysłowego, kubaturowego, mieszkaniowego oraz inżynieryjnego i drogowego. Firma działa zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. We Wrocławiu wybudowała m.in. gmach Telewizji Polskiej, wrocławski Dolmed czy dawne zakłady Polar. W ostatnich latach Wrobis był najpierw w konsorcjum, które wygrało przetarg na budowę Stadionu Wrocław, a następnie po zmianie głównego wykonawcy jednym z podwykonawców budujących Stadion. Wybudował Centrum Naukowo-Badawcze Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej i postawił kilka inwestycji znanych wrocławskich deweloperów. To jedna z największych wrocławskich firm budowlanych. W 1998 r. spółka została przejęta przez Mostostal Warszawa S.A., który obecnie posiada 98,05 proc. udziałów firmy.
Obecnie Wrobis zatrudnia ponad 650 pracowników, w tym 150 wysoko wykwalifikowanych inżynierów.

Zarząd Mostostalu Warszawa poinformował w komunikacie prasowym, że „po wnikliwej analizie sprawozdań finansowych oraz obecnej sytuacji spółki Wrobis złożenie przez nią wniosku o upadłość to najlepsze i najwłaściwsze rozwiązanie służące ochronie oraz zabezpieczaniu interesów jej wierzycieli”.

Według zarządu Mostostalu możliwość zawarcia układu z wierzycielami pozwali na kontynuację działalności spółki Wrobis oraz spłatę zobowiązań wobec jej kontrahentów, w stopniu wyższym niż w przypadku upadłości likwidacyjnej. Przedstawiciele Mostostalu twierdzą, że warunki zaproponowane przez zarząd Wrobisu oraz aktualny portfel zleceń tej spółki zapewnią realizację układu z wierzycielami.

Zarząd Mostostalu podkreślił także, że konsorcjum z udziałem Wrobisu pozyskało w ostatnich dniach nowe zlecenie – na rozbudowę szpitala we Wrocławiu. Poza tym, restrukturyzacja zadłużenia wrocławskiej spółki osiągnięta poprzez zawarcie układu z wierzycielami spowoduje utrzymanie potencjału wykonawczego na dotychczasowym poziomie i pozwoli na wykorzystanie jej referencji w zakresie kolejnych zleceń.

We wrześniu Wrobis pozyskał kontrakt na prace w ramach budowy spalarni odpadów w Kopenhadze o wartości ok. 20 mln zł netto. Wśród znaczących zleceń firmy znajdują się też prace w Hucie Miedzi Głogów dla KGHM o wartości ponad 15 mln zł netto.

Katarzyna Kunka, Maciej Nowaczyk

 

Zgłoś uwagę