wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Tarczyński Arena na finał Ligi Konferencji - zmiana nazwy

Betis i Chelsea zagrają ostatni mecz Ligi Konferencji 2024/2025 nie na Tarczyński Arenie, a na Stadionie Wrocław. To jeden z wymogów federacji UEFA, która tymczasowo zarządza obiektem. Co jeszcze zmienia się na stadionie i co jest sukcesywnie zamykane na jego terenie?

Reklama

O sile klubów angielskich świadczy nie tak bardzo obecność Chelsea F.C. (5. miejsce w Premier League na 1. kolejkę przed końcem sezonu) w finale Ligi Konferencji, jak para finałowa Ligi Europy – Tottenham Hotspur i Manchester United, czyli dwóch drużyn, które w rodzimej ekstraklasie są w tym roku tuż nad strefą spadkową. Wygrał Tottenham 1:0.

Pierwszy z trzech pucharów europejskich powędrował do Londynu. Czy Chelsea zawiezie tam drugi? The Blues są faworytem, ale Real Betis (6. w La Lidze) na pewno zostawi na wrocławskim boisku wszystko co ma, wszak klub z Sewilli po raz pierwszy w historii zaszedł tak daleko w Europie.

Nic więc dziwnego, że prezes spółki Stadion Wrocław – Marcin Przychodny – nazywa zbliżający się mecz finałem wyśnionym.

<p>Grafika z piłkarzami Betisu (Isco i Antony) oraz Chelsea (Nicolas Jackson i Cole Palmer)</p> UEFA
Grafika z piłkarzami Betisu (Isco i Antony) oraz Chelsea (Nicolas Jackson i Cole Palmer)

Finał Ligi Konferencji UEFA pomiędzy Realem Betis a Chelsea rozpocznie się w środę 28 maja o godzinie 21:00 na Stadionie Wrocław.

Tarczyński Arena a Stadion Wrocław

Tak – na Stadionie Wrocław, nie na Tarczyński Arenie, mimo że to ten sam obiekt. Tymczasowa zmiana nazwy, obowiązująca oficjalnie dzień przed i w dniu meczu, to wymóg federacji UEFA.

Przekazaliśmy jej stadion i to ona teraz nim zarządza. 27 i 28 maja wstęp na teren obiektu będą miały tylko osoby z przepustkami, akredytacjami UEFA.
Marcin Janiszewski ze spółki Stadion Wrocław

Nazwa sponsora tytularnego jest zasłonięta na elewacji stadionu. W środku musi dziać się podobnie. – Wszystkie znaki czy emblematy Śląska Wrocław są zastępowane odpowiednimi logotypami UEFY lub finału Ligi Konferencji – tłumaczy Marcin Janiszewski. – Analogiczne zmiany wprowadzane są przed meczami reprezentacji Polski, gdy na obiekcie pojawiają się grafiki Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Na parkingu stadionowym (ani jeden, ani drugi nie będzie działał w dniu meczu) UEFA rozstawiła kilkadziesiąt kontenerów na potrzeby np. zaplecza technicznego i centrum akredytacyjnego.

Federacja zajmowała się dystrybucją biletów. Część z nich zarezerwowała dla finalistów – po 12 500 dla każdego. Część rozprowadziła w formie loterii połączonej ze sprzedażą. Część rozdała zaproszonym gościom.

– Ten finał różni się od innych dużych meczów na przykład tym, że stadion jest neutralny. To znaczy, że nie ma gospodarza i tradycyjnego sektora gości. Miejsca na trybunach zostały podzielone między kibiców z obu klubów i postronnych – wyjaśnia Marcin Janiszewski.

Fani Betisu usiądą na trybunie narożnej za bramką od północy (od ul. Królewieckiej), sympatycy Chelsea zajmą miejsca po przeciwnej stronie. Widzom teoretycznie neutralnym, którzy wylosowali bilety, przypadły pozostałe trybuny (sektory i miejsca są wskazane na biletach).

Pojemność Stadionu Wrocław na finał to 41 300. Będzie komplet. Dla porównania: mecze Śląska w ekstraklasie oglądało w tym sezonie średnio 18 160 osób.

<p>Mapa Stadionu Wrocław na finał Ligi Konferencji 2025</p> UEFA
Mapa Stadionu Wrocław na finał Ligi Konferencji 2025

Oficjalnym organizatorem finału na stadionie miejskim we Wrocławiu jest Polski Związek Piłki Nożnej, który jest w tym zadaniu pośrednikiem federacji UEFA i musi działać zgodnie z jej wytycznymi i zasadami.

Obiekt przygotowują teraz przede wszystkim ludzie z UEFA i pracownicy spółki stadionowej, której organizatorzy dawno temu powierzyli szereg misji do wykonania. – Chodziło na przykład o modernizację infrastruktury, w tym usprawnienie urządzeń sterujących telebimami, instalację nowego systemu internetu bezprzewodowego, wymianę oświetlenia na esplanadzie, nowe sprawdzarki biletów, modernizację procesorów i wzmacniaczy dźwięku – wymienia Marcin Janiszewski. – Niezwykle długie prace organizacyjne zaczęły się tak naprawdę już w czerwcu 2023 roku. W ostatnich tygodniach ukończyliśmy wszystkie zadania – dodaje.

Galeria zdjęć

Wśród najważniejszych dyspozycji była wymiana murawy, co stało się w ostatnich tygodniach. Obecnie trwają prace pielęgnacyjne, tak aby piłkarski trawnik był iście angielski. Oczywiście nie tylko londyńczycy mają poczuć się jak w domu.

Zmiany na stadionie – co jest zamykane?

Teraz dwuletnie przygotowania zbliżają się wielkimi krokami do mety. W związku z tym konieczna była zmiana zasad działania na terenie obiektu:

  • do 31 maja niedostępna są oba parkingi, boiska sztuczne piłkarskie i koszykarskie, atrakcja w postaci skoków z wysokości, muzeum Śląska Wrocław, taras widokowy;
  • od 23 maja do 31 maja nieczynny będzie bar;
  • 27 i 28 maja zamknięte będą klub fitness z siłownią, tor gokartowy i siedziba Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu;
  • 28 maja nieczynne będzie przedszkole – odbiór dzieci 27 maja z parkingu przy ul. Lotniczej.

Marcin Janiszewski informuje, że w dniu meczu przy zabezpieczeniu imprezy będzie pracowało kilka tysięcy osób.

Bardzo cieszy nas fakt, że Wrocław jest w gronie miast gospodarzy, jak Monachium i Bilbao. Oczywiście liczymy na wspaniałe widowisko sportowe.
Marcin Janiszewski

To właśnie w Bilbao, 21 maja, Tottenham wygrał Ligę Europy z Manchesterem United. Monachium z kolei jest gospodarzem finału najwyższej Ligi Mistrzów, w którym Paris Saint-Germain zagra z Interem Mediolan – 31 maja o godz. 21:00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama