wroclaw.pl strona główna SmartCity Wrocław – inwestycje, nowe technologie, lepsze miasto SmartCity - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:07

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. SmartCity
  3. Aktualności
  4. Wrocław Koduje 2.0. Edukacyjny projekt przyszłości
Wrocław Koduje 2.0. Edukacyjny projekt przyszłości www.wroclaw.pl
Wrocław Koduje 2.0. Edukacyjny projekt przyszłości

Miejskie Centrum Usług Informatycznych oraz fundacja Liga Niezwykłych Umysłów wspólnie zrealizują drugą edycję programu Wrocław Koduje 2.0. Dzięki niemu setki uczniów mają szansę na podniesienie swoich umiejętności cyfrowych.

Reklama

– Chcemy nadążać za dynamiczną zmianą świata i przygotować naszych mieszkańców do życia w mieście przyszłości. Dlatego zaangażowaliśmy się w projekt, który naprawdę można nazwać smart – mówił we wtorek, 10 października, wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

Java, C++ i SQL

Miasto już po raz drugi współfinansuje program, który podnosi kompetencje informatyczne wrocławskich uczniów. Dzięki dostępowi do specjalnej platformy internetowej mogą oni rozwiązywać zadania programistyczne w językach Java, C++, a od tego roku także SQL. Z wyzwaniami informatycznymi młodzi ludzie mogą się zmagać właściwie kiedy tylko chcą – w domu czy w szkole – wystarczy, aby byli podłączeni do sieci.

Najlepsi uczestnicy na koniec mają możliwość uzyskania europejskiego certyfikatu, potwierdzającego ich wysokie umiejętności programistyczne.

– We Wrocławiu zrealizowaliśmy już pilotaż oraz inauguracyjną edycję programu. Oba przedsięwzięcia zakończyły się sukcesem i pokazały ogromny potencjał, jaki mamy w mieście – mówił Dariusz Jędryczek, dyrektor Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu. – Poprzednio w projekcie wzięło udział prawie 750 uczennic i uczniów oraz ponad 60 nauczycielek i nauczycieli. W sumie uczestnicy zrealizowali prawie 68 tys. zadań programistycznych – wymieniał dyrektor Jędryczek.

Dziewczyny do komputerów

Co ciekawe, w poprzednim projekcie wzięło udział aż 128 dziewcząt. – To kolejna wartość, jaką niesie za sobą Wrocław Koduje. Na rynku pracy wciąż brakuje osób o wysokich umiejętnościach cyfrowych, a przykłady naszych uczestniczek pokazują, że świetnie wypełniłyby tę lukę – podkreślał Jędryczek.

– Wrocław Koduje 2.0 to projekt, którym możemy się chwalić nie tylko w Polsce, ale także w Europie czy na świecie. Ostatnio opowiadałem o nim kolegom z Dubaju i byli pod dużym wrażeniem. W tym wypadku miasto inwestuje nie tylko w rozwiązania technologiczne, ale w coś jeszcze ważniejszego – w kapitał ludzki – podkreślał Wojciech Majeran z Ligi Niezwykłych Umysłów.

Jak zaznacza z zadaniami przygotowanymi dla uczestników poradzą sobie zarówno uczniowie VI czy VII klasy szkoły podstawowej jak i młodzież z liceów czy techników. Ważne, by do udziału inspirował podopiecznych nauczyciel.

– W pierwszej edycji programu spotkaliśmy mnóstwo osób z prawdziwym powołaniem pedagogicznym, które zaangażowały się w projekt wspólnie z uczniami. Dzięki udziałowi we Wrocław Koduje 2.0 mogły one podnieść także własne umiejętności programistyczne – zaznaczał Wojciech Majeran.

Partnerem merytorycznym projektu jest Politechnika Wrocławska, organizatorom pomagały także firmy BNY Mellon oraz Mobile Vikings.

Przyszłość w Przejściu Świdnickim

– Przy realizacji projektu jesteśmy otwarci na współpracę właściwie z każdym. Nasze najbliższy plany to zwiększenie funkcjonalności platformy, a także zaangażowanie w naukę programowania mieszkańców Wrocławia. Myślę, że uda się to dzięki Centrum Nowych Technologii Dla Kultury i Edukacji, które Miejska biblioteka Publiczna stworzy w Przejściu Świdnickim – dodaje Radosław Błasiak z LNU.

Więcej informacji na stronie Ligi Niezwykłych Umysłów oraz Facebooku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl