wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Połączyć pokolenia kibiców! Zbliża się otwarcie Muzeum Śląska Wrocław na Tarczyński Arenie

Połączyć pokolenia kibiców! Zbliża się otwarcie Muzeum Śląska Wrocław na Tarczyński Arenie

Michał Sałkowski,

Kliknij, aby powiększyć
Muzeum Śląska Wrocław od środka - otwarcie we wtorek, 5 września 2023 r. UMW
Muzeum Śląska Wrocław od środka - otwarcie we wtorek, 5 września 2023 r.

To będzie dla widzów niezwykła multimedialna podróż między różnymi etapami w historii miasta – od klubu budowanego na gruzach Breslau, przez historyczny awans do ekstraklasy po mistrzostwa i Puchary Polski. 5 września swoje bramy dla odwiedzających otworzy Muzeum Śląska Wrocław. Co tam zobaczymy i usłyszymy? Uchylamy rąbek tajemnicy.

Reklama

To ponad 75 lat historii Śląska Wrocław - czyli między innymi trofea i medale zdobyte przez klub za mistrzostwa Polski, Puchary Polski czy Superpuchary Polski, proporce i odznaki klubowe. Ale to miejsce przełamuje konwencje klasycznego muzeum pełnego przedmiotów, artefaktów. Wychodzi krok dalej. W sferę multimediów.

Na wzrok, słuch i dotyk

– Rzeczywiście dużo u nas multimediów, filmów, fotografii, nagrań historii opowiadanych przez uczestników wydarzeń w Śląsku Wrocław. Wysłuchamy między innymi nagrania pana Mieczysława Jureckiego, legendy i kapitana Śląska Wrocław, który mówi niejako o prapoczątkach klubu w czasach, gdy na drogach po II Wojnie Światowej leżały jeszcze poprzewracane tramwaje. Pamiętnym dowodem czasów nieco późniejszych są też kroniki filmowe, które również zobaczą goście muzeum – mówi Marcin Janiszewski, rzecznik stadionu Tarczyński Arena.

Ta przestrzeń połączy pokolenia, bo oprócz utrwalania piłkarskich legend i historii, pozwoli odtworzyć w pamięci te nieodległe sukcesy. Posłuchać będziemy mogli tu na przykład, którego z boiskowych kolegów Krzysztof Wołczek uważa za wirtuoza futbolu, dowiemy się też, co Sebastian Mila mówił swoim kolegom w szatni w Krakowie przed meczem z Wisłą, decydującym w 2012 roku o mistrzostwie Polski.

Ekspozycja w Muzeum Śląska jest podzielona na poszczególne etapy historii miasta i Śląska, między innymi: Klub na gruzach miasta (1945-1956), Historyczny awans w 1964 r., Złote lata 70, czy Powrót na szczyt. Jej multimedialny charakter otwiera jednak swobodną możliwość rozbudowywania bazy o kolejne nagrania związane z kolejnymi zdobytymi tytułami.

Muzeum Śląska Wrocław będzie dla wielu naszych zasłużonych kibiców podróżą sentymentalną, dla młodszych - szansą, by zobaczyć, jakie wydarzenia ukształtowały ich ukochany klub. Chcemy także, by w przyszłości Muzeum było przestrzenią spotkań kibiców z piłkarzami, swobodnej relacji, w której skracamy dystans.
Patryk Załęczny, dyrektor ds. komunikacji, marketingu i sprzedaży w Śląsku Wrocław

Oprócz postaci zasłużonych dla rozwoju klubu i namacalnych dowodów sukcesów WKS-u, widzowie dostaną też szansę zobaczenia i dotknięcia… domów Śląska. Jest więc – rzecz jasna - Tarczyński Arena, ale są również wydrukowane w 3D Stadion Oporowska czy Stadion Olimpijski.

Nie tylko piłka nożna

90 procent różnego rodzaju treści dostępnych dla odwiedzających dotyczy Śląska piłkarskiego, ale są też motywy wielosekcyjne. Widzowie zobaczą Puchar koszykarzy zdobyty za mistrzostwo Polski 1999/2000, są puchary piłkarzy ręcznych, a cała ściana od strony promenad wyklejona została biogramami medalistów olimpijskich Śląska Wrocław.

W tamtej okolicy jest również strefa aktywności Muzeum, żeby szczególnie tych najmłodszych zaangażować ruchowo. Do tego fotobudka oraz trójwymiarowa, przestrzenna „piłka” z projektorem znajdującym się za nią, służąca jako ekran do wyświetlania piłkarskich impresji. Jest także aspekt kibicowski – prezentacja zapisu oprawy meczowej. A tuż obok - Browar Stu Mostów Sports Bar, gdzie zwiedzający będą mogli coś przekąsić.

Muzeum Śląska Wrocław na Tarczyński Arenie. Gdzie kupić bilety?

Bilety do muzeum będzie można nabyć w okrągłym kiosku - Fan Shopie Śląska Wrocław, na esplanadzie stadionu, od ul. Królewieckiej, lub za pomocą strony internetowej. Pojawi się także możliwość skorzystania z wizyty w muzeum w pakiecie ze zwiedzaniem Tarczyński Areny Wrocław.

Pula biletów do muzeum jest bardzo zróżnicowana - najdroższy, normalny kosztuje 25 złotych, ale dzięki rozmaitym zniżkom można obejrzeć muzeum już za 7,50 złotych.
Marcin Janiszewski, rzecznik stadionu Tarczyński Arena.

Muzeum będzie czynne w dni powszednie od 10:00 do 18:00, zaś w weekendy od 11:00 do 19:00 (z możliwością wprowadzenia zmian podczas imprez masowych).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl