Druga taka impreza we Wrocławiu
Nasze miasto już drugi raz będzie gościć najlepszych brydżystów świata. W 2016 roku, również w Hali Stulecia, organizowano World Bridge Games, imprezę nawiązującą duchem do idei olimpijskiej, nazywaną potocznie „brydżową olimpiadą”.
Rozgrywki spełniły wszelkie oczekiwania, tak więc po sześciu latach Wrocław ma okazję organizować jeszcze większy i bardziej prestiżowy turniej.
– Nie pozostaje mi nic innego, jak podziękować światowej i polskiej federacji brydżowej za to, że po raz kolejny zaufały nam i powierzyły organizację największej imprezy brydżowej na świecie – mówi Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim Wrocławia. – Po sukcesie z 2016 roku jesteśmy przekonani, że również tym razem impreza zakończy się pomyślnie i wszyscy wyjadą z Wrocławia z samymi pozytywnymi wrażeniami – dodał.
Brydż ma łączyć, a nie dzielić
Obecny na konferencji prezydent Światowej Federacji Brydżowej (WBF), Gianarrigo Rona zwrócił uwagę, że siłą brydża jest m.in. wzmacnianie więzi międzyludzkich.
Brydż to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także element socjalizacyjny - to jest coś, co łączy ludzi z całego świata, co pozwala się spotkać, a Wrocław i Hala Stulecia są do tego idealnym miejscemGianarrigo Rona, prezydent Światowej Federacji Brydżowej
Każdy może wziąć udział
Impreza będzie miała charakter otwarty – oznacza to, że każdy chętny może wziąć w niej udział. Jeśli przejdzie eliminacje, znajdzie się w turnieju głównym.
– To jest największa impreza, ponieważ jest otwarta. Tutaj może przyjechać każdy zawodnik, który chce się zmierzyć z najlepszymi brydżystami na świecie – mówi Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Brydża Sportowego.
Podczas World Bridge Series dostępne będą wszystkie kategorie rywalizacji, zarówno w parach, jak i zespołach: open, seniorów (63+), kobiet oraz mikstów. Dodatkowym elementem imprezy będą m. in. zawody juniorskie.
Transmisje dostępne w internecie
Mistrzostwa śledzić będzie można na platformie Bridge Base Online oraz Twitch.tv. – Jest tam kanał prowadzony przez jednego z polskich arcymistrzów, Jakuba Wojcieszka, który komentuje w bardzo przystępny, sensowny sposób, ale tylko dla tych, którzy znają dyscyplinę – zwraca uwagę Tomasz Wolfke, rzecznik Polskiego Związku Brydża Sportowego. – Nie jest to sport tak łatwo przyswajalny dla nowego odbiorcy jak szachy czy poker – dodaje.
World Bridge Series 2022 organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Główni partnerzy to Miasto Wrocław i Województwo Dolnośląskie oraz KGHM i Objectivity. Patronem telewizyjnym jest TVP Sport.