We Wrocławiu stanął Pomnik Tolerancji

Pomnik Tolerancji we Wrocławiu odsłonili ks. bp. Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce, a także ks. bp. senior Ryszard Bogusz, Martin Hartmann i Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Pomnik stanął przy ul. Wejherowskiej przy Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra.

  • Pomnik Tolerancji

    We Wrocławiu jest Pomnik Tolerancji fot. Michał Świderski, Fundacja Metro

  • Pomnik Tolerancji

    We Wrocławiu jest Pomnik Tolerancji fot. Michał Świderski, Fundacja Metro

  • Pomnik Tolerancji

    We Wrocławiu jest Pomnik Tolerancji fot. Michał Świderski, Fundacja Metro


– Dołączamy do działającej pod patronatem Parlamentu Europejskiego Ogólnoświatowej Sieci Tolerancji. Wrocław to wyjątkowe miasto i stanął w nim ósmy taki pomnik na świecie – mówił wczoraj (17 listopada) prowadzący uroczystości dyrektor Centrum ksiądz Robert Sitarek.

Pomnik Tolerancji (Stele der Toleranz) to strzelista, sześciometrowa, wypełniona czerwonym szkłem stalowa kolumna. Stała się symbolem „Sieci Tolerancji” i zainspirowała do rozpoczęcia dialogu o tolerancji i jej granicach. Abstrakcyjne pojęcie zyskało widoczny i namacalny kształt oraz formę. Mimo ascetycznego wyglądu, stojące w przestrzeni publicznej kolumny przyciągają wzrok i skłaniają do refleksji. Stanowią zachętę do „bycia tolerancyjnym” wobec innych.

– Tolerancja po ostatnich wydarzeniach w Paryżu nabiera mocniejszego znaczenia. Przestrzenie bez barier, w duchu pokoju, sięgają dalej niż tylko dostosowywanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ta rzeźba to też zobowiązanie, to jeszcze jednego powiedzenia: „Stop” ksenofobii i agresji. Potrzebujemy szczególnie dziś takich miejsc – podkreślał Bartłomiej Skrzyński.

Projekt „Sieć Tolerancji” powstał w Wiesbaden, a impulsem do jego stworzenia była Deklaracja Zasad Tolerancji ogłoszona i podpisana przez państwa członkowskie UNESCO w dniu 16 listopada 1995 roku.

– Sieć jest świadectwem gotowości do „bycia tolerancyjnym”, łączy miejsca i ludzi, którzy wyrażają chęć wspólnego działania na rzecz rozpowszechniania idei tolerancji – mówi Martin Hartmann z Wiesbaden, artysta i pomysłodawca Pomnika Tolerancji.

W uroczystościach wzięli także udział reprezentanci burmistrza Wiesbaden, Jan Wais, dyrektor Biura Współpracy z zagranicą w Departamencie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Anna Józefiak – Materna, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, goście i uczniowie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Martina Lutra. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym stanął Pomnik Tolerancji.Zgłoś uwagę