Śląsk czekał na ten moment całe lata. Na Tarczyński Arena trwa budowa klubowego muzeum, które przypomni nam nie tylko ostatnie sukcesy, jak mistrzostwo Polski z 2012 r. czy wicemistrzostwo z 2011 r., ale także wydarzenia z lat 50-tych, 60-tych czy 70-tych, czyli czasów, których wielu już nie pamięta.
W muzeum chcemy wyeksponować najważniejsze historie, sukcesy, wydarzenia w historii klubu. Szczególnie zależy nam na trochę już zapomnianych czasach - latach 50-tych, 60-tych, czyli początkach Śląska. Na pewno będziemy się starali pokazać ten trudny okres, gdy Śląsk raczkował, nie był jeszcze tak znanym klubem w Polsce. Wystawę zaczniemy od pierwszego sukcesu, czyli awansu Śląska do II ligi w 1956 r.Krzysztof Mielczarek, koordynator muzeum Śląska Wrocław
„Ten klub zasługuje na takie miejsce” – mówią legendy Śląska. Zobaczcie wideo
Radości z powstającego muzeum nie kryją klubowe legendy.
– Dawno marzyłem o tym, żeby zasługi drużyny i zawodników były zwieńczone w takim miejscu. Dzięki temu kibice mogą przypomnieć sobie najważniejsze momenty z historii ukochanego klubu – mówi Władysław Żmuda, trener Śląska Wrocław w latach 70-tych.
Waldemar Prusik, zawodnik Śląska Wrocław w latach 80-tych: – Historia Śląska jest bardzo bogata. Cieszymy się, że już na wiosnę powstanie miejsce, w którym będzie można pokazać wszystkie sukcesy, które w Śląsku osiągali różni piłkarze i trenerzy na przestrzeni lat.
Przypominam, że Śląsk to jedna wielka rodzina: piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna i nie tylko. Pamiętam piękne czasy wojskowe i do dziś wspominam moich przyjaciół: Władka Żmudę, Władka Porębę i wielu, którzy już od nas odeszli. Muzeum to piękny hołd dla wszystkich związanych z tym klubem.Fryderyk Wacław Cholewa, były piłkarz Śląska Wrocław
Podobnie, jak piłkarze i trenerzy, zadowoleni są również fani wrocławskiego Śląska.
– Od lat, jako kibice staraliśmy się, żeby to muzeum powstało. Zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie. W końcu po latach starań udało się osiągnąć ten cel. To dla nas bardzo ważne – wyjaśnia Przemysław Piwowarski, stowarzyszenie „Wielki Śląsk”.
Galeria zdjęć
Muzeum Śląska Wrocław – otwarcie już na wiosnę 2023 r.
Najcenniejsze trofea, puchary i pamiątki znajdą się w Muzeum Śląska Wrocław na Tarczyński Arenie. Obok powstanie pub sportowy.