W spotkaniu inaugurującym Wrocław CUP drużyna Hostel Częstochowa pokonała reprezentację Danii 6:4. To był pierwszy mecz w XII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Piłce Ulicznej Osób Bezdomnych.
XII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Piłce Ulicznej Osób Bezdomnych
Na placu Solnym rozgrywane są mecze Wrocław CUP, czyli turniej piłki ulicznej rangi międzynarodowej dla osób w kryzysie bezdomności. Na Tarczyński Arena Wrocław rozlosowano grupy. Turniej odbywa się w dniach 15-17 lipca.
– Ostatni turniej był w 2019 roku i jestem bardzo zadowolony, że możemy za chwilę ponownie spotkać się w takich wydarzeniach – mówił prezesa koła wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Rafał Peroń.
Mistrzostwa świata zostały odwołane, dlatego turniej we Wrocławiu jest najważniejszą taką imprezą w tym roku. – Dla większości drużyn jest to zazwyczaj ostatnie przygotowanie do mistrzostw świata. Jednak, ze względu na pandemię mistrzostwa znowu przełożono na 2023 rok (mają odbyć się w Nowym Jorku przyp. red.) – poinformował Maciej Gudra, organizator Wrocław CUP.
Turniej dla zawodników, którzy pokonali życiowe problemy
Są to ludzie, którzy mają proces terapeutyczny za sobą. Jest to swego rodzaju nagroda, ponieważ to zawsze zaszczyt zagrać w reprezentacji Polski z orzełkiem na piersi. Ważne jest jednak, aby wykonana została praca terapeutycznaMaciej Gudra
W drużynach mogą być również osoby, które były osadzone w więzieniach, a także uchodźcy. W tym roku taką reprezentacją będzie Ukraina. – Bardzo się cieszymy, że udało nam się stworzyć drużynę gości z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną – mówi Maciej Gudra. – W pierwszej edycji, w 2009 roku, to właśnie Ukraina wygrała Wrocław CUP, a następnie zdobyła mistrzostwo świata. Tegorocznym zawodnikom życzę, żeby ich historia była podobna, ale przede wszystkim, żeby mogli jak najszybciej wrócić do domu – dodaje.
Galeria zdjęć
Piłka nożna uliczna – zasady
Piłka nożna uliczna wbrew pozorom wygląda inaczej, niż tradycyjny futbol. – Specjalnie na potrzeby turnieju wybudowano boisko o wymiarze 16 x 22 m – wyjaśnia Maciej Gudra. – Powstały podesty ze sztuczną trawą, wokół nich będą trybuny. Gra się dwa razy po 7 minut. Kolejną różnicą są bramki i liczba zawodników. Ich wysokość to 1,20 m, a szerokość 4 m, drużyny składają się z trzech zawodników w polu i jednego bramkarza, zmiany natomiast są jak w hokeju – dodaje.