Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Westminster Polska to firma z branży nieruchomości, część niemieckiej Grupy Westminster. Właścicielem Grupy jest biznesmen o polskich korzeniach, Marian Ziburske, który w 2017 roku przeniósł się na stałe do Polski. Firma ma siedzibę przy ul. Sienna 93/55 w Warszawie. Jej główna działalność dotyczy rynku nieruchomości – pozyskiwania lokali mieszkalnych i komercyjnych m.in. w budynkach z wielkiej płyty, kamienicach i innych nieruchomościach, odnawiania ich i podnoszenia standardu, a następnie przeznaczania na wynajem długoterminowy. Podmiot pozyskuje również działki budowlane pod inwestycje mieszkaniowe.
Westminster sponsorem sportu: piłki nożnej, wyścigów konnych, hokeja i skoków narciarskich
Ziburske to pasjonat sportu, który od lat inwestuje w konie wyścigowe. Westminster współpracuje z największym w kraju Torem Wyścigów Konnych Służewiec. W 2020 roku firma zorganizowała Westminster Cup – gonitwę na sopockim Hipodromie.
Firma działa jednak także aktywnie w ramach sponsoringu właśnie w piłce nożnej, żużlu, hokeju, siatkówce i skokach narciarskich.
Futbol to współpraca w Polsce z Widzewem Łódź i Legią Warszawa – w lutym 2022 roku Westminster Polska została sponsorem strefy VIP Widzewa Łódź na stadionie przy al. Piłsudskiego 138. Wcześniej, w sezonie 2019/2020 spółka była partnerem biznesowym Legii Warszawa, skupionym przede wszystkim na wsparciu Akademii Piłkarskiej Legii i zespołów młodzieżowych. Na niemieckim rynku Grupa Westminster w sezonie 2017/2018 była partnerem i sponsorem Bayeru Leverkusen. Od 2021 r. jest także oficjalnym partnerem Herthy Berlin oraz wspiera rozwój młodzieżowej sekcji 1. FC Union Berlin.
Z innych sportów, w latach 2020 i 2021, firma była sponsorem żużlowców Falubazu Zielonej Góry. Grupa Westminster jest także głównym sponsorem reprezentacji Niemiec w hokeju na lodzie, była także sponsorem koszulkowym drużyny Kanady na Mistrzostwach Świata IIHF. Grupa wspiera także siatkarzy niemieckiego Netzhoopers. Ostatnio Wesminster Polska była oficjalnym sponsorem Mistrzostw Świata FIS w Narciarstwie Klasycznym 2023, które przeprowadzono w słoweńskiej Planicy.
Drugie podejście Grupy Westminster do Śląska Wrocław
Przypomnijmy, że to drugie podejście Mariana Ziburske do kupna piłkarskiego Śląska. Westminster było zainteresowane już w 2017 roku. Wówczas jedna ich oferta przegrała z tą złożoną przez Grzegorza Ślaka, z którym jednak nie udało się dojść do porozumienia.
Czas na kolejny etap sprzedaży Śląska: negocjacje
W przyszłym tygodniu miasto ma przygotować harmonogram spotkań i negocjacji, w ich trakcie będzie prezentowana umowa inwestycyjna i dogrywane szczegóły.
Dziękujemy oferentowi za zainteresowanie i złożenie swoich wstępnych warunków transakcji. Do rozmów zamierzamy przystąpić jak najszybciej, wykorzystując przerwę między rozgrywkami PKO BP Ekstraklasy. Wierzę w powodzenie negocjacji i zapewniam, że oddamy klub tylko we właściwe ręce, zabezpieczając jego wszelkie interesy.Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia
Miasto Wrocław, obecny właściciel klubu, przeznacza do zbycia co najmniej 51% i nie więcej niż 79,61% kapitału zakładowego spółki.
Jeśli przetarg zakończy się sprzedażą klubu, miasto ograniczy angażowanie środków publicznych w funkcjonowanie spółki, nie tracąc jednocześnie kontroli nad jej działalnością: UMW m.in. zachowa co najmniej 20% udziału w kapitale zakładowym i będzie dysponować prawem do powoływania jednego członka Rady Nadzorczej Spółki.
Miastu będzie również przysługiwać prawo odkupu akcji: jeśli nabywca nie dokona wpłaty danego rocznego wkładu w terminie, wówczas samorządowi będzie przysługiwać prawo do rozwiązania umowy. W takim wypadku ratusz będzie miał także prawo do żądania od nabywcy zapłaty kary umownej, jak również możliwość odkupienia akcji w ramach wspomnianego pierwokupu.
W umowie znajdą się także zabezpieczenia związane m.in. z zakazem zmiany siedziby barw i nazwy klubu.