wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Straż Miejska podsumowuje 2019 rok i planuje nowe działania

Straże gminne i miejskie powstały w Polsce w 1991 roku. Jedną z pierwszych była straż we Wrocławiu. Wrocławscy strażnicy miejscy przeprowadzają ponad 100 tysięcy interwencji rocznie. Nie tylko dbają o bezpieczeństwo, pomagają też w walce o czystsze powietrze. 2019 rok był dla wrocławskiej Straży Miejskiej wyjątkowo intensywny.

Reklama

W połowie roku (dokładnie 24 czerwca) pod adresem Sukiennice 12 uruchomiono całodobowy posterunek Straży Miejskiej. Korzystają z niego przede wszystkim strażnicy z patroli, które pracują w ścisłym centrum miasta. Pozwala to zwiększyć efektywność pracy patrolu i skrócić czas reakcji na zgłoszenie.

Nowa siedziba

W październiku 2019 r. strażnicy przenieśli się do nowej siedziby przy ulicy Na Grobli 14/16. Służby przejęły budynki zajmowane wcześniej przez dyrekcję MPWiK. W dawnej portierni działa całodobowy Punkt Przyjmowania Interesantów z recepcją, poczekalnią oraz pomieszczeniami służącymi do prowadzenia czynności w sprawach o wykroczenia.  

Najwięcej interwencji – nawet 70 tys. rocznie - dotyczy naruszenia zasad ruchu drogowego, w tym nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, rozjeżdżania alejek parkowych. – Impulsem do olbrzymiej części naszych interwencji w tym zakresie są zawiadomienia od wrocławian – mówił podczas otwarcia nowej siedziby komendant SM Zbigniew Słysz.

Również w tym miejscu wyspecjalizowani strażnicy miejscy prowadzą zajęcia prewencyjne dla różnych grup wiekowych, m.in. Bezpieczna Kobieta, Mini Ratownik, Ferie ze strażą.

W tym roku na potrzeby m.in. magazynów i szatni Straży zostanie zaadaptowana nowa część budynku przy Grobli, co umożliwi przekazanie miastu budynków mieszczących się przy ulicy Pautscha i Wysokiej.

Sprawdzają również powietrze

W ubiegłym roku Straż Miejska Wrocławia została wzmocniona 3 nowymi specjalistycznymi samochodami terenowymi. Auta służą jako środek transportu dla patroli z Oddziału Ekologicznego i umożliwiają dojechanie w trudno dostępne miejsca, np. na dzikie wysypiska śmieci. Mogą też posłużyć jako platforma startowa dla drona wyposażonego w kamerę.

Oddział Ochrony Środowiska, zajmujący się m.in. walką ze spalaniem odpadów w piecach, został wzmocniony nie tylko osobowo, ale również w nowy sprzęt: samochód terenowy, trzy kamery do monitoringu mobilnego, dwa wilgotnościomierze, a także urządzenie zadymiające pozwalające lokalizować miejsca nielegalnych podłączeń ścieków.

Do monitoringu jakości powietrza kupiono cztery drony wyposażone w kamery termowizyjne, kamery zoom, a także dwie głowice badające zawartość dymu. Są specjalnie przystosowane do pomiaru konkretnych typów emisji (wykrywają związki chemiczne które powstają w wyniku spalania odpadów).

Straż podpisała również umowę z Politechniką Wrocławską na prowadzenie badań laboratoryjnych. Dotyczy to próbek popiołów pobieranych przez ekopatrol podczas kontroli palenisk. Są wiarygodnym dowodem na spalanie odpadów, w przypadkach gdy sprawa trafia do sadu.

Animal patrol

Pod koniec ubiegłego roku zaczął działać Animal patrol - strażnicy docierają tam, gdzie zwierzęta wymagają pomocy. Animalsi posiadają terenowy samochód oraz specjalistyczne wyposażenie: dużą składaną klatkę, pojemnik transportowy dla małych zwierząt, chwytaki i pętle, rękawice ochronne. Przeszli także odpowiednie szkolenia.

– Najczęściej chodzi o zwierzęta potrącone przez samochody – psy, koty, ale także sarny, ptaki, kuny. Potrafimy udzielić takiemu zwierzęciu pierwszej pomocy, wiemy, jak transportować ranne zwierzę, zatamować krwotok, poznaliśmy też podstawy psychologii zwierząt (dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy jest ono wystraszone lub przejawia agresję) – wylicza Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Plany na 2020

Niedawno (28.02.2020 r.) Straż Miejska otrzymała samochód z systemem monitoringu mobilnego. To bardzo nowoczesne rozwiązanie będzie służyło zarówno do działań prewencyjnych, jak i ujawniania zdarzeń o charakterze przestępczym lub chuligańskim. Możliwe będzie wykorzystanie go jako polowego posterunku obserwacyjnego, zarówno przy ujawnianiu sprawców dzikich wysypisk śmieci, niszczenia elewacji budynków, zakłóceń porządku, wykroczeń drogowych, a także przy imprezach masowych lub zgromadzeniach.

Właśnie został ogłoszony przetarg na zakup 4 nowych radiowozów dla strażników – 3 do służby patrolowej oraz 1 przystosowanego do przewozu osób ujętych.

W tym roku planuje się także wymianę umundurowania strażników.

Wrocławska Straż Miejska cały czas dynamicznie się rozwija by spełniać oczekiwania mieszkańców -  nowe posterunki, nowoczesne wyposażenie, kolejna grupa strażników wzmacniająca patrole na osiedlach.

– Chcemy być formacją z którą utożsamiają się mieszkańcy Wrocławia, otwarci na problemy  mieszkańców, reagujący szybko i kompetentnie - życzliwi ludziom, lubiący swoje miasto – podsumowuje Waldemar Forysiak.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl