wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wanda Rutkiewcz – mural słynnej himalaistki na pl. Legionów

Była niezwykłym człowiekiem, nieustępliwą i konsekwentną kobietą. To pozwoliło jej stanąć na szczycie ośmiu z czternastu ośmiotysięczników. Dziewiąty – Kanczendzonga – pokonał ją w mają 1992 r. Została z nim na zawsze, a wszyscy, którzy ją kochali i podziwiali, pamiętają, jej słowa: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”. 

Reklama

Dziś, 8 grudnia 2019 r. oficjalnie odsłonięto we Wrocławiu mural, na którym została uwieczniona Wanda Rutkiewicz. O tym, że właśnie słynna alpinistka i himalaistka, związana z Wrocławiem od lat młodzieńczych (absolwentka LO nr II i Politechniki Wrocławskiej), zostanie bohaterką niezwykłego malowidła, zadecydowały kobiety, które zagłosowały w plebiscycie „Wysokich Obcasów” na Polkę Stulecia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania kobietom praw wyborczych.

Spośród 100 zgłoszonych przez czytelniczki kandydatek trzy będą upamiętnione na muralach. Oprócz Wandy Rutkiewicz, dumy Wrocławia, są to jeszcze w Katowicach – dr Jolanta Wadowska-Król i w Warszawie zmarła niedawno wokalistka Kora.

Projekt muralu jest dziełem Marty Frej (fot.), pochodzącej z Częstochowy malarki, ilustratorki i animatorki  kulturalnej. Malowidło zostało wykonane w ciągu tygodnia na udostępnionej przez miasto ścianie budynku przy pl. Legionów 4a przez kobiecy zespół z firmy Red Sheels. 

To, co wszyscy przechodzący w pobliżu muralu zobaczą, jest pamiątką z wyprawy Wandy Rutkiewicz w Pireneje w roku 1969. Takie zdjęcie znajduje się w archiwum Ministerstwa Sportu i Turystyki, zostało także umieszczone na kartce wydanej przez Pocztę Polską z okazji rocznicy urodzin słynnej himalaistki.
Zarówno autorka, jak i wykonawczynie projektu uczestniczyły w uroczystości odsłonięcia muralu, którego dokonali krewna Wandy Rutkiewicz, przedstawicielka prezydenta Wrocławia – Dorota Feliks, dyrektor WCRS-u, oraz reprezentant partnerującego akcji „Kobiety na mury” banku.

Wanda Rutkiewicz była pierwszą Polką i trzecią kobietą na świecie, która weszła na 16 października 1978 r. na najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest.

Jej osiągnięcia są imponujące. Zdobyła osiem spośród 14 najwyższych szczytów świata. Oprócz Mount Everestu, także K2, Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. 

Kanczendzonga, który miał być dziewiątym w kolekcji zdobytych przez naszą rodaczkę 8-tysięczników (drugi co do wysokości szczyt w Himalajach i trzeci szczyt Ziemi) nie wypuścił Wandy Rutkiewicz ze swoich objęć. Zginęła prawdopodobnie 13 maja 1992 r., a wieść o tym dotarła do Polski dopiero 22 maja. Ciała naszej himalaistki nie odnaleziono.

We Wrocławiu jest kamień, który upamiętnia zdobywczynię najwyższych szczytów świata jako absolwentkę wrocławskiego liceum.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl