wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:07

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Strategia Dialogu Międzykulturowego tylko we Wrocławiu

Po niespełna roku przygotowań, zapowiedziana po raz pierwszy w styczniu br.  Strategia Dialogu Międzykulturowego dla Wrocławia została spisana na 60 stronach dokumentu, który zostanie przedstawiony do zatwierdzenia prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi najpewniej w połowie stycznia 2018 r.

Reklama

Teraz każdy, kto jest związany z Wrocławiem – mieszka tu od dawna, od jakiegoś czasu lub zajrzał tu po prostu „na chwilę” – niezależnie od narodowości, wyznawanej wiary czy poglądów, i komu nie jest obojętny świat oparty na tolerancji, zrozumieniu i poszanowaniu innych niż własne poglądów, może ze strategią się zapoznać.

Sprawdź: Projekt dokumentu w dwóch wersjach językowych 

Wrocław zrobił to pierwszy

Takiej strategii nie ma jeszcze żadne miasto w Polsce, ale wydaje się, że w obecnych czasach jest ona czymś niezwykle pomocnym, by integrować działania miejskich jednostek w obszarze dialogu między przedstawicielami różnych nacji i kultur w naszym mieście we współpracy ze wszystkimi, gotowymi do działań w powyższym zakresie podmiotami.

Spotkanie Rady ds. Dialogu Międzykulturowego z mediami w gabinecie prezydenta Dutkiewicza, fot. UM

– Projekt Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego to bardzo ważna rzecz w sensie społecznym. Ziszcza się to, o czym śniłem – Wrocław staje się miastem międzynarodowym. Ten projekt to nieprawdopodobna szansa dla naszego miasta. Pamiętajmy, że wymiana idei jest twórcza tylko wówczas, jeżeli jest otwarta na międzykulturowy dialog – mówił między innymi prezydent Rafał Dutkiewicz w dniu prezentacji projektu dokumentu 27 listopada br. Wzięli w niej udział członkowie Rady Dialogu Międzykulturowego przy prezydencie, którzy w ciągu roku spotykali się również kilkakrotnie na roboczych spotkaniach – ostatnio w połowie listopada. 

Model partycypacyjny...

...stanowił wyznacznik dla projektu Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego. Przez 10 miesięcy podczas spotkań, konsultacji na forach zbierano zarówno opinie przedstawicieli służb publicznych, jak i organizacji pozarządowych, uczelni, przedstawicieli biznesu, organizacji zrzeszających mniejszości narodowe i etniczne, przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych, jak i obcokrajowców, specjalistów i praktyków, działających na rzecz dialogu międzykulturowego we Wrocławiu. 

Różnorodna wspólnota powinna się rozumieć

Strategia rysuje wizję wspólnoty, w której mieszkańcy żyją we wzajemnym szacunku, bez względu na swoje pochodzenie, odrębność kulturową, język czy wyznanie religijne. Pokazuje konkretne przykłady projektów i działania już realizowane od dawna, ale też zaplanowane na najbliższych pieć lat. Cele główne strategii zostały wypracowane w ramach czterech obszarów potrzeb: edukacja, integracja, bezpieczeństwo oraz współpraca i komunikacja.

Czytaj więcej: Priorytety strategii i o tym, jak pracowano na kolejnych etapach jej tworzenia

– Strategia powstała z potrzeby społecznej, a prace nad jej powstaniem zainicjował prezydent Wrocławia. Projekt ten dotyczy działań na rzecz budowania harmonijnej współpracy i wspólnoty, składającej się ze wszystkich mieszkańców Wrocławia, bez względu na ich narodowość, światopogląd czy religię – podkreśla Anna Szarycz, członek Rady Społecznej przy Prezydencie Wrocławia ds. dialogu międzykulturowego.

Anna Szarycz odpowiada za powstanie Strategii Dialogu Międzykulturowego ogłosiła wraz z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem finał prac nad dokumentem 

Ważne terminy 

Na spotkaniu w gabinecie prezydenta miasta podano również terminy, które mają poprzedzić oficjalne przyjęcie dokumentu w styczniu 2018. To daty konsultacji społecznych, gdy będzie można jeszcze wnieść swoje opinie i uwagi oraz usłyszeć odpowiedzi na różne pytania podczas dni otwartych:

  • 11 grudnia Dzień Otwarty Strategii – spotkania indywidualne w godz. 10.00-17.00 we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, plac Dominikański 6 
  • 12 grudnia Dzień Otwarty Strategii – prezentacja i spotkanie ogólne w godz. 17.00-18.30 we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, plac Dominikański 6 
  • od 27 listopada do 20 grudnia informacje i pytania można kierować także za pośrednictwem: e-maila: [email protected] oraz drogą pocztową: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, plac Dominikański 6, 50-159 Wrocław, z dopiskiem: „Strategia Dialogu Międzykulturowego”.

Zapraszamy do dialogu!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl