Negocjacje dotyczące sprzedaży Śląska są zaawansowane. Miasto chce zbyć 80 procent udziałów w spółce. By do tego doszło, dla spółki należy uruchomić pożyczkę na spłatę skumulowanych w latach zobowiązań.
Zwrotna pożyczka dla Śląska Wrocław
Pożyczka jest podzielona na transze, gdyż nie muszą one zostać w całości wykorzystane. Wiele zależy od tego, kiedy za finanse klubu weźmie odpowiedzialność nowy, większościowy właściciel. Uruchomienie linii jest jednak konieczne, by umożliwić sprzedaż klubu.
– Minione lata nie były, niestety, najlepsze dla WKS-u. Kiepskie wyniki drużyny i nie zawsze właściwe decyzje transferowe to mniejsze wpływy do budżetu klubu. To z kolei sprawiało, że klub zaciągał zobowiązania, by zachować płynność. Teraz dochodzą jeszcze koszty związane z przystąpieniem do nowych rozgrywek – mówi Maciej Potocki, przewodniczący rady nadzorczej Śląska. – Dla nas ważny pozostaje też społeczny aspekt działalności klubu. Szkolenie dzieci, drużyny ampfootballu i blindfootballu. O to musimy dbać jako przyszły, mniejszościowy udziałowiec – dodaje.
Chcemy pomóc Śląskowi i doprowadzić do jego sprzedaży. Z drugiej strony dbamy o finanse Wrocławia. Dlatego proponujemy pożyczkę, a nie np. dokapitalizowanie. Pożyczka zostanie bowiem zwrócona do budżetu miasta, będzie ona przedmiotem rozliczeń z nowym właścicielem.
Marcin Urban, skarbnik Wrocławia
Dzięki formie pożyczki, czyli finansowaniu zwrotnemu, nie zwiększy się zadłużenie Wrocławia. Wycena klubu przedstawiona na sesji majowej pozostaje aktualna. Pożyczka nie zwiększy poziomu zobowiązań spółki, ponieważ z tych środków zostaną spłacone aktualne zobowiązania. Zmieni się zatem wierzyciel - z rozproszonej struktury na jednego, Gminę. Z punktu widzenia procesu sprzedaży to dobry ruch, inwestor będzie negocjował spłatę wszystkich zobowiązań Klubu bezpośrednio z Gminą.
Prywatyzacja Śląska Wrocław. Negocjacje z Westminster Polska
Co, jeżeli negocjacje z obecnym zainteresowanym zakupem klubu – firmą Westminster Polska nie zakończą się sukcesem? Jak zapowiadają przedstawiciele władz miasta, proces prywatyzacyjny będzie wówczas ponawiany i prowadzony do skutku.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu.
Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!