wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wanda Rutkiewcz – mural słynnej himalaistki na pl. Legionów

Mural Wandy Rutkiewicz przy pl. Legionów we Wrocławiu

Była niezwykłym człowiekiem, nieustępliwą i konsekwentną kobietą. To pozwoliło jej stanąć na szczycie ośmiu z czternastu ośmiotysięczników. Dziewiąty – Kanczendzonga – pokonał ją w mają 1992 r. Została z nim na zawsze, a wszyscy, którzy ją kochali i podziwiali, pamiętają, jej słowa: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”. 

Reklama
Dziś, 8 grudnia 2019 r. oficjalnie odsłonięto we Wrocławiu mural, na którym została uwieczniona Wanda Rutkiewicz. O tym, że właśnie słynna alpinistka i himalaistka, związana z Wrocławiem od lat młodzieńczych (absolwentka LO nr II i Politechniki Wrocławskiej), zostanie bohaterką niezwykłego malowidła, zadecydowały kobiety, które zagłosowały w plebiscycie „Wysokich Obcasów” na Polkę Stulecia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania kobietom praw wyborczych.
 
Spośród 100 zgłoszonych przez czytelniczki kandydatek trzy będą upamiętnione na muralach. Oprócz Wandy Rutkiewicz, dumy Wrocławia, są to jeszcze w Katowicach – dr Jolanta Wadowska-Król i w Warszawie zmarła niedawno wokalistka Kora.
 
Projekt muralu jest dziełem Marty Frej (fot.), pochodzącej z Częstochowy malarki, ilustratorki i animatorki  kulturalnej. Malowidło zostało wykonane w ciągu tygodnia na udostępnionej przez miasto ścianie budynku przy pl. Legionów 4a przez kobiecy zespół z firmy Red Sheels. 
 
 
To, co wszyscy przechodzący w pobliżu muralu zobaczą, jest pamiątką z wyprawy Wandy Rutkiewicz w Pireneje w roku 1969. Takie zdjęcie znajduje się w archiwum Ministerstwa Sportu i Turystyki, zostało także umieszczone na kartce wydanej przez Pocztę Polską z okazji rocznicy urodzin słynnej himalaistki.
 
Zarówno autorka, jak i wykonawczynie projektu uczestniczyły w uroczystości odsłonięcia muralu, którego dokonali krewna Wandy Rutkiewicz, przedstawicielka prezydenta Wrocławia – Dorota Feliks, dyrektor WCRS-u, oraz reprezentant partnerującego akcji „Kobiety na mury” banku.
 
 
Wanda Rutkiewicz była pierwszą Polką i trzecią kobietą na świecie, która weszła na 16 października 1978 r. na najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest.
Jej osiągnięcia są imponujące. Zdobyła osiem spośród 14 najwyższych szczytów świata. Oprócz Mount Everestu, także K2, Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. 

Kanczendzonga, który miał być dziewiątym w kolekcji zdobytych przez naszą rodaczkę 8-tysięczników (drugi co do wysokości szczyt w Himalajach i trzeci szczyt Ziemi) nie wypuścił Wandy Rutkiewicz ze swoich objęć. Zginęła prawdopodobnie 13 maja 1992 r., a wieść o tym dotarła do Polski dopiero 22 maja. Ciała naszej himalaistki nie odnaleziono.

We Wrocławiu jest kamień, który upamiętnia zdobywczynię najwyższych szczytów świata jako absolwentkę wrocławskiego liceum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama